kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Kürek
Tarihçe Tanım ve Kurallar Klasifikasyon Sonuçlar 2012 Baraj Dereceleri

Klasifikasyon

 

FISA, fiziksel ve zihinsel engelli kadın ve erkek kürekçilerin FISA yarışlarında ve Paralimpik Oyunlarda yarışabilmeleri için fırsat sağlama amacındadır. FISA, uyarlanmış kürek klasifikasyonundan sorumludur ve bir kürekçi Dünya Kürek Şampiyonası veya uluslararası regatta’larda, Paralimpik Kalifikasyon regatta veya Paralimpik Oyunlarında yarışmadan önce kürekçinin klasifikasyonu FISA tarafından onaylanmalıdır. Klasifikasyon, engelli kürekçileri benzer seviyedeki fiziksel yapabilirlikleri olan kürekçilerle gruplara yerleştirir böylelikle mümkün olan eşit seviyede yarışma fırsatı yaratılır.

 

Fiziksel engelli  (bedensel veya görme) sporcu klasifiye olmuşsa ve aşağıdaki FISA spor sınıflarından biri için seçilmiş ise yarışmaya uygundur :

 

FISA, fiziksel engelli sporcular için 3 uyarlanmış kürek spor sınıfını tanımaktadır : LTA, TA, AS.

 

LTA (LTA-PD, LTA-B1, LTA-B2, LTA-B3’u içerir)

Bacaklarını, gövdesini ve kollarını kürek için fonksiyonel olarak kullanabilen ve kayar oturağı kayığı götürmek için kullanabilen,  kanıtlanabilir ve kalıcı engeli olan kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra  LTA sınıfına atanırlar.

 

Uygun LTA kürekçileri aşağıdaki engellerden birine sahiptir :

*Ampüte

*Nörolojik zayıflama S1’de tamamlanmamış lezyona eşdeğer

*Serebral Palsi Sınıf 8 (CPISRA)

*Görme engeli : İyi gözde düzeltme ile %10 görme

 

TA

Gövdesini fonksiyonel olarak kullanabilen ve alt uzuvların mobilitesi veya zayıflamış fonksiyonu dolayısıyla kayar oturağı kayığı götürmek için kullanamayan kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra  TA sınıfına atanırlar.

 

Uygun TA kürekçileri aşağıdaki engellerden en az birine sahiptir :

*İki taraflı diz civarı ampütasyon veya dikkat çekici quadriseps zayıflığı

*L3 seviyesinde tam lezyona eş değer nörolojik zayıflık veya L1’de tamamlanmamış lezyon

*Bir bacak diz civarı ampüte ve bir bacak dikkat çekici quadriseps zayıflığı (Yukarıdakilerin kombinasyonu)

*CP Sınıf 5’e elverişli (CPISRA tarafından klasifikasyon)

 

AS

Gövdesini fonksiyonel olarak minimal veya hiç kullanamayan (Sadece omuz fonksiyonu) kürekçiler, FISA Klasifikasyon Paneli tarafından değerlendirildikten sonra SA sınıfına atanırlar. SA sınıfı kürekçileri genelde kollarını ve/veya omuzlarını kullanarak güç kullanabilirler. Bu sporcular az oturma dengeleri olabilir.

 

Uygun SA kürekçileri aşağıdaki engellerden en az birine sahiptir :

*Serebral Palsi Sınıf 4 (CPISRA)

*T12 seviyesinde tam lezyonla nörolojik zayıflık veya T10’da tamamlanmamış lezyon

 

Zihinsel engelli sporcu klasifiye olmuşsa ve FISA spor sınıfı için seçilmiş ise yarışmaya uygundur :

 

FISA, zihinsel engelli sporcular için 1 uyarlanmış kürek spor sınıfını tanımaktadır : ID

 

ID

Zihinsel engelli sporcular ID sınıfına atanırlar. Zihinsel engelli kürekçiler INAS-FID Haziran 2009 kriterlerine göre değerlendirilirler ve aşağıdakileri yerine getirmek zorundadırlar :

ID sınıfı kürekçileri INAS-FID’e kayıtlı olmalıdırlar ve INAS-FID web sitesindeki (www.inas-fid.org) sporcu klasifikasyon başvurusunu tamamlamış ve INAS-FID Sporcu Kartı almış olmalıdırlar. Ve kürekçinin yarışmak istediği yarışın giriş tarihi geçmeden FISA dokümantasyonu tamamlanmış ve FISA’ya INAS-FID sporcu kartı kopyasıyla birlikte gönderilmiş olmalıdır.  Bu sporcular aynı zamanda elverişlilik için  Uluslararası Klasifikasyon Paneli tarafından  ilave kürek fonksiyon testinden de geçmelidirler.  

 

Tayin edilen sınıf dışında yarışma

TA olarak klasifiye edilmiş bir kürekçi LTA yarışlarında yarışabilir ama AS yarışlarında yarışamaz.

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping