kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Okçuluk
Tarihçe Tanım ve Kurallar Klasifikasyon Sonuçlar 2012 Baraj Dereceleri
Kurallar

Okçuluğun amacı 10 adet iç içe geçmiş dairelerle belirlenmiş olan hedefe okları doğru olarak atmaktır.  Dıştan merkeze doğru yaklaştıkça puanlama artar. En ortadaki dairenin sayı değeri 10’dur, en dıştaki dairenin sayı değeri 1’dir.

Genel açık hava müsabakalarında hedef 30 m. ile 90 m. arasında değişebilmektedir. Paralimpik Oyunlarında ise 70 m. olarak uygulanmaktadır. Kapalı yer müsabakalarında ise mesafe 18 m. ile 25 m. arasında değişmektedir. Hedefin çapı atış yapılan mesafeye göre değişmektedir. Daha uzun mesafelerde hedef çapı 122 cm. olurken, 18 m. mesafede hedef sadece 40 cm.dir.

Okçuluk müsabakaları bireysel ve takım dalı olarak karşılaşmaları içermektedir. Dünya ve Yerel Şampiyonaların formatı aşağıda belirtilmiştir.

 

Bireysel Yarışma

 

Yarışmanın ilk 2 günü sıralama turu yapılır. Bireysel müsabakada tüm yarışmacılar 4 ayrı uzaklıktaki hedefe 36’şar ok atarak toplamda 144 ok atarlar. Mesafeler atletin fonksiyonel klasifikasyonuna bağlıdır. ARW2 ve Ayakta Atanlar (erkek) 90, 70, 50 ve 30 m. mesafeden atarlarken; bayan ve ARW1 erkekler 70, 60, 50 ve 30 m. mesafeden atarlar. 

Her okçu 2 uzak mesafede 122 cm. genişlikteki hedefe 4 dk. içinde 6 ok grubuna (“end” diye bilinir)  atarlar. Yakın mesafelerde (50 m. ve 30 m.) her okçu 80 cm. genişlikteki hedefe 2 dk. içinde 3 ok grubuna atarlar. Sıralamanın her bölümündeki en iyi 64 erkek ve bayan eleme turunu geçerler.

Eleme turlarında okçular sıralama turunun sonundaki dizilimleri gibi eleme-eşleme planına göre yerleşirler. Erkek ve bayanlar için tek mesafe 70 m.dir. Okçular 122 cm. genişliğindeki hedefe 4 dk. içinde toplam 18 ok atarlar. Her bir eşleşmeden kazanan sporcu bir diğer tura çıkar. 1/32, 1/16 ve 1/8 eleme turlarından sonra saha her bölümde 8 okçuya indirgenir. 

Kazanan 8 okçu final turuna devam eder. Her bir atlet ayrı hedeflerdeki toplam 12 oku atarlar. Final maçları boyunca okçular atışlarını birbiri ardına yaparlar ve her bir okçu bir okunu 40 saniye içinde atmalıdır. Müsabaka çeyrek final, yarı final ve altın madalya için finale kadar devam eder.

Paralimpik oyunlarda format, klasifikasyon turunun 72 ok içermesi ve yarışmalarda tüm sınıflar için 70 m.lik mesafe kullanılması dışında aynıdır. 

 

Takım Yarışması

 

Bireysel klasifikasyon turundan kombine en iyi üç skor kullanılarak her bölümün en iyi 16 erkek ve bayandan oluşan takımları seçilir. Bir takımın tüm üyeleri aynı cinsiyete ve aynı yay tipine sahip olup, ayrıca aynı ülkenin vatandaşı olmalıdır. Ancak 3 sınıftan oluşan atletlerde takımları oluşturabilir.

Hem erkek hem bayanlarda takım yarışması için hedef 70 m. mesafedeki 122 cm.dir. Takım oyunlarında bir “end” 9 ok (veya her bireye 3 ok) içerir ve bir maç 27 ok veya 3 “end” içerir. Bir takımdaki 3 oyuncu öngörülen zamandan önce (şu anda 3 dakika) atışlarını bitirmelidir. Okçular ok atış çizgisinde herhangi bir sırada; 1,2 veya 3 ok atabilirler. Fakat sadece takımın bir okçusu herhangi bir zamanda atabilir. Sıralamalar için müsabakalar çeyrek final, yarı final ve final turları şeklinde devam eder.

Tüm okçuluk kuralları için;

 

Archery Rules

 

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping