| Milliyet

GÜZEL BİR HABER…

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonumuz, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile işbirliği sonucunda özel atletizm modülünden sonra, aşağıdaki 18 modül daha  HBÖGM tarafından yayınlandı.

Buna göre hafif düzeyde otizm engelli olan bireylerimiz için voleybol, basketbol, beden eğitimi, futbol, halk dansları, hentbol, masa tenisi ve sportif oyunlar için spor kursları açılacak. Orta ve ağır düzeydeki otizm engelli olan bireylerimiz için de spor ve fiziki etkinliklerin yanı sıra, yine orta ağır düzeydeki zihinsel engelli gençlerimiz için spor ve fiziki etkinlikler kursları da açılacak.

Hep yazdığımız, söylediğimiz böyle güzellikleri daha sık yaşamak istiyoruz! Bu yapılacak olan kurslardan, ilerde Avrupa Dünya Şampiyonu çıkar mı? Elbette çıkabilir ancak ondan daha önemlisi, bu gruba dahil gençlerimizin sporla rehabilite olmaları, daha da ötesi toplumla kaynaşmaları.

Daha öncede defalarca yazdığımız gibi, bundan 3 sene evvel Birleşmiş Milletler `Dahil Etme` (Inclusion)  programını ortaya koydular.

Maalesef 3 senedir Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımız ile bir araya gelerek ilgili çalışmaları yapmadı. Diğer ülkelere baktığımızda, onlar son sürat çeşitli konularda sporla birlikte engelli insanlarımızın topluma dahil olmaları konusunda çalışıyorlar.

İnşallah bir gün bizim de söz konusu iki Bakanlığımız, bu Birleşmiş Milletler kararını hatırlarlar!

23.12.2018 Milliyet Gazetesi