ÇOK ÖZEL MADALYALAR
| Milliyet

ÇOK ÖZEL MADALYALAR

Geçtiğimiz hafta Polonya çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Avrupa’nın dört bir yanından ve okyanus ötesinden katılım gösteren özel sporcular Krakow kentinde yapılan VIRTUS Avrupa Yaz Oyunları’nda kıyasıya yarıştılar. Dokuz branşta 18 ülkeden 600 sporcunun katılımıyla 16-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Oyunlar’ın açılışında bir konuşma yapan Polonya Cumhurbaşkanı Paulina Malinowska-Kowalczyk, Oyunlar için duyduğu coşkuyu dile getirerek, olağanüstü bir spor bayramına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. VIRTUS Başkanı Marc Truffaut da, ilkini 2018 yılında Fransa’nın Başkenti Paris’te gerçekleştirdikleri Avrupa Oyunları’nın ikincisini daha geniş bir katılımla Polonya’da yapmış olmaktan oldukça mutlu olduklarını ifade etti.

16 Avrupa ülkesinin yanı sıra Avusturalya ve Ekvador’un da yer aldığı Avrupa Yaz Oyunları’na Türkiye ise yüzme ve masa tenisi olmak üzere iki branşta katıldı. Ve bu iki branşta özel sporcularımız madalya üstüne madalya kazandı. Oyunlar sona erdiğinde sporcularımız boyunlarına 3 altın, 6 gümüş ve 11 bronz olmak üzere toplam 20 madalyayı takmayı başarmıştı bile.  Şimdi gelin hep beraber kazandığımız madalyalara bir göz atalım:

Oyunlardaki iki altın madalyadan birini yüzme branşında Erkekler 200 Metre Kurbağalama’da kazanan Veysi Turan, ayrıca Erkekler 50 Metre Kurbağalama’da da bronz madalyanın sahibi oldu. Yüzmede kazandığımız gümüş madalyalar ise şöyle: Mert Aslan Erkekler 200 Metre Sırtüstü, Deniz Şevin Şentuna Kadınlar 200 Metre Sırtüstü, Seçil Açıkgöz Kadınlar 200 Metre Kurbağalama,  Erkekler Karışık Bayrak Takımımız (Mert Aslan, Veysi Turan, Doruk Davran, Hikmet Cem Sezgin) 4×100 Metre ve Erkekler Karışık Bayrak Takımı (Mert Aslan, Veysi Turan, Doruk Davran, Ahmet Mintaz) 4×50 Metre.

Oyunlar’da bronz madalya alan yüzücülerimiz ise şunlar: Erkekler 800 Metre Serbest’te Hikmet Cem Sezgin, Erkekler 200 Metre Karışık ve Erkekler 100 Metre Kelebek II3’te Ali Şiroğlu, Erkekler 100 Metre Kelebek II1’de Doruk Davran, Kadınlar 50 Metre Kelebek ile Kadınlar 50 Metre Kurbağalama’da Seçil Açıkgöz, Kadınlar 200 Metre Kurbağalama’da Deniz Şevin Şentuna ve  Erkekler 4×200 Metre Serbest’te Bayrak Takımı (Doruk Davran, Hikmet Cem Sezgin, Mert Aslan, Ahmet Mintaz).

Oyunlar’dan masa tenisinde de 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz olmak üzere toplam 5 madalya ile döndük. Ebru Acer, Lara Samsunlu ve Sümeyra Türk’den oluşan Masa Tenisi Kadın Milli Takımımız finalde Fransayı 3-0 yenerek tarihimizdeki ilk altın madalyamızı elde etti. Ebru Acer ayrıca Ferdi Müsabakalar’da altın madalya kazanarak bir ilke daha imza attı. Çift Kadınlar’da Ebru Acer ve Sümeyra Türk’ten oluşan Milli Takımımız ise finalde Polonya’ya 3-2 kaybederek gümüş madalya kazanırken, Erkekler Ferdi Müsabakaları’nda Utku Caberoğlu ile Kadınlar Ferdi Müsabakaları’nda Sümeyra Türk de bronz madalyaların sahibi oldular.

Madalya kazanan tüm sporcularımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.