ENGELLİLERLE NASIL İYİ BİR MÜTTEFİK OLUNUR?
| Posta

ENGELLİLERLE NASIL İYİ BİR MÜTTEFİK OLUNUR?

Birbirini destekleyen engelli topluluğunun yanı sıra, tam katılımın elde edilmesinde bir diğer hayati araç, engelli olmayan kişilerin engellilere bir müttefik olarak destek vermesi ve savunuculuk yapmasıdır. Burada, İngiltere’nin Leeds kentinde yaşayan, serebral palsili, 25 yaşındaki blog yazarı ve aktivist Dax Everritt, engellilere nasıl iyi bir müttefik olunacağına dair kendi blogundan ‘Engelli Bir Kişinin Günlüğünden’ başlıklı bir yazı paylaşıyor. Hep birlikte okuyoruz. Keyfini çıkarmak veya benimle sosyal medyada etkileşim kurmak için engelli olmanıza gerek yok.

Gerçekten de kendilerini engelliler topluluğu için ‘müttefik’ olarak adlandıran insanlarla harika etkileşimler yaşadım. Ne yazık ki, sözde müttefiklerle, engelli olma deneyimlerimin görmezden gelindiği veya kendi bakış açıları lehine tamamen çeliştiği birçok olumsuz sohbetim oldu. Pek çok zarar verici yanlış anlama, gerçekten iyi bir müttefik olmaya çalışan insanlar tarafından istemeden yapılmıştır ve çoğu zaman engelli insanlar, eylemlerinin çelişmesi ihtimaline karşı kendilerine müttefik diyenlere karşı temkinlidir. Peki, engellilerin müttefikiyseniz, iyilerden biri olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

Engellilerle nasıl iyi bir müttefik olunur

Engellileri dinleyin

Her şeyden önce, bizim adımıza konuşmak yerine engellileri dinlemek önemlidir. Engellilik söz konusu olduğunda uzmanlar, bizimle ilgilenen, bizimle çalışan veya akademik bir ortamda engelliliği inceleyen kişiler değil, engelli kişilerdir.

Bu, önemli bir konu olan engellilik çalışmalarını küçümsemek değildir, ancak herhangi bir iyi okul, araştırmalarında kaynak olarak engellilerin deneyimlerini merkeze alacaktır. Ayrıca, çocukları veya müşterileri engelli olduğu için engelli olmanın nasıl bir şey olduğunu bildiğini iddia eden çok fazla ebeveyn ve bakıcıyla karşılaştım. Ayrıca, belirli bir durumun fizyolojisinde uzman olmayı, o durumla yaşamanın ne anlama geldiği konusunda uzman olmayı karıştıran sağlık görevlileriyle de karşılaştım. Engelli olmanın ne demek olduğunu bilmek istiyorsanız, engelli insanlarla konuşmanız gerekir.

Engellilere yardım etmeden önce sorun

Yardım edebileceğinizi düşündüğünüz bir engelli görürseniz, önce yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormanız ve daha da önemlisi, yanıtını dinlemeniz gerekir. Acil bir durum olmadıkça, engelli bir kişiyi (veya gerçekten herhangi bir insanı) aniden yakalamaktan kaçınmak önemlidir. Yaklaştığınızı göremeyen veya duyamayan biri için ani bir tutuş şaşırtıcı ve kafa karıştırıcıdır ve bazıları için hafif bir dokunuş bile fiziksel olarak acı verici olabilir.

Bize, yardıma ihtiyacımız olup olmadığını sorduktan sonraki adım, yanıtımızı dinlemektir. Bir keresinde, biri kendi kahvemi taşıyabileceğime inanmayı reddettiği için kucağıma kaynar su dökülmüştü. Sinir bozucu bir şekilde, bu yaralanmalar genellikle ilk etapta ‘yardım etmek’ yüzünden meydana gelir, ancak önce bizi dinleselerdi yaralanma da olmayacaktı. Engelli bir kişi yardımı reddederse, yardıma ihtiyacı yoktur!

Gizli engelleri olan kişileri ‘sahtekâr’ olarak suçlamayın

Engelliler için iyi bir müttefik, tüm engellerin görünür olmadığını da kabul edecektir. Etrafta dolaşmak için hareket ekipmanları kullanmasaydım, kendi engellerim yüzeyde tamamen görünmez olurdu. Benimle aynı tıbbi koşullara sahip olup, ekipman almaya gücü yetmeyen veya ihtiyaç duymayan pek çok kişi var, ancak onlar hala engelliler topluluğunun bir parçası. Gerçekten de engelliliğin dikkat çekmek ve hatta maddi kazanç sağlamak için kolayca taklit edilebilecek bir şey olduğu efsanesi, engelli insanlara çok büyük zararlar verir; bu da, yardım alabilmek adına mahremiyetimizin yorucu istilalarınıza maruz kaldığı anlamına gelir. İnsanları durumlarını taklit etmekle suçlayan biri müttefik değildir.

Engelliler için toplumda erişim savunucusu

Son olarak, iyi bir müttefik, engelli kimse yokmuş gibi görünse bile erişilebilirliği savunacaktır. Merdivenlerin olduğu yerde rampa veya asansör olmamasını sorgulayın. Erişilebilir tuvaletler erişilemeyecek durumda olduklarında bunu yetkililere bildirin. Eşitlik Yasası’nın yürürlüğe girmesinin üzerinden geçen 12 yıl ve Birleşik Krallık’ta engelliler için eşitlik talep eden mevzuatın üzerinden neredeyse 30 yıl geçmişken, erişilemezlik için artık neredeyse hiç mazeret yok. Listelenen binaların söz konusu olduğu yerlerde bile bu yerlerin daha erişilebilir hale gelmesine yardımcı olacak çok sayıda hibe ve plan var. Erişilemezliğe meydan okumak hiç de mantıksız değildir. Bu dört temel kuralı izlerseniz, büyük olasılıkla engelliler için harika bir müttefik olacaksınız. Gerçek müttefikler her zaman takdir edilir, özellikle de marjinal gruplara yönelik düşmanlıklar artarken. Bu blog gönderisini okumak bile müttefik olma yolunda iyi bir adım ve bunun için hepinize teşekkür ederim.”

Engellilerle nasıl iyi bir müttefik olunur

PARA DANS’TA MADALYALARI TOPLADIK

Para Dans Milli Takımımız Çekya’da kürsüyü işgal etti. 28-30 Ekim tarihleri arasında Prag’da yapılan Para Dansı Avrupa Şampiyonası’nda sahne alan para dansçılarımız, 2 altın, 3 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazandılar. Bu sene 5’incisi düzenlenen ve 15 ülkeden, 42 kadın, 30 erkek olmak üzere toplam 72 sporcunun katıldığı şampiyonada madalya alan sporcularımız şöyle:

Altın: Barış Bayraktar: Tek Erkekler Serbest Stil Barış Bayraktar: Tek Erkekler-5 Dans

Gümüş: Abdulkadir Ünal – Nezihe Koçak Ünal: Çiftler Latin Dans Abdulkadir Ünal – Nezihe Koçak Ünal: Çiftler Serbest Stil Abdulkadir Ünal – Nezihe Koçak Ünal: Çiftler Standart Dans

Bronz: Abdulkadir Ünal: Tek Erkekler Serbest Stil

Engellilerle nasıl iyi bir müttefik olunur

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen geçmişe göre çok güçlü olduklarını dile getirerek, “Federasyonumuz bünyesinde yer alan tüm branşlarda sağlam adımlarla hareket ediyoruz. Geçtiğimiz yıllara bakılınca, sanat ve sporun birleşimi olan tekerlekli sandalye para dans sporunda büyük bir ilerleme kaydedildi,” dedi. İki altın madalya kazanan sporcumuz Barış Bayraktar ise Milli Takım olarak gururlu olduklarını belirterek, “Madalyaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesi de bizlere ayrı bir mutluluk kattı,” ifadelerini kullandı.