| Posta

BİR SİHİRLİ DEĞNEĞİM OLSA…

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Bursiyeri Nehir Arslan’dan mail aldık. Aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

‘İçim cız etti’

“8 Kasım’da yayınlanan ‘2016 Rio Paralimpik Gençlik Kampıyazınızı okurken içim ‘cız’ etti.Sizin engelli öğrencilerin eğitimive engelli sporu için verdiğiniz emeği, gösterdiğiniz çabayı yakından yaşama ve görme fırsatı buldum. Sizi tanıdığım için kendimi şanslı da saydım. Adam gibi adamsınız. Mert, dobra ve hazır cevap… Aynı zamanda ağır bir kişiliksiniz.

‘Herkes uyansın istiyorsunuz’

Avrupa ülkelerinde engelli insanlara sunulan imkanların ne kadar ileride olduğunu bizzat yaşayarak görüyor; bunları benim ülkemdeki engelli sporcu gençlerimiz de yaşasın diyorsunuz. Bunun için inanılmaz bir emek sarf ediyorsunuz. Yazıyor, çiziyor; birileri duysun, uyansın istiyorsunuz!“… Maalesef ülkemizde…” diye yazılarınızı bitiriyorsunuz. O kadar hakimsiniz ki işinize. İnsan ancak bu kadar çırpınabilir görmeleri, duymaları için! Elimde bir sihirli değnek olsa o değnekle sizi duymayanlar duysun diye uyuyanlara, duymamazlıktan, görüp de görmezlikten gelenlere dokunurdum… Sanırsınız sizin Paralimpik Oyunları çalışma ve girişimlerinizi anlamamak için üzerlerine ölü toprağı ile örttüler.

‘Haykırmak isterim…’

Onlara bir fiziksel engelli olarak haykırmak isterim: Bizi anlamanız için ‘Bizim gibi olun inşallah’ mı dememiz lazım diye…Ama bizler o kadar geniş yürekliyiz ki; kimse bizler gibi olmasın. Bizler hayatta o kadar çok işler başarırız ki bunu görmeyenler utansın. Bizlere fırsat verildiğinde neleri başardığımızı kanıtlasak da bunu anlayamayan kafalar utansın. Asıl engelli onlar zaten… İşte siz asıl bu engellilerle uğraşıyorsunuz Yavuz ABİM!. Ne diyeyim çıktığın bu yolda; Allah yardımcın, Hızır yoldaşın, Hz.Ali pirin olsun.”

nehir_55_86@hotmail.com

‘Sevginin Gücü’

Ali Haydar Koyun, 1994-2015 yılları arasında 21 yıl süresince Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi Başkanlığı’nı başarıyla yürüttü. Engellilerin sorunlarını araştırıp çözüm üreten ve her alanda haklarını savunarak mücadele edenve bu başarılı çalışmaları nedeniylekamuoyu tarafından takdirle karşılanan Ali Haydar Koyun ikinci kitabını çıkardı. 1999’da çıkardığı ‘Sessizliğim’ adlı şiir kitabından sonra ikinci kitabını da okurlarla buluşturdu. ‘Sevginin Gücü’ adını taşıyan öykü kitabı raflarda yerini buldu.

Babasına ithaf etti

26 Temmuz 2015 tarihinde kaybettiği babası Sadık Koyun’a ithaf ettiği ‘Sevginin Gücü’ adlı öykü kitabında toplam 41 adet öykü bulunuyor. Kitabı okuyanlar, yeri geldiğinde duygulanarak, hüzünlenecek ve yüreği burkulacak, yeri geldiğinde ise neşelenip sevinecek, yüzlerinde tatlı bir tebessüm oluşacak ‘Sevginin Gücü’ adlı kitabı internet ve kitapçılardan alabilirsiniz. Dileyenler Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi Zafer Mah. Mehmet Buyruk Cad. No: 9/3 Battalgazi/ Malatya adresinden de temin edebilir.

Cezaevlerindeki kader mahkumu kardeşlerimize

Sizlerden çok sayıda mektup alıyoruz. Bunları zamanında yayınlamamız yerimiz bakımından ne yazık ki mümkün olmuyor. Şu anda 700’e yakın mektup yayınlanmayı bekliyor. Bu bakımdan bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Kaybettiklerimiz

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğim Vakfı’nın (TESYEV) kuruluşundan bu yana 12 kurucu ve mütevelli heyeti üyemiz aramızdan ayrıldı. Onları bir kere daha buradan rahmetle anıyoruz. Bundan böyle aramızdan ayrılan ve destekleri hiçbir zaman inkar edilmeyecek olan bu ağabeylerimizi, kardeşlerimizi, dostlarımızı bu sütunlarda anacağız.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nɑsıl olsɑ doğɑr.

WendellPhillips

sonu