COVID 2020 OLİMPİYATLARI
| Milliyet

COVID 2020 OLİMPİYATLARI

Çarşamba günü son olarak Japonya’nın Başkenti Tokyo’ya inen bir sporcunun testinin pozitif çıktığı bildirildi, uyruğu ise henüz bilinmiyor.

Pozitif COVID-19 testi, 21 Temmuz’da yarışmanın başlangıcı ile 29 Temmuz’da karantina süresinin bitimi arasındaki dönemde planlanması halinde, sporcunun Olimpik Oyunlara katılımını etkileyebilir.

23 Temmuz’da başlayacak Olimpik Oyunlar öncesi Uganda’dan iki, İsrail ve Sırbistan’dan bir sporcu da COVID-19’a yakalandı.

Tokyo, Perşembe günü, altı ayın en yüksek günlük toplamı olan 1.308 COVID-19 vakasını kaydetti.

Uluslararası Olimpik Komitesi (IOC), dün 1-13 Temmuz tarihleri ​​arasında Oyunlar için Tokyo’ya gelen 8.000 kişi arasında sadece üç pozitif vaka olduğunu iddia etti.

IOC Mülteci Olimpik Takımı, delegasyonundan birinin pozitif COVID-19 testli sporcuyu geri döndürmesinin ardından Doha’daki bir eğitim kampından seyahat etmesini erteledi, ancak vaka ev sahibi ülke dışında olduğu için Tokyo 2020’nin çetelesinde sayılmıyor.

Tokyo 2020’den gelen onay, 1 ila 26 Temmuz’dan bu yana Japonya’da testleri pozitif çıkan Oyunlarla bağlantılı kişilerin sayısını belirtiyor.

Çarşamba günkü son güncellemesinde Tokyo 2020, dört müteahhit ve ‘Oyun bağlantılı personel’ olarak belirlenen bir yetkili olmak üzere beş kişinin daha pozitif test sonucunu teyid ettiğini söyledi.

‘Oyun bağlantılı personel’, Tokyo 2020 tarafından “IOC, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), NOC’ler, NPC’ler, Uluslararası Federasyonlar, Olimpik ve Paralimpik aile üyeleri, Olimpik Yayın Hizmetleri üyeleri, ortaklar vb. ile bağlantılı olanlar” olarak tanımlanmaktadır.

COVID-19 sorunları, uçuşlarında birinin pozitif test sonucu çıkmasından sonra karantina otelinde kalan Güney Afrika Yedili Erkek Ragbi Takımını da vurdu.

Rusya Olimpik Komitesi Kadın Yedili Takımının masözünden alınan pozitif bir test, onları iki gün boyunca tecrit etmeye zorladı.

Kenya Kadın Ragbi Takımından sekiz sporcu, Tokyo uçuşunda bir yolcunun yakın temaslıları olarak sınıflandırıldı.

Brezilya Olimpik takımının 31 üyesinin kaldığı Hamamatsu’daki bir otelde yedi personelin de testi pozitif çıktı.

Şehir yetkilisi Yoshinobu Sawada, otelin artık bir COVID-19 kümesi olarak kabul edildiğini söyledi.

Orada kalan Brezilya birliğinde herhangi bir vaka bildirilmedi.

İngiltere’nin bir numaralı erkek tenisçisi Dan Evans, COVID-19 için pozitif test ettikten sonra Tokyo 2020’deki Olimpik Turnuvadan çekildi.

COVID 2020 Olimpik&Paralimpik Oyunları’na hoş geldik mi demeliyiz!

NOT: Okurlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.