kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Ağırlık Kaldırma
Tarihçe Tanım ve Kurallar Klasifikasyon Sonuçlar 2012 Baraj Dereceleri

Kurallar

Atletlerdeki minimum engel yaşı 14’tür ve kendi vücut ağırlık kurallarına göre atlet bir ağırlığı kaldırırken her iki dirsekte 20 dereceden fazla olmaksızın uzama kaybı ile kollarını tamamen gerebilme yeteneğine sahip olmalıdır. 

Erkekler 48 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 67.5 kg, 75 kg, 82.5 kg, 90 kg, 100 kg ve +100 kg.da yarışırlar. Bayanlar 40 kg, 44 kg, 48 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 67.5 kg, 75 kg, 82.5 kg ve +82.5 kg.da yarışırlar.

Ağırlık kaldırmada, erkek ve bayan atletler özel olarak dizayn edilmiş bir bankta baş, gövde (kalça dâhil), bacaklar ve her iki topuğu da kullanarak bir pozisyon alırlar. Tıbbi sebeplerden dolayı bir istisna (onaylanmış olmalıdır) kabul edilebilinir.

Bar, iki destek arasına yatay olarak yerleştirilir ve bench in sağ ve sol tarafına ayarlanır. Ağırlığı kaldıran barı yerinden kaldırırken yükleyenlerden yardım isteyebilir. Barı kol kuvvetine aldıktan sonra, ağırlığı kaldıran kapanmış dirseklerle Baş Hakemin sinyalini bekleyebilir. “Başla” sinyali verildikten sonra ağırlığı kaldıran barı göğsüne kadar indirmeli, bu hizada hareketsiz (görülebilir) tutmalı ve daha sonra kapanmış dirsek şeklindeki kol uzunluğuyla yukarı doğru kaldırmalıdır. Bu pozisyonda hareketsiz tutulurken, sesli sinyal olarak “rack” verilebilir. Tayin edilmiş Uluslararası hakemler tarafından beyaz ve kırmızı ışık sistemi aracılığıyla ani bir karar verilebilinir.

Atletin ismi, ülkesi, teşebbüsü ve bardaki ağırlığı anons edilir edilmez, yarışmacı teşebbüsünü tamamlamak için 2 dakikası vardır. Her bir atlet 3 girişimde bulunabilir. Eğer bir atlet bir rekor kırmak için girişimde bulunmak istiyorsa, 4.bir hak tanınabilir. İki dakikalık zaman limiti yerine üç dakika verilir.

Üç hakem her bir girişimin başarısını beyaz ya da kırmızı ışığı seçerek tayin eder. Her bir turdaki kaldırma sırası kaldıranın o turdaki ağırlık seçimiyle belirlenecektir ve ağırlıklar yeni bir rekor istisnasıyla 2.5 kg’nun katları olmalıdır. 

Diskalifikasyonun içerdikleri;

*Kolları tamamen uzatarak barı yukarı doğru kaldırmayan atletler

*Senkronize hareket etmeyen atletler

*Göğüs hizasında barı hareketsiz koruyamayan atletler

*Zaman limiti içerisinde girişimini tamamlamayan atletler

*Kaldırma esnasında bench in üzerinde seçilmiş pozisyonda herhangi bir değişiklik

*Göğsün hizasında hareketsiz tuttuktan sonra barı savurma, zıplatma veya bastırma

*Barın “pressed out” hareketi esnasında aşağı doğru hareketi

*Hakemlerin işretleri arasında yükleyiciler tarafından bara herhangi bir temas

*Başlangıç veya bitişte hakem işaretlerini gözlemde başarısızlık

*Ağırlığın genel tanımıyla ilgili istenenleri tamamlamada başarısızlık

Daha fazla bilgi için;

 

IPC Powerlifting Rules 2004-2008 (Update December 2004)

Powerlifting Rules Annex

 

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping