kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
OLİMPİYAT VE PARALİMPİK OYUNLARI...

 

Marmara Üniversitesi Besyo’nun organize ettiği 21.EASM Konferansı (Europian Association  For Sport Management), Spor  yazarı Zeki Çol  moderatörlüğünde  Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan’ın katılımıyla 11 Eylül Çarşamba günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşti.

 

Soru cevap şeklinde ilerleyen panel de üzerinde en çok durulan, Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlarının ülkemize neden verilmedi sorusuydu.

 

Neşe Gündoğan bunun sebeplerini sırasıyla şöyle özetledi:

Suriye, Irak Ve Mısır’da sürekli savaş izleniminin verilmesi. (Bunun çevre ülkeler tarafından güvensizliğe neden olması) , Protestolar (Gezi Olayları) ,Doping (50sporcumuzun dopingli çıkması, Türkiye’de sporun kirli olduğu imajını verdi), Futboldaki şike cezaları, U20 Dünya Şampiyonasını organize ettik ama son 36 yılda en düşük seyircili şampiyona oldu. Ayrıca organizasyonunu yaptığımız uluslararası şampiyonalar öncesi son ana kadar yerel organizasyon komitelerinin kurulmaması, ilgili uluslararası federasyonlar ki bunlar da IOC üyelikleri bulunan kişiler tarafından olumlu karşılanmamıştı. Kısacası güvenli sulara gitmek istediler ama bu şekilde mümkün olmadı diye yanıtladı.

 

İbrahim Gümüşdal ise Neşe Gündoğan’ın saymış olduğu sebeplerin yanında daha başka bir konuya değindi. Sunumlarımızda en güçlü tarafımız olarak genç nüfusumuzu öne çıkarttık ama maalesef bu gençlerimizin sporla ne kadar iç içe ve toplumumuzun sporla ne kadar ilgili olduğunu sorgulamamız gerektiğini: genelde spora ilgisizliğin, salonların boş olmasının kaybetme nedeni olarak gösterdi ve şöyle devam etti” Biz sadece taraftar ama seyirci olmadığımızı gösterdik diğer ülkelere  sporu maalesef lafla seviyoruz”,dedi.

 

Organizasyon konusunda Neşe hanıma katıldığını, ancak organizasyona talip kurumların da ilgili diğer kurumlarla kolektif çalışmaları gerekliğine atıfta bulundu.

 

Aynı zamanda spordan uzak tuttuğumuz çocukların bir an evvel oyunlara katılması gerektiğini, okullarda ve günlük hayatlarında çocuklarımızı sporun içine çekmemizin gerekliliğini vurguladı.

 

Kaybetme nedenimizin en önemli nedenlerinde sayılabilecek bir başka maddenin ulaşım olduğuna dikkat çeken İbrahim Gümüşdal” Ulaşımın engelliler açısından çok zor olduğunu, bu durum Cennet İstanbul’u Cehenneme çeviriyor diye ekledi.

 

Panelde Zeki Çol’un Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarını kazanmış olsaydık ülkemize ne artıları olacaktı sorusuna Neşe Gündoğan şöyle yanıt verdi:”Ulaşım, tesisler, spor kültürünün oluşması, sağlıklı yaşam biçimi, temiz spor açısından bizi kökten değiştirecekti demiyorum! Hala yapabiliriz” cevabını verdi.

 

İbrahim Gümüşdal ise bu soruya; en önemli kazanımın “Ülkemize gelen engelli sporcularımızın ülkemizdeki engellilere öncü olacaktı. Ayrıca 2012 yılında uygulanması gereken tüm kamusal alanların engelliler uygun hale getirilmesi” yasasının 3 sene daha uzatıldığı, eğer 2020 alınabilseydi bu yasanın uygulanmasına da önemli bir ivme kazandıracaktı. Bunu yenilgi olarak görmeden eksiklerimizi bir an evvel analiz etmemiz, eksiklerimizi tamamlamalıyız ki bizden sonraki nesillere hiçbir hata bırakmayalım” dedi.

 

Son sözü ise Panelin moderatörlüğünü yapan Spor yazarı Zeki Çol söyledi:

 

“Vadettiğimiz şeyleri olimpiyatlardan çok, önce kendimiz için gerçekleştirmeliyiz”

 

Panel, sonrasında konuşmacılara verilen teşekkür plaketiyle sonlandırıldı.

 

 

12.09.2013

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping