kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Özel Sporcular ve Paralimpik Oyunları

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Paralimpik Oyunları’nda özel sporcuların çok az branşta yarıştığını (yüzme ve atletizmde toplam 5 kategori ve masa tenisi) bunun bir nedeni olup olmadığını sormuştu.

 

 
 

Seneler önce bu sütunlarda yazmıştık, şimdi tekrar o günleri hatırlayalım. 2000 yılında Sydney Paralimpik Oyunları’nda İspanyol Özel Sporcular Basket Milli Takımı spor tarihindeki büyük sahtekarlıklardan birine imza atarak, hiçbir zihinsel engeli olmayan 9 sporcuyu oynatarak altın madalya kazanmışlardı.

 

Oyunlardan 6 ay sonra, uzun boylu, hiçbir engeli olmayan, boynunda altın madalyalı bir genç Madrid’te bir notere başvurarak ifadesinin kayıt altına alınmasını isteyerek olayın iç yüzünü anlattı, “Hiçbirimiz engelli değildik, bazı maçlarda öne geçtiğimizde antrenörümüz, ‘biraz yavaş olun, biraz top kaybedin’ diye bizi uyarırdı” dedi.

 

Bundan sonra Uluslararası Paralimpik Komitesi, özel sporcularla ilgili tüm branşları Paralimpik Oyunları’ndan ihraç etti.

 

2004 Atina, 2008 Pekin’de hiçbir yarışmaya katılamadılar. 2012’den önce yapılan oylamada İngiltere’nin de desteği ile ve bir oy farkla yeniden bazı branşlarda özel sporcuların Paralimpik Oyunları’na katılması kabul edildi. Bu bakımdan Londra’da ve önümüzdeki Rio Paralimpik Oyunları’nda bu sporcular sadece yukarıda saydığımız 3 branşta katılabiliyorlar. Bununda sorumlusunu tabiiki yazmaya gerek bile yok. O tarihteki İspanyol Özel Sporcular Spor Federasyonu, altın madalya kazanarak devletten daha çok destek alabilmek için bu ahlak dışı yola başvurmuştu. Önümüzdeki dönem 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda da aynı durum devam edecek.

 

 

Bir ülkenin federasyonunun yaptığı bu ahlaksız davranış, tüm Dünya’daki özel sporcuların Paralimpik Oyunları’na tüm branşlarda katılmasını maalesef hâlâ engelliyor.

 

 

22.05.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping