| Posta

BUGÜN SÖZÜ SİZLERE BIRAKTIK

Sevgili okurlarımız sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve ‘’ Söz sizin ‘’diyoruz. İşte sizden gelen mesajların bazıları…    

`Olmadı Nilüfer Belediyesi`  

3 Aralık Dünya Engelliler Günü geçeli 5 gün olmuştu ki, Mustafakemalpaşa Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi olarak, Bursa Yörük, Türkmen evleri kahvaltısına davet edildik. 30 engelli arkadaş gittik. Çok güzel bir yemek sonrası, Bursa Osmangazi ve Orhangazi Türbelerini gezdik. İlçemize dönüşte, Nilüfer Belediyesi’ne bağlı, yolumuz üzerinde bulunan Gölyazı köyüne uğrayalım istedik. Çünkü Gölyazı etrafı gölle çevrili, şirin bir ada köyü. Burayı görmeyen engelli arkadaşlar vardı. Girişte, bir yığın görevli, jandarma ve özel güvenlik duruyordu. “Allah korusun kötü bir şey mi var?” diye düşündük.    

3 Aralık’ı hatırlayanlar nerede?  

Sonra mesele anlaşıldı. Engelli olduğumuzu, üstelik belediye kurumu olduğumuzu söylediğimiz halde 30 TL giriş parası aldılar. Nilüfer Belediyesi makbuzunu kesip girişimize izin verdiler. Daha 5 gün geçmiş “Farkındalık istiyoruz” diye 3 Aralık’ı kutlayanlar neredeler? Herhalde Gölyazı Mars’tan ışınlanmış. Çok üzüldüm. Bunca tatil köyü, tarihi yeri gezdim. Böyle köye girişte para toplayan bir köy ya da belediye görmedim. Engelliyi bırak, engelsiz insanlar için de çok yanlış bir uygulama. Seçimlerde hangi yüzle oy isteyeceksiniz? Neyse hayatım boyunca engelli sorunlarını siyaset üstü tutmuşumdur. Öyle olursa bu işler yürür. Anlayana…  

Raşit Yürüm Mustafakemalpaşa Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi rasityurum16@gmail.com


`Kitap ve mektuplarınızı bekliyoruz`  

■ Yüzde 50 zihinsel engelliyim. 10 yıldan beri cezaevindeyim. 13 ay sonra tahliye olacağım. Tüm engelli kardeşlerimize sahip çıktığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Benim engelli hakları ile ilgili kitaplara ihtiyacım var. Sizden ve hayırseverlerden yardım rica ederim.    

Hüseyin Civelek Zonguldak Açık Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü     

■ 5 yıl cezam var. Kitap okumayı çok seviyorum. Rica etsem gönderir misiniz? Ayrıca mektup arkadaşları arıyorum. İlgilenenlere çok teşekkür ederim.  

Serkan Özdemir T Tipi Kapalı C.İ.K. / Bolu  

■ 33 yaşındayım, 1 yıldır Tokat Cezaevi’nde yatıyorum. Bu aralar kendimi çok yalnız hissediyorum. Posta Gazetesi’nin ve ‘Çengelli İğne’ köşenizin sıkı takipçisiyim. Yeni insanlar tanıyıp arkadaşlıklar kurmak istiyorum. Bana yardımcı olmanızı rica ederim.  

Sinan Çelebi T Tipi Kapalı Cezaevi B 3 / 6 Koğuşu Çamlıbel / Tokat  

■ 24 yaşındayım, 4 yıldır cezaevindeyim. Karanlık günlerimde bir umut ışığı olması için mektup arkadaşları arıyorum. Bir de roman okumayı seviyorum. Sizlerden kitap ve mektuplarınızı bekliyorum.  

Atakan Turhan E Tipi Kapalı Cezaevi D2/8 Koğuşu / Burdur

`Bursumu kesebilirsiniz`  

Lise öğrenimimden itibaren bana burs vererek desteğinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederim. Özellikle belirtmek isterim ki sağladığınız imkanlar sayesinde engelli bireylerin hayata sımsıkı bağlanmalarını sağlayarak önemli görevlere gelmesine ön ayak oluyorsunuz. Bundan dolayı sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Ben Milli Eğitim’e işçi olarak atandım, bursumu kesebilirsiniz.   Yasin Kızıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü       `Yardım istiyorum`   Yüzde 86 engelliyim. Hastayım, hayatta kimsem yok. 1988 yılında Kars- Sarıkamış’ta askerken rahatsızlandım. Kalacak bir yerim yok. Malulüm ve yardım bekliyorum.  

Mehmet Yılmaz Tel: 0531 393 01 44

  `ENGELLİLER düşünülmüyor`  

Bir yerde engellilere yönelik bir program ya da davet oluyor. Bundan kimin faydalanması lazım? Tabii ki engellilerin ve bir yakınının. Ama gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla o gidilen yerlerde engellilerden çok engelsizler var. Öncelik engellilerin olmalı. Bazı çevreler, birbirine haber vererek adeta bir çete gibi boy gösteriyor ve bir şeyler almak istediğimizde uzak kalıyoruz. Bu iş çok zoruma gidiyor. Neden benim hakkım olanı engelsiz kapıyor? Zaten engelli itilip kakılıyor, bu böyle mi olmalı? 2004’ten beri köşenize yazıyor ve derdimi anlatıyorum. Engelli kadrosundan TOKİ’ye ev için başvurdum. Evi, arabası olan adam daire sahibi oldu, engelliye çıkmadı. Bu konuda dikkatli araştırma yapılmalı. Artık her şeyden umudumu kestim. Engelliler de kendi aralarında anlaşamıyor. Önce biz engelliler olarak haklarımızı aramalıyız. Ama bugün “Yola çıkalım” desem kimse destek vermez.  

Erdem Ateş / Bursa Tel: 0507 633 57 39  

17.12.2018 Posta Gazetesi