kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Paralimpik Oyunları - Engelli Olimpiyatları

Prof. Dr. Nevin ERGUN
Fizyoterapist

İlk kez The Stoke Mandeville Hastanesin’de, Sir Ludwig Guttman tarafından organize edilen ve tekerlekli sandalye’ deki engellilerin rehabilitasyonu için uygulanan çeşitli sportif aktiviteler, engelliler sporunun tarihsel başlangıcı olmuştur. İlk olarak okçuluk, bowling, bilardo ve masa tenisi oynanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra da tekerlekli sandalye basketbolu, eskrim ve halter spor dalları gelişmiştir. Sir Guttman’ın organize ettiği 1.Stoke Mandeville Tekerlekli Sandalye Oyunları,1948 Londra Olimpiyat oyunları ile aynı tarihte gerçekleştirilmiştir.

Engelli Olimpiyat oyunları olarak kullanılan Paralimpik (Paralympic) sözcüğü, Latin alfabesinden alınan ‘para’(ile) ve ‘olimpic’(olimpiyat) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. İlk Paralimpik oyunlar 1960 Roma Olimpiyatları ardından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde bu gelenek bozulmamıştır. Engelli Olimpiyat oyunları, Olimpiyatların yapıldığı ülke tarafından oyunların bitmesinden iki hafta sonra düzenlenmektedir. Paralimpik yaz ve kış oyunları iki hafta içinde tamamlanmaktadır.

Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları ise ilk defa 1976 yılında İsviçre’de Ornskoldsvik ‘de düzenlenmiştir. Kış oyunları da yaz oyunları gibi Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği ülkede yapılmaktadır.

Uluslar arası Paralimpik Komitesi ‘International Paralympic Committee’ ( IPC ) 22 Eylül 1989 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Almanya’da Bonn şehrindedir. 162 Ulusal Paralimpik Komitesi ve dört tane Uluslar arası Spor Federasyonu tarafından oluşmaktadır. Bu federasyonlar;

1-CPISRA: Cerebral Palsy International Sport and Recreation Association Serebral Palsi’li bireylerin spor ve rekreasyonel aktivitelerinin organizasyonundan sorumludur.

2-IBSA: International Blind Sports Federation Görme engellilerin uluslararası spor federasyonudur.

3-INAS-FID: International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability Zihinsel engellilerin uluslararası spor federasyonudur.

4-IWAS: International Wheelchair and Amputee Sports Federation Uluslararası tekerlekli sandalye ve ampute spor federasyonudur.

Türkiye’de Ulusal Paralimpik Komitesi 2002 yılında kurulmuş ve aynı yıl IPC’nin üyesi olmuştur.

Engelli Olimpiyatları Sembolü ve BayrağıBu oyunların ilk logosu Kore’den alınan Tea-Geuk amblemidir. Akıl, Beden ve Ruh (Mind Body, Spirit )olarak tanımlanan bu sembolün anlamı: Fiziksel uğraşının en son noktasına ulaşabilmek için ruhsal düşünceye dalmaktır. Bu ifade ile sporun başarılmasında bedenin, onun tamamlayıcısı ruhun ve aklın kullanılması sayesinde kişinin istediğini elde etmesinde, hedeflerine ulaşmasında her türlü engeli aşabileceği kısaca tanımlanmıştır. Bu logo yerini 2003 yılında , Three Agitos olarak adlandırılan yeni logoya bırakmıştır. Bu sembol kırmızı, mavi ve yeşil renkten oluşan üç element’den ibarettir.Bu renkler tüm Dünya’da kullanılan ülke bayraklarını temsil etmektedir.Şekil ise ‘Agito’ denilen bir Latin kelimesinin anlamı olan ‘hareket ‘ten yola çıkılarak üç Agitos olarak adlandırılan ve hepsinin dünyanın her tarafından bir merkeze doğru yöneldiği dairelerdir.Anlamı ‘Hareketin Ruhu ‘dur.IPC’nin Dünyanın her köşesinden sporcuları bir araya getirmesini ve onların tamamlamayı mümkün kılmasını tanımlamaktadır.Paralimpik oyunlarında yer alan spor dalları gün geçtikçe artmakta, engelli sporcuların kırdığı rekorlar Olimpiyat rekorlarına yaklaşmaktadır. Bu spor dalları aşağıda gösterilmiştir.

Yaz oyunlarında yer alan branşlar; Atletizm, Atıcılık, Basketbol, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Binicilik, Bisiklet, Boccia, Çim Bowling, Eskrim, Futbol Goalball, Halter, Judo, Masa tenisi, Okçuluk, Tekerlekli Sandalye Rugby, Tenis, Voleybol(oturarak ve ayakta), Yelkencilik, Yüzme.

Kış oyunlarında yer alan branşlar; Alp kayağı, Kuzey kayağı, Biatlon, Buz kızağı hız yarışı, Buz hokeyi’dir.
cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping