<strong>TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ, KAZAKİSTAN BOCCIA FEDERASYONU’NU AĞIRLADI</strong>
| Genel

TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ, KAZAKİSTAN BOCCIA FEDERASYONU’NU AĞIRLADI

3 Mayıs 2023 tarihinde, TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal, Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Deniz Kurt ve Dış İlişkiler bölümünden İpek Martı, Kazakistan Boccia Federasyonu Genel Sekreteri Nurgul Ulzhekova’yı, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ofisinde ağırladılar.

Toplantıda öncelikle Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal TMPK genel yapısı, yurtdışı bağlantıları ve faaliyetleri ile ilgili bilgi verdikten sonra, Boccia branşının da dahil olduğu engelli sporlarının Türkiye’de federasyonlar bazındaki dağılımından bahsetti.

Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Deniz Kurt ise engelli spor branşlarının, IPC ile bağlantılı bir şekilde Türkiye’deki ilgili federasyonlara devir süreçleri hakkında hukuki bilgiler verdi.

Sonrasında Kazakistan Boccia Federasyonu Genel Sekreteri Nurgul Ulzhekova, Boccia sporunun ülkelerindeki kuruluşu, ilerleyişi ve genel yapısı hakkında bilgi verdikten sonra Boccia ile ilgili ülkelerinde ve uluslararası alanlarda gerçekleştirmek istedikleri faaliyetlerden bahsetti. Bu faaliyetler doğrultusunda Boccia sporunun yapıldığı başka ülkelerle de ortak kamp gibi çalışmalar yapmak istediklerini ve bu sebeple Kazakistan Milli Paralimpik Komitesi vasıtasıyla TMPK ile iletişime geçtiklerini belirttiler.

Karşılıklı yapılan bu açıklamalar neticesinde, iki ülkenin birlikte yapabileceği çalışmalar için bundan sonra da bilgi alışverişi ve iletişimin devam etmesi gerektiği konusunda ortak bir karara varılarak toplantının sonuna gelindi.