kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
Zika Virüsü ve Rio 2016

 

Yaklaşık 1 senedir Ağustos ve Eylül aylarında Brezilya’da yapılacak Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ile ilgili çeşitli kaynaklardan birçok yorum ve haber geliyor. Zika Virüsü çok tehlikelidir, dikkatli olunması lazım diye. Bu konuda biz hem Olimpiyat hem de Paralimpik Komitelerimizin sağlık kurullarından şu ana kadar herhangi bir uyarı almadık.

 

Aslında Zika Virüsü 1947 yılında Afrika’da ortaya çıkmış, 2006 senesinden itibaren özellikle Afrika ve Güneydoğu Asya’da artmaya başlamış. 2015 yılından itibaren de Orta ve Güney Amerika’da seri bir şekilde yayılıyor. En önemli tehlikesi ise sivrisinek sokmalarından sonra insandan insana geçiyor. Bu insanlar arası yayılma ise cinsel ilişki ve kan nakilleri sonunda ortaya çıkıyor.

 

Virüsü kaptıktan 2 ile 7 gün sonra ilk belirtiler ortaya çıkıyor. Belirtiler arasında 38 derece ateş, eklem ağrıları, gözlerde iltihaplanma ve deri üzerinde lekeler. Normal şartlarda bir hafta sonra geçiyor ve tendeki lekeler 10 gün daha devam ediyor. Şuana kadar bu virüsün bir aşısı mevcut değil, iyileşmesi konusunda da herhangi bir kesin ilaç yok. Özellikle batılı ülkelerin Olimpiyat Komiteleri uzun kollu gömlek veya t-shirtler, formalar ve uzun pantolonlar giyilmesini tavsiye ederken, hem giysiler üzerine hemde vücudunun açık kalan yerlerine sürülecek spreyler ve kremler tavsiye ediyorlar.

 

Yaklaşık 2 hafta önce, Dünya Sağlık Teşkilatı 150 doktorun imzasıyla bu virüsün çok tehlikeli olduğunu ve Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın ertelenmesi konusunun düşünülmesi gerektiğini bir rapor halinde yayınladı. Ancak Brezilyalı makamlar, “Olimpiyatlar yapılacaktır, tedbirler alınmaktadır” diye cevap verdiler. (Sivrisineklere karşı ne tedbir alacaklarsa!)

 

Şimdi yukarıda bahsettiğimiz Olimpiyat ve Paralimpik Komitemizin sağlık kurullarından bu konuda her iki komitemize de yapılacak tavsiyeleri ve alınacak önlemlerinin bildirilmesini beklemekteyiz.

 

 

 

12.06.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping