IWAS, 2020 DÜNYA OYUNLARINI İPTAL EDİYOR…
| Genel

IWAS, 2020 DÜNYA OYUNLARINI İPTAL EDİYOR…

Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampute Sporları Federasyonu, Tayland’ın Nakhon Ratchasima kentinde 10-17 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan 2020 IWAS Dünya Oyunlarının iptal edildiğini duyurdu.

Karar, COVID-19’un dünya genelinde neden olduğu ve takımların rekabet etme yeteneğini etkileyen belirsizliğin bir sonucu olarak alındı.

IWAS Başkanı Rudi Van Den Abbeele şunları söyledi: “IWAS ve organizatörler bu yılki Dünya Oyunlarını iptal etme kararını üzülerek almıştır. Sporcuların ve takımların Oyunlarda yarışarak yıla olumlu bir şekilde son verebilmesini sağlamak için büyük çaba sarf edildi.

“Bununla birlikte, dünya çapındaki seyahat kısıtlamalarının ve özellikle karantina prosedürlerinin, üyelerimiz için çok büyük olacağı varsayılan önemli lojistik ve finansal karışıklıklara yol açacağını kabul ettik.

“Tayland Engelliler Spor Derneği ile 2023’te bir sonraki organizasyona ev sahipliği yapmak için görüşüyoruz. Kendilerine, destekçilerine ve ortaklarına çok zor bir yılda bizimle birlikte çalışmış oldukları için teşekkür etmek istiyorum. Çok da uzak olmayan bir gelecekte Tayland’da Oyunlara ev sahipliği yapabilmeyi dört gözle bekliyoruz.”

IWAS Tekerlekli Sandalye Eskrim Asya Şampiyonası da Nakhon Ratchasima 2020’nin bir parçası olarak gerçekleştirilecekti. Bu şampiyonalar Nisan 2021’de aynı bölgede gerçekleşecek ve Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları için niteleyici öğe olmaya devam edecek. Kısa süre içinde daha fazla bilgi verilecektir.

Van Den Abbeele, “Tekerlekli sandalye eskrimcileri de Paralimpik oyunların ertelenmesi, Dünya Kupalarının iptal edilmesi ve bölgesel Şampiyonaların yeniden planlanması sebebiyle zor bir yıl geçirdi” diye devam etti. “Tokyo 2020 için olabilecek en iyi şekilde önlerinin açmaya kararlı olduğumuzun taahhüdünü veriyoruz ve yaklaşan tüm yarışmalardaki durumu yakından izliyoruz.”

2020 IWAS Dünya Oyunları başlangıçta Şubat ayı için planlanmıştı ancak COVID-19’un getirdiği zorluklar sebebiyle önce Nisan ayına, ardından da Aralık ayına ertelendi.

IWAS şimdi önümüzdeki yıllar için Oyunlar’ın zamanlarını gözden geçiriyor. Bu, Dünya Şampiyonası’nın yanı sıra, IWAS Dünya Gençlik Oyunları’nı ve heyecan verici bir ilk olan – IWAS Guttmann Oyunları’nı içermektedir.

Guttmann Oyunları, Paralimpik olmayan sporlarda yarışan sporculara küresel sahneye çıkma imkanı sunuyor.

Mevcut IWAS ve IWAS Tekerlekli Sandalye Eskrim takvimi hakkında daha fazla bilgiyi https://iwasf.com/competitions/ adresinde bulabilirsiniz.