CİZRE’DEKİ UNUTULAN ENGELLİLER
| Posta

CİZRE’DEKİ UNUTULAN ENGELLİLER

Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nden bir mektup aldık. İlgisizlik, vurdumduymazlık, boşvermişlik, engellileri insan yerine koymama… Ne ararsan var. Mektubun her satırı birer ibret vesikası. Birlikte okuyalım: “(73-005-121) kütük ve (2111337403) vergi numaralı ‘Cizre Engelsizler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’, engellilerin toplumda eşit yaşam koşulları içerisinde kanuni ve sosyal haklarını korumak; ekonomik, eğitim, barınma, sağlık, spor ve hayata engelsiz etkin katılımını sağlamak amacıyla hak ihlallerini izleme raporlama, savunuculuk ve lobicilik gibi faaliyetler göstermektedir.

Derneğimiz bu kapsamda bakanlıklar, belediyeler, kamu kurum-kuruluşları nezdinde bilgi edinme başvuruları ve idari girişimlerde bulunmaktadır. Cizre ilçemizde çeşitli engel gruplarında olmak üzere yaklaşık 7 bin dolayında engelli vatandaş yaşamını sürdürmektedir. Yedi bin engelliden bin 200’ü 18 yaş altı çocuklardan oluşmakta. İlçede yaşayan engellilerin yüzde 80’i açlık ve yoksulluk sınırında yaşamını zor şartlarda sürdürmektedir. İlçemizde yaşayan engelliler birçok temel hak ve hizmetlere ulaşamıyor.

Erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Engelli sayısının bu kadar fazla olmasına rağmen ilçede engellilere uygun bir tane araç bulunmamaktadır. Hal böyle olunca engelli bireyler sağlık, eğitim, kamusal ve sosyal hayata katılamıyor, birçok temel hizmetten mahrum kalıyor. Şehirde engelliler toplu kullanım alanlarından yararlanamıyor.

Cizredeki unutulan engelliler

Oyun, kültürel etkinlik ve sportif alanlar yok, mevcut olanlar da engellilere hizmet verebilecek standartlarda değil. Dernek olarak engellilerin yaşadığı sorunları ve taleplerini ilgili kurumlara iletmemize rağmen maalesef yazılarımıza cevap dahi verilmiyor. Bu da, buradaki kamu kurumlarının bu gruba ne kadar duyarsız olduklarını göstermektedir. Dernek olarak kendi imkanlarımız ile tüm engel gruplarına yönelik spor branşlarında faaliyet göstererek engelli bireyleri dört duvar arasından çıkararak spor aracılığıyla sosyal hayata dahil etmek için çalışıyoruz. Böylece engellilerin hem sağlık hem de psikolojik açıdan yaşam standartlarını yükselterek mutlu bireyler olarak topluma entegre olmalarını hedefliyoruz.

Dernek imkanlarımız ile bütün bunları yapmamız imkânsız. Çünkü bu faaliyetleri gerçekleştirmemiz için spor malzeme ve aletlerin olması gerekiyor. Masa tenisi, okçuluk, halter, bilek güreşi, yüzme, tekerlekli sandalye basketbol, oturarak voleybol ve satranç gibi branşlarda faaliyet gösteriyoruz. Kısaca engelli bireylerin arzu ettiği branşlarda imkân ve ortam sağlamaya çalışıyoruz. Dernek olarak aşağıdaki spor malzeme ve aletlere ihtiyacımız bulunmakta. Bu konuda bizlere sponsor ya da destek olabilecek kurum ve firmalardan yardımcı olmalarını bekliyoruz. İhtiyaçlarımız şunlardır:

Cizredeki unutulan engelliler

Halter takımı (bedensel engelli sporculara uygun)

  • Bilek güreşi masası
  • Masa tenisi raketleri
  • Kort tenis raketleri
  • Spor tekerlekli sandalyesi
  • Satranç malzemesi
  • Spor ayakkabısı
  • Eşofman
  • Forma
  • Egzersiz aletleri

Bu konuda özel-tüzel kurum ya da kişiler bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek olursa, yüzlerce insanın yaşamına katkı sağlamış olacaklar.

AYIPTIR AYIP

Yukarıda Cizreli engellilerin çektiği sıkıntıları hep birlikte okuduk. Defalarca yerel yönetimlere başvurduklarını ve hiçbir cevap alamadıklarını söylüyorlar. Biz de bir soralım dedik: Gerçekten Cizre’de Kaymakamlık ve Belediye’de sorunlara çözüm yaratacak birileri yok mu? Yoksa onların da, bir kısım yerlerde olduğu gibi böyle işlerle uğraşacak vakitleri mi yok? Bizim sadece söyleyeceğimiz; “AYIPTIR AYIP.” Kim bilir o yetkililerin arkasında kimler durmaktadır ki, onların da böyle şeyler umurlarında olmamaktadır.

Ülkemizin ücra köşelerinde -hatta ücra olmayan köşelerinde engellilerin yaşadıkları sorunlar maalesef katlanarak büyüyor. En büyük nedeni de, çözüm üretmesi gerekenlerin halka karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmemeleridir. Bakalım, bu çağ dışı anlayış ve tutumlar daha nereye kadar sürecek? Bekleyip, göreceğiz! Ama beklerken de, biz uyarı görevimizi bu köşede sürdürmeye devam edeceğiz. Çünkü, bu bizim engelli vatandaşlarımıza, tarihe ve insanlığa karşı borcumuzdur, yükümlülüğümüzdür.