kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
ZİKA VİRÜSÜ VE RİO 2016

 

 

Yaklaşık 1 senedir Ağustos-Eylül aylarında Brezilya’da yapılacak Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ile ilgili birçok yorum, haber geliyor. “Zika virüsü çok tehlikelidir, dikkatli olunması lazım” uyarısı yapılıyor. Bu konuda biz Olimpiyat ve Paralimpik Komitelerimizin sağlık kurullarından şu ana kadar herhangi bir uyarı almadık.

 

Aslında Zika virüsü 1947’de Afrika’da ortaya çıkmış, 2006’dan itibaren özellikle Afrika ve Güneydoğu Asya’da artmaya başlamış. 2015’ten beri de Orta ve Güney Amerika’da seri bir şekilde yayılıyor. Sivrisinek sokmasıyla insana geçiyor. Cinsel ilişki ve kan nakilleri yoluyla da insandan insana bulaşıyor.

 

İlk belirtiler

 

Virüsü kaptıktan 2 ile 7 gün sonrailk belirtiler ortaya çıkıyor. 38 derece ateş, eklem ağrıları, gözlerde iltihaplanma ve deri üzerinde lekeler belirtilerden bazıları. Normal şartlardabir hafta sonra geçiyor ama tendeki lekeler 10 gün devam ediyor. Şu anda bu virüsün aşısı mevcut değil, kesin etkili bir ilaç da yok. Özellikle batılı ülkelerin olimpiyat komiteleri uzun kollu gömlek veya tişörtler, formalar,uzun pantolonlar giyilmesini öneriyor;hem giysilerin üzerine hem de vücudun açık kalan yerlerine  spreyler ve kremler sürülmesini tavsiye ediyorlar.

 

Dünya Sağlık Teşkilatı

 

Yaklaşık 2 hafta önce, Dünya Sağlık Teşkilatı 150 doktorun imzasıyla bu virüsün çok tehlikeli olduğunu, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın ertelenmesi konusunun düşünülmesi gerektiğini bir rapor halinde yayınladı. Ancak Brezilyalı makamlar, “Olimpiyatlar yapılacaktır,tedbirler alınmaktadır” diye cevap verdiler. (Sivrisineklere karşıne tedbir alacaklarsa!)

Başkanlığını Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nevin Ergun’un yaptığı Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Sağlık Kurulu’ndan bugüne kadar bir bilgi alamadık.

 

Almanya örneği

 

Şimdi isterseniz yakından tanıdığımız Almanya Olimpiyat ve Paralimpik Komitelerinin neler yaptığını kısaca özetleyelim:5 Şubat 2016’da Alman Milli Olimpiyat Komitesi Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Med. Bernd Wolfarth ve Prof. Dr. Med. Barbara Gärtner tarafından gönderilen bir mailde, neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Özellikle hamile kadınların Brezilya, Kolombiya,Meksika, Panama, Paraguay,PuertoRico, Venezuela gibi Orta ve Güney Amerika ülkelerine seyahat etmemeleri öneriliyor.Ardından, gidecek sporcuların hangi tip koruyucu ilaçları kullanması gerektiği anlatılıyor vs...

 

Yine aynı tarihte, Alman Paralimpik Komitesi Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Kosel tarafından benzeri tavsiyeler yapılan bir bilgi notu gönderiliyor. Yalnız Zika virüsü konusunda değil ayrıca sıtma ve sarılık konusunda da Brezilya’nın Rio dışındaki kentlerine gidecek olanlara belirli uyarılar yapılıyor,aşılar tavsiye ediliyor. Paralimpik Komitesi Sağlık Kurulu, sporculara ve teknik kadroya, yataklarının üzerlerine asacakları sinekliklerin olanaklar dahilinde verileceğini duyuruyor. Sivrisinekler sıcaktan soğuğa uçmadıkları için odalardaki klimaların kapatılmaması bir önlem olarak düşünülüyor.

 

Bizde ise...

 

Bizde ise, ilk defa geçen hafta Atletizm Federasyonumuzun,Uluslararası Federasyon’dan bu konuda gelen bir yazıyı tercüme ederek sporculara ve gidecek kafileye ulaştıracağı haberini aldık.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi veTürkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin sağlık kurullarından ise hâlâ bir ses yok.

 

DUYURU

 

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

 

GÜZEL SÖZ

 

Sesini değil, sözünü yükseltmeli insan. Çünkü gök gürültüleri değil, yağmurlardır yaprakları yaşatan.

William Shakespeare

 

 

20.06.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping