LOS ANGELES 2028 PARALİMPİK OYUNLARI’NA KATILIM İÇİN REKOR 33 SPOR TEKLİFİ
| Bildirimler

LOS ANGELES 2028 PARALİMPİK OYUNLARI’NA KATILIM İÇİN REKOR 33 SPOR TEKLİFİ

• LA28 Paralimpik spor programı ile ilgili nihai karar Ocak 2023’ün sonunda alınacak

Paris 2024’te spor yapan tüm Uluslararası Federasyonlar, potansiyel yeni eklemelerle birlikte, bilek güreşi, tırmanma, CP futbol, ​​​​golf, karate, Para dans sporu, akülü sandalye futbolu, yelken, sörf, tekerlekli sandalye hentbol ve plaj Para Volleyi uygulamalarını öne çıkarıyor.

LA28 Paralimpik Oyunları spor programına dahil edilmek üzere Uluslararası Paralimpik Komitesine (IPC) 33 Para sporu için başvuruda bulundu.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları programında spor yapan Uluslararası Federasyonların yanı sıra tanınmış Uluslararası Federasyonların tamamlanmış başvurularını IPC’ye sunmak için 4 Temmuz 2022’ye kadar süreleri vardı.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları programında spor yapan tüm Uluslararası Federasyonlar, bilek güreşi, tırmanış, CP futbolu, golf, karate, Para dans sporu, elektrikli sandalyeli futbol, ​​yelken, sörf ve tekerlekli sandalye hentbolu ile birlikte uygulamalar ortaya koydu. Ayrıca, oturarak voleyboldan sorumlu Uluslararası Federasyon olan World ParaVolley de plaj Para Volleyi’nin dahil edilmesi için bir başvuru sundu.

Yaz boyunca IPC, başvuruları IPC El Kitabına göre gözden geçirecek ve gerektiğinde başvuru sahiplerinden daha fazla açıklama için alanlar belirleyecektir. IPC ayrıca sporun program üzerindeki potansiyel etkisini analiz etmek için LA28 ile yakın bir şekilde çalışacak. LA28 Paralimpik Oyunları spor programını hangi sporların oluşturduğuna ilişkin nihai karar, Ocak 2023’ün sonuna kadar IPC Yönetim Kurulu tarafından alınacak.

IPC’nin Paralimpik Oyunlar Dağıtım Sorumlusu Colleen Wrenn şunları söyledi: “LA28 Paralimpik Oyunları spor programının bir parçası olmak için rekor 33 başvuru almak, Paralimpik Hareket içinde sporun artan gücünün altını çizmektedir.

“LA28 Paralimpik Oyunları için hedefimiz, Paralimpik Hareketin çeşitliliğini sergileyen rekabetçi ve çekici bir spor programı oluşturmaktır.

“Paralimpik Oyunlar dünyanın en dönüştürücü etkinliğidir ve LA28 Paralimpik Oyunları’nın farkındalık, profil ve etki açısından Paralimpik Hareket için gerçek bir oyun değiştirici olacağına inanıyoruz. Bu nedenle Paralimpik spor programının Hareketimizin sunduğu en iyi şeyleri sergilemesi hayati önem taşıyor.”

LA28 Paralimpik Oyunları, 15-27 Ağustos 2028 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.