CİZRE’DE ENGEL ÇOK!
| Milliyet

CİZRE’DE ENGEL ÇOK!

Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nden bir mektup aldık. İlgisizlik, vurdumduymazlık, boşvermişlik, engellileri insan yerine koymama… Ne ararsan var. Mektubun her satırı birer ibret vesikası. Birlikte okuyalım:

“Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, engellilerin toplumda eşit yaşam koşulları içerisinde kanuni ve sosyal haklarını korumak; ekonomi, eğitim, barınma, sağlık, spor gibi ihtiyaçlarını gidermek ve hayata engelsiz etkin katılımını sağlamak amacıyla hak ihlallerini izlemek, raporlamak, savunuculuk ve lobicilik gibi faaliyetler göstermektedir. 

Cizre ilçemizde 7.000 engelli vatandaş  mevcuttur. Bunların 1.200’ü 18 yaş altıdır. İlçemizdeki engellilerin yüzde 80’i açlık ve yoksulluk sınırında  yaşamını sürdürmektedir.

İlçemizde engelliler erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik  konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Engelli sayısı  bu kadar fazla olmasına rağmen ilçede engellilere  uygun bir tane araç bulunmamaktadır. Hal böyle  olunca engelli bireyler bütün temel hizmetlerden mahrum kalıyorlar.

Engellilerin yaşadığı sorunları ve taleplerini ilgili kurumlara defalarca iletmemize rağmen maalesef yazılarımıza cevap dahi verilmiyor. Bu da, buradaki kamu kurumlarının engellilere ne kadar duyarsız olduklarını göstermektedir.

Dernek olarak kendi imkanlarımız ile tüm engel gruplarına yönelik spor branşlarında faaliyet göstererek engelli bireyleri dört duvar arasından çıkarıp spor aracılığıyla sosyal hayata dahil etmek için çalışıyoruz.

Dernek imkanlarımız ile bütün bunları yapmamız imkansız. Çünkü bu faaliyetleri gerçekleştirmemiz için spor malzeme ve aletlerin olması gerekiyor ama maalesef yok.    

Halter takımı (bedensel engelli sporculara uygun), bilek güreşi masası, masa tenis ve tenis raketleri, spor tekerlekli sandalyesi, satranç malzemesi,  spor ayakkabısı, eşortman, forma ve egzersiz aletlerine ihtiyacımız var. Bu konuda özel-tüzel kurum ya da kişiler bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek olurlarsa, yüzlerce insanın yaşamına katkı sağlayacaklardır.”

Yukarıda Cizreli engellilerin çektiği sıkıntıları hep birlikte okuduk. Defalarca yerel yönetimlere başvurduklarını ve hiçbir cevap alamadıklarını söylüyorlar.

Biz de soralım: Gerçekten Cizre’de Kaymakamlık’da, Belediye’de sorunlara çözüm yaratacak birileri yok mu? Yoksa onların da, bir kısım yerlerde

olduğu gibi böyle işlerle uğraşacak vakitleri mi yok? Bizim sadece söyleyeceğimiz; “AYIPTIR AYIP.” Kim bilir o yetkililerin arkasında  kimler durmaktadır ki, onların da böyle şeyler umurlarında olmamaktadır.

Goalball’de bir şampiyonluk, bir ikincilik

Yukarıdaki tatsız olaydan, yüzümüzü güldüren bir başarı haberine geçelim. 15-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Ankara  Goalball Kupası’nda Erkek  Milli Takımımız şampiyon olurken, Kadın Milli Takımımız ikinciliği elde etti . 4 kıtadan 6 takımın katıldığı turnuvada her iki takımımız da finalde Brezilya ile karşılaştı. Erkek Takımımız, büyük bir çekişme içinde geçen müsabaka sonrası rakibini 5-2 yenerek şampiyon olurken, Kadın Takımımız, sürpriz bir şekilde Sambacılar’a 10-2 yenilerek turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

Her iki takımımızı da kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.