kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
TESYEV İLE İLGİLİ

 

 

                  

26 Haziran 1999 senesinde,yani 17 sene önce kurulan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı(TESYEV), bu süre içinde başta engelli sporları olmak üzere, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını belli birsıra içinde, ortez, protez, ameliyatlar,işitme cihazları, Braille alfabeli (körler alfabesi) ve konuşmalı bilgisayarlarla elinden geldiği kadar sağlamaya çalıştı. Şu anda da 550 liseve üniversite öğrencisi engelli kardeşlerimize eğitim bursu veriyor.

 

Kişisel sponsor

 

Sporla ilgili malzemelerin pahalılığını göz önüne alıp engelli vatandaşlarımızın daha çok ilgi duyacakları düşüncesiyle,baştan beri Türkiye’de kurulan neredeyse tüm kulüplere TESYEV malzeme verdi.Bu milyonlarca lira demek. TESYEV’in hesapları herkese açıktır. Belli kurallar içinde çalışan bir kurumdur. Arkasında devlet yoktur, büyük holdingler yoktur.Ve bu vakfın en büyük kişisel sponsoru bu satırların yazarıdır. Bu onun içinbir yaşam biçimidir. Hırsları, akıllarının önüne çıkmış olanlar bunu anlayamazlar.Onların işi, ona, buna yalakalık yapıpavanta peşinde koşmaktır. Klavye delikanlısı, kişiliksiz sahtekarlar,korkularından adlarını bile veremezler.

 

 

Bedensel Engelliler sporunda yokuz

 

 

Geçen hafta da belirttiğimiz gibi,Bedensel Engelliler sporunda artık TESYEV yoktur. Zaten kuruluşunda bu kulüplere büyük emek ve destek veren TESYEV’in görevi de bir anlamda sona ermiştir. Çünkü bu malzemeleri temin etmek, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ve bağlı olduğu Spor Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. Bu da yasalarda mevcuttur. Federasyonlardaki ve SporGenel Müdürlüğü’ndeki konuya ilgili yaklaşımlar ve RİO Paralimpik Oyunları öncesi yaşananlar da bir başka yazı konusu. Hele şu RİO 2016 Paralimpik Oyunları bir geçsin, bu sütunlarda onların isimlerini de belgeleriyle, şahitleriyle vererek belki de engelliler sporuna bir başka hizmette bulunmuş olacağız.

 

Ayhan Aktaş

 

Ayhan Aktaş, 2.5 yaşındayakalandığı ateşli bir hastalıktan Polio Sekeli (çocuk felci) engellisi olarak çıkıyor. Kullanılan iğnenin yanlış tesir etmesinden şüphelinse de,annesi bunu nazara bağlıyor. Defalarca ameliyat geçirerek , ilkokul 4’üncü sınıftan itibaren tek bacak ortez kullanarak yaşamını sürdürüyor.Bugün ise çift bacak ortez kullanıyor.Çeşitli radyolarda programlar yapan Ayhan, 2006 yılında NTV radyoda başladığı haber spikerliğini, son 3 yıldır ‘Engelsiz’ isimli bir programla sürdürüyor. Bana da geçen hafta bir mail atmış. Şimdi aşağıda o maili sizlerin bilgisine sunuyorum.

 

“Konu: Engelli Tiyatrosu adı altında gelen telefonlar.

 

İki kelimeyle anlatmak istersem “İzlemeyecekseniz almayın” derim.Telefonla arayarak ya da kapıya gelerek engelliler için ürünya da hizmet satanların elde ettiği gelir,kesinlikle diğer ihtiyaç sahibi kişilere ulaşmamaktadır. Bu tamamıyla bu satışı gerçekleştiren kişiya da kurumlara katkı sağlamaktadır.

 

İyi niyetli olduğunuzu biliyorum. Ama,eğer izlemeye gitmeyecekseniz lütfen tiyatro bileti almayın. Kişisel ihtiyaçları haricinde “filanca dernek yahut vakıf içinsatıyorum” diyenlerden bir şey almayın.

 

Kuruluş amacına uygun faaliyetler içinde ‘olmayan’ dernek vs’lerden ürün ve benzeri malzeme almayın, bağış yapmayın. (Örneğin; içinde spor ve eğitim kelimesi geçtiği halde bu alanlarda hiçbir faaliyeti yoksa gibi).Günümüzde, eski zamanlarda olduğu gibi engellilerin çok üst seviyede ihtiyaçları yok. Devlet bakım ve engelli maaşı vermektedir. Yetmiyor olabilir ama sosyal alanlardan istedikleri takdirde ücretsiz faydalanabilmektedirler.

 

‘Dilenmek için hiçbir gerekçemiz yok’

 

Bağış yapacaksanız, ya bireysel olanlara ya da adı sanı belli, icraatları malum olan, daha çok spor ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına yapın. Engelli tiyatrosu izlemek isterseniz TEKSEM’e uğrayın.Ücret almadan ve ödemeden, sadece sponsorlarla ülkenin birçok noktasında bulunan engelli-engelsiz çocuklara yardım nasıl yapılırmış şahit olun. Amacımız üreten, türeten ve kendine yetebilen,ne başkasının sırtından ne de kendisinin sırtından menfaat sağlamayan- sağlattırmayan bireyler yetiştirmek.Bizim ile ilgili her konuda paylaşmak dileğiyle. Sağlıcakla kalın.”

ayhan.aktas@ntvradyo.com.tr

 

 

DUYURU

 

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

 

GÜZEL SÖZ

 

Düşünme çatışmaları beni ne kırar, ne yıldırır ; sadece dürtükler, kafamı çalıştırır. MONTAIGNE

 

 

18.07.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping