kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Görme engelli bir gönüllü

 

 

Salih Arıkan, Manisa Akhisar’ınbir dağ köyünde, görme engelli olarak dünyaya gelmiş. Anneannesi, herhalde o şaşkınlıkla, onun yaşamasının doğru olmadığını söylemiş. Daha sonra Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nu bitiren Salih, körler okulundan sonra görenlerle birlikte Karabağ Cumhuriyet Lisesi’nde devlet parasız yatılı olarak okumuş.

 

Senin gibilere ihtiyacımız var

 

Gören arkadaşlarına ve kat nöbetçilerine kitap okutarak ve bunları kasetlere doldurarak derslerine çalışmış. Şimdilerde Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanlığı’nı yapıyor ve bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Son derecede başarılı. Aşağıda onun yazdıklarını bulacaksınız. Sağ ol Salih, Allah yolunu açık etsin! Senin gibilere görme engelli insanlarımızın çok ihtiyacı var.

 

‘Çocuk neyi tanırsa...’

 

Görmeyen çocuk büyümeye başlar. Ailesi ona sınırlı bir dünya oluşturur. Çocuk neyi elleriyle tanırsa, sesini duyarsa, hangi yiyeceği içeceği tadarsa onu tanır. Ben küçükken körebe oynardık, arkama saklanırlardı, hoş hatıralardı.

 

‘Okul aileye sorar’

 

Çocuk, körler okuluna gelince hocalar aileye sorar: ‘Bu çocuk öz bakım becerilerini geliştirdi mi?’ Yani aile korumacıysa, çocuk kişisel bakımını öğrenemediyse okul çocuğu kabul edemeyeceğini söyler. Neyse yazılacak çok şey var da... Büyür, yolda düşe kalka yürür.

 

‘Şu ayranı çalkalayayım’

 

“Hafız sağa git, hafız sola git... Ha niye yanlış gidiyorsun?” Halbuki kendine göre yol tarif etmiştir. Dün bir adam bana öyle yaptı. Sola git dedi, ben soldaki arabayı duyduğum için sağa gittim. Adam hatasını anladı. ‘Yahu seni arabaya çiğnetecektik’ dedi. Bir lokantaya gideriz. Adam iyilik olsun diye ayranını açar. Sen şu ayranı bir çalakalayım dersin!

 

‘Koluna asılırlar’

 

Bastonunu uygun gördüğün yere koyarsın. Adam yerini beğenmez, değiştirir. Sen arar durursun. Yolda yürürsün, bir şeyin üstüne gidiyorsundur. İyi niyetle adam kolundan asılır. Söylemeden, yardımcı olayım demeden koldan asılmak iyi değildir. Çünkü hırsızlık için yaklaşanlar da oluyor.

 

‘Bitmeyen küçük kazalar’

 

Otobüse binersiniz, birisi oradan bağırır “Şu mağdura yer verin.” Çoğu zaman incitici sözler sarf ederler. Birisi yüksek sesle ‘Allah’a şükür’ diyorsa, ‘ben kör değilim çok şükür’anlamına gelir. Misafirliğe gidersiniz sofrada haberiniz olmadan tabakların, bardakların yeri değişir. Çayınız biter, siz muhabetten fark etmezsiniz, ev sahibi çay doldurmak için uzanırken, siz de çay bardağını almak için uzanırsınız... Bazen küçük kazalar olabiliyor.

 

‘Otobüste biri şurada yer var diye seslenir ’

 

Bazı yerlerde iyi niyetli canım adam duvarlara kabartma yazı levhası koyar. Adam kaldırım işgalinden yolda zor yürürken kabartma levhayı nasıl bulacak? Otobüse binersiniz biri seslenir “Şurada yer var.” Dün çay ocağına gittim, abla “Şurada yer var” dedi. Ben gülünce hatasını anladı. Fakültede yurda girdiğim ilk akşamdı. Arkadaşım Mücahit yurdu tanıtıyordu. En sonunda “Abi bu da lambanın anahtarı” dedi. Güldüm. Gerçi öğrenmemde fayda var ama işime yaramaz.

 

40 adım attırıp yolun ortasında bırakırlar

 

Fakültede arkadaşım dizime dokununca korkmuştum. Meğer dizime rüzgardan mıdır bilmem, toz gelmiş. O da temizlemek istemiş. Bu da hoş bir hatıra olarak zihnime kazındı. ‘Bir körü kırk adım götüren cennete girer’ hadisi vardır. Bu da yanlış anlaşılıyor. Edebiyat dersindeki söz sanatları gibi düşünelim. Bazı arkadaşlarımızı kırk adım götürüp bırakanların olduğunu duydum. Bir de o kırk adımın yolun ortasında bittiğini düşünün. İyi niyetle yapılan o kadar çok şey var ki. Evet, iyi niyet önemli. Ama önemli olan diyalog kuralım.

 

Kimseye faydası olmayan işler

 

Engellilerle ilgili çalışmalar yapacaksak, lütfen engellilerle, engelli dernekleriyle birlikte yapalım. Sonra iyi niyetle yapılan ve kimseye faydası olmayan işler çıkar.

 

‘Gelişmeler hayatıma dokunmazsa’

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz İzmir Kongresi düzenleyecek. Engellilerle ilgili meselelerin konuşulması, bu konularda akademik çalışmalar yapılması tabii ki çok güzel. Ama bu gelişmeler benim hayatıma dokunmazsa, sadece sözlerden ibaret kalırsa çok üzücü olur.

 

Kaldırımlar işgal edilmişse...’

 

Evimden çıktığımda tüm kaldırımlar işgal edilmişse, arabalar, tezgahlar, ağaçlar ve insan dışındaki tüm varlıklar kaldırımdaysa ben o zaman ‘Engelsiz İzmir’ değil, ‘Engelli İzmir’ derim.

 

‘Kaçı engellilere uygun?’

 

İşin üzücü tarafı kaldırımları şikayetediyoruz. Zabıtalar boş kaldırımların resmini çekiyor ve “Hiç bir şey yok” diye yazı gönderiyor. Yani bizim gözümüz görmüyor, hiçbir şeyden de haberimiz yok. Kamuya açık binaların kaçı engellilere uygun? Uygun olmayan kaç kuruluşa ceza kesilmiş? Ve o binaların asansörleri engellilere uygun mu?

 

Minibüse tekerlekli sandalye ile binilir mi?’

 

Otobüslerde nereye geldiğimizi ve geleceğimizi bildiren sesli uyarı sistemi hâlâ tüm otobüslerde yok. Metro ve İzbanlar engellilere tam uygun değil. Metro veİzbanlarda asansörler sorunlu. Asansörleri hâlâ engellilerden çok

engelsizler kullanıyor. Bazı eski merdivenli otobüsler az da olsa trafikte var. Kaç tane minibüs engellilere uygun? Kaç minibüse tekerlekli sandalyeyle biniliyor? Tekerlekli sandalyeyle binilen taksi var mı?

 

Engelsiz İzmir dileğiyle’

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ne zaman rehabilitasyon hizmetlerine başlayacak? Bildiğim kadarıyla Engelli Rehabilitasyonu İzmir’de yok. Engelli bakımı konusunda belediye hizmetlerimiz ne durumda? Engelsiz İzmir kongresi olsun ancak İzmir’de engellilerin önündeki engeller de kalksın. Biz engelliler adına yapılan çalışmaların hayata dokunmasını istiyoruz, muş gibi yapılmasını değil. İzmir’de engellerin kalktığı Engelsiz İzmir dileğiyle....

 

Salih Arıkan

Tel: 0506 514 96 93

 

Duyuru                                                               

 

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

 

GÜZEL SÖZ

 

Hiçbir şey, bir fikirden daha tehlikeli değildir. Eğer o fikir sahip olduğunuz tek fikirse.

 

EMILE CHARTIEN

 

 

28.03.2015

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping