| Milliyet

ALKIŞLAR GENÇLERİMİZE

Geçtiğimiz aylarda Mexico City’de yapılması gereken Para-Halter ve Para-Yüzme Dünya Şampiyonaları deprem dolayısıyla ertelenmişti ve geçtiğimiz hafta bu şampiyonalar yapıldı.

Gururumuz, Milli yüzücümüz Beytullah Eroğlu, Meksika’nın başkenti Mexico City’de yapılan Para Sport Festival’de 50 mt. kelebek yarışında Dünya Şampiyonu oldu. Aynı yarışta 50 metre sırtüstünde 3. olup bronz madalya aldı.

1995 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Beytullah, doğuştan engelli ve iki kolu yok. Annesinin ve babasının desteği ile okul hayatına başlayan Beytullah, ayakları ile yazı yazmaya ve öğrenim hayatını devam ettirmeye çaba gösterdi.

2001 yılında bölgedeki engellileri saptamak için yapılan bir çalışmada, yerel basında dikkat çeken haberler yapıldı. Bu haberleri gören yüzme antrenörü Osman Çullu, kendisini yüzme sporuna teşvik ederek yetiştirmeye başladı. Hemen belirtelim, Dünya Şampiyonaları ve Paralimpik Oyunları’na katılan engelli yüzücülerimizin yüzde 90’ı Kahramanmaraşlıdır. Ve hepsi de bugün artık birçok konuda olduğu gibi, değeri bilinmeyen insanlardan biri haline gelen Osman Çullu’nun talebeleridir.

Daha sonra 10 yaşında iken Türkiye Şampiyonu oldu. Ve akabinde 2010 yılında Hollanda’da Dünya Şampiyonası’nda final yüzerek 6. olan Beytullah, 2011 yılında Avrupa Şampiyonası’nda final yüzdü ve şampiyon oldu. Aynı şampiyonada bir de ikincilik alan Beytullah, toplam 71 kez milli mayoyu giydi.

Beytullah 2004-2005 yılından itibaren, 10 yıl süre ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ndan burs aldı. Ve daha sonra Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından, British Petrol (BP) kanalıyla kendisine bir yıl süre ile, hiç de küçümsenmeyecek bir rakamla burs sağlandı. Ve bu başarılarıyla, bizlerin de maddi olarak verdiği desteklerin boşa gitmediği bir kez daha görüldü.

Tabii bunun dışında Para-Halter branşındaki başarılarımız var. Senior kategoride 45 kg’da Paralimpik Oyunlar şampiyonumuz Nazmiye Muratlı gümüş, 50 kg’da Besra Duman bronz madalya aldı.

Junior kategoride ise Besra Duman (50 kg), Gamze Sayar (67 kg) ve Faruk Öztürk (107 kg) altın madalya; Soner Coşkun (49 kg) ve Üzeyir Karakoç (72 kg) bronz alarak göğsümüzü kabarttı.

Umudumuz, bu gençlerimizin 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na huzur içinde hazırlanmaları ve orada başarılarını daha da katlayarak, ülkemizin bayrağını göndere çektirip Milli Marşımızı söyletmeleri.