kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan

                                  

 

Malatya Türkiye Sakatlar Derneği eski Başkanı Ali Haydar Koyun’un 3 Mart 2016 ‘ da Malatya Söz Gazetesi’nde yayınlanan yazısını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

 

‘’ 1994 yılından 2007 yılına kadar yıllarca dernek başkanlığı görevim nedeniyle gerek resmi işler, gerekse  ziyaretler için gittiğim Malatya Valiliği’ne kucaklarda taşınarak içeriye girdim. Her gittiğimizde kucaklarda taşınarak girerken , başka insanlara yük olmanın ezikliğini yaşadık…

 

Bu muhtaçlık duygusundan kurtulabilmek için ilimizde görev yapan birbirinden değerli olan valilerimize yaşamış olduğumuz genel  ve yerel sorunlarımızı ilettiğimiz gibi,  bu sıkıntımızı da ileterek çözüm talebinde bulunuyorduk. Bu konuda valilerimiz çok ilgilendiler ancak bazı nedenlerden dolayı bu soruna bir çözüm yolu bulamıyorlardı.

 

Bu sorunumuz 2006 yılına kadar devam etti ve bizler valiliğe her gidişimizde patates torbaları gibi kucaklarda taşınırken incinen yüreklerimizde  isyan fırtınaları eserdi.

 

Kucaklarda taşınmak…

 

2006 ‘da,  ilimizde göreve başlayan dönemin valisi Halil İbrahim Daşöz’ü ziyarete gittiğimizde , sohbet esnasında , ‘’ Sayın valim, şimdi geldik hoş geldiniz dedik , göreviniz hayırlı olsun dedik . Ancak bundan sonra bizler sizi derneğimize bekleriz’’ dedim. Valimizde seve seve geleceğini ve bizleri ziyaret edeceğini söyledi ve bizlerinde ne zaman olsa yanına gidebileceğimizi söyledi.  Bu sözleri üzerine kendisine, ‘’ Bizler ancak size hoş geldiniz demek için geldik,bir de uğurlamak için gelebiliriz. Çünkü mimari engeller nedeniyle gelip gitmemiz çok zor ‘’ dedim. Bunun üzerine valimize sorunun nedenini detaylı olarak anlattık ve çıkışta kendisi de bizlerle yola kadar gelerek merdivenlerde nasıl kucaklarda taşındığımıza şahit oldu…

 

Valimiz Daşöz çektiğimiz sıkıntıyı gördükten sonra hemen inceleteceğini ve bir çözümü varsa hiç vakit geçirmeden yaptıracağına söz verdi. Ve verdiği sözü de tuttu. Çok sürmedi ,valilik binası girişine rampa ve içeriden üst katlara çıkmak için de asansör yapılması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Sonunda rampa ve asansör 2007’nin başlarında bitmiş ve bizler artık kucaklarda taşınmadan , kimseye muhtaç olmadan valiliğe istediğimiz zaman gitmeye başladık. Rampadan çıktıktan sonra normal vatandaşlarla aynı kapıyı kullanıp binaya giriyor ve sonra asansörle üst katlara çıkıyorduk.

 

 

Çok şükür derken …

 

Tam bağımsız olduk, insanlara artık yük olmaktan kurtulduk diye sevinirken , sevincimiz çok sürmedi. 2011 yılında binada restorasyon yapılmaya başlandığında son buldu. Bizler yapılacak restorasyonda daha standart uygulamalara kavuşacağımızı düşünürken maalesef hayal kırıklığına uğradık. Betondan yapılan rampa kaldırılmış ,yerine üzerinden arabalarımızla geçtikçe esneyen saclardan yapılma bir rampa konulmuştu. Yapılan rampada o dönemin valisiyle yaptığımız görüşme sonucu,  binadaki rampanın kaldırıldığını ve yerinde bir şey olmadığını gördüğümüzü söyleyince hemen talimat verdiğinde yapılan bir rampaydı.

 

 ‘’ Rampayı çıksan kapıdan geçilmiyor ‘’

 

Rampadan yaylana yaylana çıktık diyelim. Bu defa kapı engeli karşımıza çıktı. Daha önce vatandaşlarla aynı kapıyı kullanıp güvenlikten geçerken şimdi aynı kapıdan geçemez olmuştuk. Kullandığımız kapının oraya ulaşmamız için araya konulan beton bölmeyi atlamamız gerekiyordu. Bunun nedenini sorduğumuzda binayı ilk yapıldığı zamanki orijinal haline getirmek için bu şekilde projelendirildi diye açıklama yaptılar. Beton bölmenin kaldırılmasını dile getirdiğimizde ise , binanın tarihi özelliği olduğundan , Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden onay alınması gerektiğini ileri sürerek,  bunun yapılmasının zor olduğunu söylüyorlar.

 

‘’Devlet uygulamazsa vatandaş ne yapsın ? ‘’

 

Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu olarak binayı denetledikten sonra yapılan toplantıda bu sorunu dile getirdiğimizde hep aynı cevabı aldık. Onlar aynı cevabı verdikçe bende daha önceki valimizin nasıl yaptırdığını  sordum. Bir çivi dahi çakılamaz denilen binaya beton rampa ve asansörü nasıl yaptırmıştı? Akıllarınca bizi kolumuzdan, bacağımızdan ya da gözlerimizden engelli olarak görüyorlar ve düşüncede, fikir yürütmede ve mantığımızı kullanmada da engelli sanıyorlar. Devleti temsil eden illerdeki en üst makam olan valilikler yine devletin kanunlarını usulüne uygun uygulamaz ve kanuni uygulamaları yerine getirmezse normal vatandaşa nasıl uygulatacaksınız ?

 

Hangi kanundan bahsettiğimi anlamayan yetkililer bir zahmet uluslararası imzaladığımız sözleşmeler başta olmak üzere Anayasa’daki , kanunlardaki ve diğer yasal mevzuatlardaki engellilere tanınan hakları açıp okuyarak incelerlerse göreceklerdir.

 

‘’ 11 yılda ne değişti ? ‘’

 

Sözün özü olarak, 2005 yılında çıkarılan yere göğe sığdıramadığımız Engelliler Kanunu ile engelsiz  Türkiye yaratmak için 7 yıl süre konuldu, içimize sinmesede kabul edip bekledik. 7 yıl doldu , bu defa olmadı diyerek 1 yıl direkt , 2 yılda dolaylı olarak süreyi uzatarak 10 yıla çıkardılar. Buna da eyvallah dedik. Şimdi 10 yıl da doldu, 11 yılın dolmasına  bir şey kalmadı. Ne değişti derseniz. Anladığım bir tek şey var; o da zihinlerdeki engeller ortadan kalkmadan bu ülkede engelli sorunlarının bitmeyeceğidir. ‘’

 

 ALİ HAYDAR KOYUN KİMDİR ?

 

1968’de Malatya'da dünyaya gelen Ali Haydar Koyun kardeşimiz 1972’de romatizma hastalığının yol açtığı eklem kireçlenmesi nedeniyle 1979’dan  beri yürüyemiyor. Açık öğretim lisesini bitiren Ali Haydar , 1994– 2015 yılları arasında Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi'nin başkanlığını yürüttü. Bugüne kadar “Sessizliğim”isimli bir şiir kitabı ile , “Sevginin Gücü” adıyla derleme bir öykü kitabı  çıkardı.Ali Haydar Koyun Malatya Söz Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor.

 

 

Duyuru                                                               

 

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

 

GÜZEL SÖZ

 

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nɑsılolsɑdoğɑr. WendellPhillips

 

                                             

14.03.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping