kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Oynayabilir Miyiz?

 

 

2010 yılından bu yana Uluslararası İlham Projesi kapsamında birlikte çalışan UNICEF ve TMPK teknik kapasitelerini ve uzmanlıklarını bir araya getirerek çeşitli projeler  geliştirdiler ve uyguladılar. Bu işbirliği kapsamında yürütülen projelerden  biri de Uluslararası İlham Projesi’nin pilot illeri olan Trabzon , Ankara ve  Mersin’de   düzenlenen “Engellilik ve Paralimpik” odaklı çalıştaylar oldu. Yerel yönetimler, kamu kurumlarından yetkililer, STK temsilcileri, yerel spor kulüpleri ve medyanın davet edildiği bu çalıştaylarda, illerdeki mevcut durumun tespiti ve sorunlara çözüm önerileri ele alındı.

 

Bu il çalıştaylarında ortaya çıkan tablo  şöyle oldu:

 

Öncelikle Türkiye’deki engelli nüfusun tam sayısı bilinmemektedir. Bunun en büyük nedeni de Türkiye İstatistik Kurumu'nun  (  TÜİK ) bu alanda kesin sonuca ulaşılacak sağlıklı bir çalışma yapmamasıdır.   Kentlerdeki fiziksel koşulların yetersizliği, mimari altyapıdaki sorunlar engellileri evlerine hapsetmektedir. Bu nedenle obezite başta olmak üzere kilo problemleri ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı çeşitli sağlık sorunları yayın olarak görülmektedir.  Çocuk ve genç engellilerde de durum farklı değildir. Son yıllarda ilgili yasalarda yapılan değişiklikler ve artmaya başlayan bilinçle birlikte kentlerde engellilere yönelik yapılan düzenlemeler ise çoğu zaman uzman görüşü alınmadan  yapıldığından engelliler için   fayda sağlamak yerine , çoğu zaman  tehlike yaratmaktadır.   Okullardaki fiziksel yetersizlikler de çocuk ve genç engelliler için ayrı bir sorun oluşturmaktadır.

Engellilere hizmet verecek sağlık ve rehabilitasyon merkezlerindeki fiziksel yetersizliklerde engellilerin karşılaştığı diğer bir sorunu oluşturmaktadır.

Belirtilen bu yetersizliklere ek olarak spor alanlarındaki fiziksel yetersizlikler spor alanında engellilerle çalışacak eğitici, uzman ve benzeri kimselerin sayılarının azlığı gibi sorunlar engelli çocukların sosyal hayata katılma , eğitim olanaklarından, spor ve sağlık hizmetlerinden yararlanmalarında önemli engeller ortaya çıkarmaktadır.

 Bu amaçla, yukarıda belirtilen Trabzon, Ankara ve Mersin' de düzenlenenlerden sonra , 18 Mart 2014 tarihinde İstanbul Dedeman Oteli'nde engelli ergen ve gençlerin toplumsal hayata katılımı ,engellilerin spor ve fiziksel etkinliklere erişim, engellilik  ve erişim olanakları ile engellilik ve mevcut düzenlemeler konularının tartışıldığı bir çalıştay düzenlenmiştir.

Uluslararası İlhan Projesi içerisinde yer alan çalıştayların sonuncusu olan bu toplantıyla kurumsal boyutta ‘hak temelli yaklaşım’ konusunda bilinç artımı sağlamak ve çalıştayda ele alınan  konuların , kurumların çalışma programlarında yer alması ;  Ayrıca Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin  bu bağlamda ilgili kurum, STK ve kişilerle olan bağlantı ve iletişiminin güçlendirilmesi ve yeni işbirlikleri için teşvik edici olması amaçlanmıştır.

 

1 gün süren  çalıştay  , yarım gün süren   panel ve yarım gün süren grup çalışmaları şeklinde yapılmıştır.  Bunlardan panel çalışması sabah -  öğle arası ,  grup çalışmaları ise öğleden sonra gerçekleşmiştir. 

 

Not: Çalıştay Raporunu Faailiyetler bölümünden okuyabilirsiniz.

 

08.05.2014

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping