kredi kartı borcu sorgulama vakıfbank kredi kartı borç sorgulama yapı kredi kartı borç sorgulama
RİO'DAN HABERLER İYİ DEĞİL

 

 

 

 

07-18 Eylül 2016 tarihleri arasında Rio’da yapılacak Paralimpik Oyunları ile ilgili Uluslararası Paralimpik Komitesi’nden gelen haberler iyi değil.

 

Anlatılanlara göre, bütçe denkliği sağlanamamış, dünyadaki milli Paralimpik komitelerine yapılması gereken ödemeler yapılamıyor. Bu durum böyle devam ederse, en az 30-40 ülke Paralimpik Oyunları’na katılamayacak.

 

‘Bütçe yok’

 

Ayrıca, bugüne kadar tüm Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda kural haline gelmiş, ilgili ülkenin başkan ve genel sekreterine tahsis edilen araba, şoför ve tercümanı son anda “Bütçe yok” diye iptal ettiler. Hadi bu bir yana, ülkelerin sporcularını olimpiyat köyünden, yarışmaların yapılacağı yerlere götürecek otobüslere de yine aynı gerekçe ile şoför veremiyorlar. Ve tavsiyeleri de şu: “Ya buradan size Brezilyalı şoförler buluruz, parasını siz ödersiniz veya kendi ülke

kafilenizden bir elemanınız ehliyetini Portekizce’ye çevirip tasdik ettirdikten sonra bu otobüsleri kullanabilir.”

 

Yarışma yerleri değişti

 

Düşünün, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan, Rio’yu hiç bilmeyen insanlar o trafik keşmekeşinde ve güvenlik sorunlarının yaşandığı kentte, sporcularını kendileri alıp yarışmaların yapılacağı yerlere götürecekler. Bazı yarışma yerleri iptal edilerek, yeni yerlerde yapma kararı alındı. O salonların ve sahaların ne durumda

olduğu da belli değil. Ayrıca birçok medya merkezini kapatıp diğerleri ile kombine etmeyi düşünüyorlar (Bu bizim ülkemizi çok ilgilendirmiyor. Çünkü Türkiye’de yazılı basından bugüne kadar akreditasyonunu yaptıran hiçbir gazete yok).

 

 

Suçlu Brezilya...

 

 

Peki bu durumda kabahat kimin? Tabii ki önce Brezilya Devleti’nin. Ama onun kadar da sorumlu olan Uluslararası Olimpiyat ve Uluslararası Paralimpik Komiteleri. Kendileri ile ilgili her türlü ihtiyaçları en iyi şekilde karşılatırken, iş engelli sporculara gelince “Para bitti” diye ortaya çıkıyorlar. Burada yanlış, zamanında bu oyunların Brezilya’ya verilmesiydi. Bir başka yazımızda bu konuya değineceğiz.

 

 

Tasavvufta 4 kapı hikayesi

 

 

Tasavvufta 4 kapı ve her kapının 10 makamı vardır.

 

 

1- Şeriat Kapısı

2- Tarikat Kapısı

3- Marifet Kapısı

4- Hakikat Kapısı

 

 

 

Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek hakikate ulaşılır.

 

Öğrencilerinden biri Mevlana’ya sormuş; “Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?

 

 

Mevlana şöyle demiş: “Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi rahlelerine eğilmiş. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım.”

 

 

4 tokatın hikayesi

 

 

Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat aşketmiş. Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasına dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlana’nın öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama serde hocasına itaat var. Yaradan’a güvenip ikinciye de bir tokat atmış. O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış. Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış. Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş. Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.

 

 

İşte örnekler

 

 

Öğrenci Mevlana’ya dönmüş, olanları anlatmış.

 

Mevlana “İşte sana istediğin örnekler” deyip anlatmaya başlamış...

 

 

  • Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını sana iade etti.

  • İkinci, tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı, tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi. “Sana kötülük yapana bile iyilik yap.” Onun için döndü, oturdu.

  • Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradan’dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

  • Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir. İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile...

 

 

Her kapının 10 makamı vardır

 

 

1) Şeriat kapısının makamları:

 

 

1. İman etmek

2. İlim öğrenmek

3. İbadet etmek

4. Haramdan uzaklaşmak

5. Ailesine faydalı olmak

6. Çevreye zarar vermemek

7. Peygamberin emirlerine uymak

8. Şefkatli olmak

9. Temiz olmak ve

10. Yaramaz işlerden sakınmak.

 

 

2) Tarikat kapısının makamları

 

 

1. Tövbe etmek

2. Mürşidin öğütlerine uymak

3. Temiz giyinmek

4. İyilik yolunda savaşmak

5. Hizmet etmeyi sevmek

6. Haksızlıktan korkmak

7. Ümitsizliğe düşmemek

8. İbret almak

9. Nimet dağıtmak ve

10.Özünü fakir görmek.

 

 

3) Marifet kapısının makamları

 

 

1. Edepli olmak

2. Bencillik, kin ve garezden uzak olmak

3. Perhizkarlık

4. Sabır ve kanaat

5. Haya

6. Cömertlik

7. İlim

8. Hoşgörü

9. Özünü bilmek ve

10. Ariflik.

 

 

4) Hakikat kapısının makamları

 

 

1. Alçakgönüllü olmak

2. Kimsenin ayıbını görmemek

3. Yapabileceğin hiçbir iyiliği esirgememek

4. Allah’ın her yarattığını sevmek

5. Tüm insanları bir görmek

6. Birliğe yönelmek ve yöneltmek

7. Gerçeği gizlememek

8. Manayı bilmek

9. İlahi sırrı öğrenmek ve

10. İlahi varlığa ulaşmak.

 

 

 

 

 

29.08.2016

cheap nike jerseys cheap jerseys louboutin outlet karen millen outlet cheap nhl jerseys cheap christian louboutin mbt shoes outlet louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin outlet
Copyright © 2011 Türkiye Milli Paralimpik Komitesi
Hattat Halim Sok. No:13 Kat:1 Balmumcu, Beşiktaş / İstanbul - Türkiye
Tel : 0(212) 347 93 35 - 347 95 29 | Fax : 0(212) 347 97 19 | info@tmpk.org.tr
Bu site, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından yönetilmektedir. Tüm hakları Türkiye Milli Paralimpik Komitesine aittir.
Sitede bulunan bilgi, görsel malzeme vb. ticari olmayan amaçlarla ve kaynak göstererek kullanılabilir. Site içeriği, başka amaçlarla ve izin almadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
louboutin outlet cheap jerseys cheap nike nfl jerseys Cheap Moncler Black Friday Sale 2015 lululemon cyber monday 2015 wholesale authentic nfl jerseys cheap nhl jerseys china moncler outlet black friday 2015 north face oakley black friday cyber monday north face deals cheap mlb jerseys wholesale nhl jerseys for sale herve leger dresses sale Herve Leger Outlet cheap replica soccer jerseys cheap jerseys from china cheap jerseys factory wholesale nba jerseys Buy Lululemon headbands Black Friday lululemon black friday 2015 Louboutin Cyber Monday Sale Louboutin Black Friday canada Lululemon Cyber Monday Deals 2015 Moncler Jackets Black Friday Sale Lululemon having Black Friday Sale wholesale nike nfl jerseys cheap mlb jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping lululemon black friday wholesale jerseys china lululemon black friday 2015 wholesale jerseys wholesale jerseys free shipping