kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Osman Şahin Görme Engelliler Satranç Turnuvası

 

 

TESYEV- Osman Şahin Görme Engelliler Satranç Turnuvası’nın altıncısı,12-14 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Bayrampaşa’da Titanic Business Hotel’de yapıldı. Turnuva, ‘Genel ve Gençler’ kategorilerindeydi. Son yapılan Türkiye Şampiyonası’na katılan, ulusal veya uluslararası kuvvet derecesi bulunan,reytingli 90 sporcu ile yapıldı.

 

Turnuvaya destek veren kurumların başında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi,Spor A.Ş., BP Petrolleri A.Ş, Braille Teknik Teknoloji, Dermokil Kozmetik,S.O.S International Ambulans Servisi ve Uludağ İçecek geliyor.

 

Sohbet ve rekabet

 

3 gün süren turnuvaya katılan görme engelli satranççılar hem birbirleriyle sohbet etti hem de çekişmeli maçlaryaptı. Kapanışa, Spor A.Ş. Hazırlık ve Düzenleme Şefi Ender Terzioğlu,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlikve Spor Müdürlüğü’nden Spor Şefi KadirGüner, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden Spor Şube MüdürüAdnan Kuzu katıldı. Ayrıca rahmetli Osman Şahin’in eşi Aysel Şahin ve kızlarıNadire Duru ve Binnaz Şahin de vardı.

 

Unutmak mümkün değil

 

Bu turnuvayı her sene bir kere yazıyoruz. Kendisini sıklıkla, sevgiyle,hasretle anıyoruz. Her zaman yazıp söylediğimiz gibi, rahmetli Osman Şahin adam gibi adamdı. Daha önce de KarabükErdemir Spor Başkanlığı da yapan kardeşimiz, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) vasıtasıyla engelliler için çok hizmet verdi.Onu unutmak mümkün değil. İnşallah zamanı geldiğinde kendisi ile birlikte olacağız. Nur içinde yat Osman’ım.

 

Dereceler

 

Turnuvanın birincisi Ünal Dönmez olurken, 2’ncisi yılların satranççısı Mümin Aksu’ydu. Yusuf Solak 3’üncülüğü, Yunus Sönmez ise 4’üncülüğü elde etti.Turnuvanın birinciliğini kazanan Ünal Dönmez, 26 yaşında. Lise ve üniversiteyi Malatya’da okuyor, yüzde 70 görme kaybı var. Bundan sonraki hedefleri arasında,hayatında vazgeçilmez bir hobi olanmüziğe yoğunlaşmak ve opera sanatçısı olmak var. Satrançta ise, Avrupa ve Dünya’da dereceler yapmak arzusunda.

 

16 yılda 9 Türkiye Şampiyonluğu

 

İkinci olan Mümin Aksu ise, Bulgaristan Kırcaali’de dünyaya gelmiş. 13 yaşındanberi satranç oynuyor. Şu anda 63 yaşında.1989 yılında Türkiye’ye göç etti. Yaşamıboyunca satrancın yanı sıra atletizm sporu ile de uğraştı.Birçok uluslararası turnuvada Türkiye’yi temsiletti. Bu aralar aktif satranç oynuyor ve antrenör olarak yeni başlayan satranççıları yetiştiriyor. Son yapılan Türkiye Şampiyonası’nda da şampiyonluğu elde eden Mümin kardeşimiz, 16 yıl içindeki 9’uncu Türkiye Şampiyonluğu’nu böylece kazanmış oldu.

 

Milli Takım’da yer aldı

 

1975 yılında dünyaya gelen YusufSolak, ilk okulu görenlerin arasındaokuyor. Daha sonra ortaokula devam etmek istiyor. Babası “Gözleri daha da körolur” diyen doktora inanınca okuyamıyor.Ortaokulu açıktan bitiren Yusuf, Sağlık Bakanlığı’nda göreve başlıyor. Liseyi bitiriyor, halen lisans eğitimini sürdürüyor.2014 yılında Türkiye ikincisi olup Milli Takım ile ülkemizi Yunanistan’da temsil etmiş bir satranççımız.

 

Teşvik edilince...

 

Dördüncü olan Yunus Sönmez,1974 yılında Almanya’da doğuyor ve 1977’de de ailesi ile birlikte temelli dönüş yaparak Bursa’ya yerleşiyor. İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan bu kardeşimiz, 2001 yılında o zamanki Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Hulusi Cihangir’in teşvikiyle görme engelliler sporuna başlıyor. Daha sonra spor il temsilciliği ile spor kulüplerinin kuruluşunu gerçekleştiriyor.

 

Engelli sporuna destek varsa...

 

Sistemli ve düzgün bir şekilde yapılan işlerin sonuçları daima hayırlı oluyor.Hiçbir kibire kapılmadan, insanların eşit olduğunu unutmadan, kendine şahsi çıkarlar sağlamaya çalışmadan,engelli sporuna destek olan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.

 

 

31.05.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping