| Posta

ÇALIŞMA BAKANI SAYIN ÖMER DİNÇER’E

Sayın Bakanım, geçtiğimiz haftalarda kamu kurumlarına bir uyarı yazısı göndererek 2010 yılında boş kadroların doldurulması gerektiğini bildirdiniz. Proje ile bizzat ilgilendiğinizi ve Sayın Başbakanımızın da onayını alarak bu projenin hayata geçirilmesi ile 2010 yılı sonuna kadar 38.000 den fazla engelli vatandaşın devlet kapısında iş sahibi olacağını söylediniz.

Özel Sektör

Ve devam ettiniz:

‘’ Devlet kurumlarında engelli kadroları boş iken , özel sektöre gidip ‘’Neden engelli çalıştırmıyorsunuz ? ‘’ diyeceksiniz. Ama kamu olarak yasaya uymayacak , kadroları boş tutacaksınız. Bu benim kabul edebileceğim bir şey değil. Zaten kamu kurumlarına bildirdik, yasanın gereğini yapın, boş engelli kadrolarınızı gerektiği şekilde doldurun. Önümüzdeki yıl bu kadroların doldurulması sağlanacak. Aksi durumda özel sektöre ne yapıyorsak , kamu kurumuna da onu yapacağız. Bunu da şimdiden söylemiş olayım. ‘’

Kutluyoruz

Bu kararlığınızdan dolayı sizi kutluyoruz. Ekonomik zorluklar ve Maliye Bakanlığımızın bu konudaki çekincelerini de anlıyoruz. Ancak yasalar sadece özel sektör için geçerli olmamalı, bu konuda da sizin ile hemfikiriz.

Hatırlayalım

Şimdi yazacaklarımızı belki o zamanlar görevde olmadığınız için bilmiyorsunuz. Sizin kamu kurumlarına gönderdiğiniz genelgeyi 3 Aralık 2004 tarihinde Sayın Başbakanımız ‘’ 2005 engellilerin istihdam yılı“ adı altında 2004/28 sayılı bir Başbakanlık genelgesi yayınlamıştı.

Genelgeden hatırlatmalar

Adı geçen genelgede Başbakanımız ‘’ Kamu kurum ve kuruluşları, istihdamı zorunlu engelli personel kontenjanlarını doldurmak için üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin yerine getirecektir. Engelli memur istihdam etmekle yükümlü olan kamu kurum ve kuruluşları uygun boş kadro bulunmadığı takdirde , boş kadroda unvan değişikliği yaparak gerekli kadroları temin edeceklerdir. Engelli işçi çalıştırma yükümlülüğünü yerine getirmeyen özel sektör, kamu kurum ve kuruluşlarından tahsil edilmesi gereken idari para cezalarının tahsilinde yaşanan sorunların giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar gerekli çalışmaları yapacaktır ‘’ demişti.

Ne yapıldı?

Aradan geçen 5 yıl içinde bu konuda neredeyse hiçbir şey yapılmadı. Ne kamu kurumları yasal mecburiyetlerinden doğan engelli kadrolarını doldurabildiler ne de bunu yapmayanların cezaları kesildi. Şimdi siz büyük bir cesaretle konunun üzerine gidiyorsunuz. Umarız Başbakanımızın da desteği ile yıllardır kanayan bu yaraya bir çözüm bulunur. Ama bir gerçek var ki , arada geçen 5 yıllık süre içinde görev alan Çalışma Bakanları, kamu kurum ve kuruluşların başında görev yapanlar , Başbakan’ ın bu genelgesini adeta hiçe saydılar ve engellilerden sorumlu bakanlar da yetkililere Başbakanımızın bu genelgesini herhalde hiç hatırlatmadılar. Gönlümüz ve dualarımız sizinle. İnşallah başarılı olursunuz ve 40 bine yakın engelli insanımız kamu kurumlarında çalışmaya başlarlar.

Son dakika

Maliye Bakanlığımız geçen hafta devlette boş olan 38.192 kadroyu her türlü kadro sınırlaması dışında bıraktı. Buna göre 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda 16.025 , Sağlık Bakanlığı’nda 8.051 , Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 6.229 , Adalet Bakanlığı’nda 1.813, Diyanet İşleri’nde ise 1.636 engelli vatandaşımız işe başlayacak. Umudumuz , beş yıl gecikme ile de olsa , yaklaşık 38 bin engelli vatandaşla birlikte biz de bu mutluluğu yaşarız.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Mevki, insanın ya iyiliğini ya da kötülüğünü meydana çıkarır.

Francis Bacon