kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Engellilere hatalı denir mi?

                

 

Denir. Eğitimi, konumune  olursa olsun, bir kişikendini bilmiyorsa engelli insanlara “HATALI” der.İşte örneği. Aşağıdaki yazıhürriyet.com.tr’den8 Ocak 2016 tarihinde alınmıştır. “Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Engelsiz Siber Güvenlik Konferansı’na katılan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ARGE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Ata Şenlikci konuşmasında şöyle dedi:“Benim şahsıma ait 6 çocuğum var, hanımımla beraber.Elhamdülillah hiçbirinde hata yok.Fakat onlara okula her gidişinde ve dönüşünde‘Yanındaki arkadaşına yardımcı olacaksın.Neler yaptın arkadaşların için deriz.”

Ata Şenlikci

 

“Elhamdülillah” diye söze başladığınıza göre, inançlı,dindar birisiniz. O zaman size soralım. Allahü Teala’nın yarattığı en değerli varlık olan insana “Hatalıdır” deme cesaret ve gücünü nereden alıyorsunuz?Bir başka ifade ile,Allahü Teala size göre hatalı işler mi yapıyor?Engelli kardeşlerimizi bu sözlerinizle çok üzdünüz. Sizden beklenen bir özürdür. Sürçü lisan ettiğinize de inanmıyoruz.Çünkü cümleleriniz, sonderece düzgün ve içten gelerek söylenmiş izlenimini veriyor.

 

Yüzlerce mail

 

Konunun internette yayılması üzerine, engelli kardeşlerimizden yüzlerce mail aldık. Hepsini bu sütunlarımızda yayınlamak mümkün değil. Ancak içlerinden seçtiklerimizi aşağıda okurlarımızla paylaşıyoruz.Size gelince Ata Şenlikci,Allah günahlarınızı affetsin.

 

S İ Z D E N  G E L E N L E R

 

Biz hatalı sürümüz’

 

Önce işin özüne inmek gerekir.Hata kelimesinin anlamı şudur:“İstemeyerek ve bilmeyerek yapılan yanlış, kusur, yanılma,yanılgı.” (TDK) ARGE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Sayın Ata Şenlikci’ye sormak istiyorum. İstemeyerek ve bilmeyerek neyi yanlış yapmışım ben? Yoksa hiçbir şeyi yanlış yapmadığım halde mi görmüyor gözüm? Belimden ameliyat olurken benim suçum neydi? Neden kendisiya da çocukları yoktu o masada?Onlar çok doğru yaptığı için mi?Biz hatalı sürümüz Ata Bey.Peki söyler misiniz bizim hatalıolmamızın sebebi ne? Soyadınız gibi şen olun, biz sizi affettik bu da bizim hatamız olsun...

A.U. A. / Isparta

 

 

‘Şiddetle kınıyorum’

 

Yapılan açıklamayı şiddetle kınıyorum. Bir insanın engelli olması onun hatalı biri olduğu anlamına gelmez. Herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Derin üzüntüyle okudum.

M. D. / İstanbul

 

‘Acilen özür dilemeli’

 

Bence insan ağzından çıkan kelimeyi öncetartmalı. “Bu kelime kimlere gidiyor, neler doğurur başıma” diye düşünmeli. İki saniye sonra bir kaza sonucu “Hatalı” olmayacağını kim bilebilir? Bence acilen çıkıp özür dilemeli.Daire başkanı olmuş ama cahillikten kurtulamamış diyelim biz buna. Ülkemizde daire başkanı olmak kolay olabilir ama bilinçli bir vatandaş olmak o kadar da olay değil.

O. U. / İstanbul

 

‘Yönetici böyle hata yapar mı?’

 

“Elhamdülillah çocuklarımda hata yok!”Böyle söyleyen kişi bence hatalı bir bireydir. Engelli kardeşimiz nasıl hatalı olabilir. Haşa “Cenab-ıHak hata yaptı” anlamında olur ki bu da şirk koşmak derecesinde büyük günahtır. “Hepimiz bir engelli adayıyız” ne kadardoğru bir söz. Yarın ne olacağımız hakkında hiç bilgisi yokken, lafının ardını düşünmeden bir yönetici nasıl böyle hata yapar anlam veremiyorum.

M. Y. / İstanbul

 

‘Allah’ın takdiri’

 

Çocuklarında hata yok ama kendisinde var. Bence engelli olmak hata değildir. Zaten kimse isteği ile engelli olmamıştır. Allah’ın takdiridir, o yüzden insanları değerlendirirken kullanılan dil içlerindeki fotoğrafı ortaya koymaktadır.Buna dikkat eden ve engellilere yardımcı olan bütün herkese teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

M. Y. / Ağrı

 

‘Engelliler birer mucize’

 

“O’dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.”(Secde, 7). Bu ayette açıklandığı gibi,Allah insanı noksansız ve güzel yarattı.İnsanoğlunun yaptığı çevresel yıkımlardan,savaşlardan, bozukluklardan dolayı insanların vücutlarında bazı değişiklikler oldu. Belki vücudumuz başka evrenlere yol almak için bu değişiklikleri bilerek yapıyor, bunu şu anbilemiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey varsa bu insanların hatalı olmadıklarıdır.

 

‘Vücuttaki tutsaklık değil, beyindeki özgürlük’

 

Gecelerin karanlığını aydınlığa çeviren Thomas Edison (İşitme engelli),ruhumuzu dinlendiren müzikleri yapan Ludwing Van Beethoven (İşitme engelli),“Hadi biraz caz dinleyelim”dediğimizde aklımıza gelenRay Charles (Görme engelli),4 dönem üst üste Amerika Başkanı seçilmiş ve halk tarafından en çok sevilen Franklin Roosevelt (Bedensel engelli) hatalı mı? Yoksa evrenin sırlarını çözmek için çalışan ve bize bedeninolmadan da bir beyninneler yapabileceğini gösteren Stephen Hawking ya da kendisine Timurlenk(Aksak Timur) denilen Timur mu birer hata? Tam aksineonlar birer hata değil, birer mucizeydi ve biz engelliler birer hata değil birer mucize olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz. Önemli olan vücudumuzdaki tutsaklık değil,beynimizdeki özgürlüktür.

A. İ. / İstanbul

 

‘Hepimiz engelli adayıyız’

 

Evet, biz o insanın gözünde hatalıyız ve yahut engelliyiz. Ancak sorarım size, sizce biz mi bu şekilde dünyaya gelmeyi istedik? Hayır. Şahsen ben istemedim. Çünkü bizim milletimiz engelliyi insan olarak görmek istemiyor. Engelleri kaldırıp iyi yaşamamızı sağlayacaklarına, engelimizi gözümüze sokmaya çalışıyorlar. Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız.

Y. T. K. / Niğde     

 

 

08.02.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping