IPC SINIFLANDIRMA KODU MÜZAKERESİNDE İKİNCİ AŞAMA BAŞLADI
| Posta

IPC SINIFLANDIRMA KODU MÜZAKERESİNDE İKİNCİ AŞAMA BAŞLADI

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Sınıflandırma Kodu Müzakeresi’nde 2. aşamanın startını verdi. 

‘Merkezi aşama’, müzakerenin 1. aşamasında ortaya çıkan temel klasifikasyon konularıyla ilgili daha çok IPC üye geri bildirimini ve Kod için bir yazılı taslağı oluşturmayı hedefliyor. 1. aşamada elde edilen sonuçlara www.paralympic.org adresinden ulaşılabilir.

IPC, 1 Ağustos 2022 tarihinde, IPC Klasifikasyon Kodu Müzakeresi için beş ay sürecek ikinci bir müzakere aşamasını başlattı.

Müzakerenin, IPC üyelik hizmetlerinin bu bir sonraki aşamada klasifikasyon, paydaşlarla mülakat çerçevesinde belirlediği temel konulara derinlemesine giriş yapması kilit noktası olarak görülüyor. Bununla birlikte, müzakerenin 2. aşamasının başlamasını takiben, Kod Taslak Ekibi, değerlendirme ve geri bildirimde bulunmak üzere ilk yazılı taslağı sundu.

Klasifikasyon, Paralimpik Hareketin temel taşıdır. Bir spor disiplininde hangi sporcuların yarışmak için uygun olduğunu ve yarış için sporcuların ne şekilde gruplandırılacağını belirler. Bu durumda Klasifikasyon Kodu, üçüncü kez irdelenmiş olacak. Konuyla ilgili ilk yayın 2007, ikincisi ise 2015 yıllarında gerçekleşti.

2021 yılının Ocak ayında IPC Yönetim Kurulu, 2015 tarihli Sporcu Klasifikasyon Kodu incelemesini onayladı. Bundan iki ay sonra bir ‘Kod Taslak Ekibi’ kuruldu ve Sydney 2000 ile Atina 2004 Paralimpik Oyunları’nda, Güney Afrika adına para yüzme dalında yarışmış olan Scott Field bağımsız başkan olarak atandı.

Kod Taslak Ekibi, kapsamlı bir üç-yıllık, üç-aşamalı açık müzakere sürecini yürütüyor. Bu ekip, sporcular, antrenörler, Ulusal Paralimpik Komiteler (NPC), Uluslararası Federasyonlar (IF) ve klasifikatörler de dahil olmak üzere IPC üyelik sistemine dahil tüm taraflardan geri bildirim talep etme yetkisine sahiptir. 

Görevleri, yeni Kod için hazırlanan yazılı taslaklara ilişkin, paydaşlardan geri bildirim almak ve bu bildirimleri onay için IPC Genel Kuruluna, Yönetim Kuruluna ve üyelik hizmetlerine sunmaktır.

İlk müzakere aşaması Haziran – Eylül 2021 arasında gerçekleşti ve mevcut Kod içerisindeki her bölüm hakkında geri bildirim istenildiği için geniş kapsamlı bir çalışma oldu. Aylarca süren kapsamlı bir analizin ardından ‘Kod Taslak Ekibi’, yeni bir kod ve yeni Uluslararası Standartları yayınladı. Bu çalışmalar değişikliklerin gerekçeleri ve 1. aşamanın derlenmiş geri bildirimleri ile birlikte, https://www.paralympic.org/classification-code-review sayfasında bulunabilir.

1 Ağustos’tan başlayarak 15 Aralık 2022 tarihine kadar uzanan ikinci aşama ise, Kod müzakeresinde kritik bir an olarak görülüyor. 1. aşamada ortaya çıkan kilit konular çerçevesinde hedeflenmiş sorular yer alacak. Ayrıca, 2. aşama için hazırlanmış olan geri bildirim formu da, Kod Müzakeresi için yukarıda verilmiş olan internet sayfasında bulunabilir. Dahası, paydaşların geri bildirimleri son derece önemli olduğundan ‘Kod Taslak Ekibi’ de geniş çapta bir katılım sağlıyor ve geri bildirimlerin hem ulaştırılmasını hem de erişimini daha kolay bir hale getiriyor.

Field, üyeleri bu süreçte aktif rol almaya çağırıyor: “Şüphesiz bu, Paralimpik Hareketin sınıflandırma konusunda şimdiye kadar yaptığı en önemli görüşmedir. Son Kod 2015 yılında tetkik edildiğinde bu, daimi bir komite tarafından yapılmıştı, ancak bu sefer IPC Yönetim Kurulu, tüm Paralimpik Hareketin göz önünde bulundurulması konusunda oldukça net.”

“Klasifikasyon Kodu Müzakeresinde bu ikinci aşama çok önemli. İlk aşamada üyelik hizmetlerinin ele almak istediği temel konular belirlendi. Şimdi bizler bu konulara odaklandıkça, Paralimpik Hareketin her paydaşından bilgi almak ve söylemek istediklerini dinlemek her zamankinden daha önemli bir hale geliyor. Eğer klasifikasyonla ilgili bir fikriniz var ise, şimdi bunu bizimle paylaşmanın tam zamanı.”

IPC üyelerine, müzakerenin 2. aşamasına katılmaları için sayısız fırsat sunulmaktadır:

  • ‘Kod Taslak Ekibi’, her üye grubu için birçok görüşme seçeneği sağlamıştır: Uluslararası Federasyon (IF) sınıflandırma başkanları ve Ulusal Paralimpik Komite (NPC) sınıflandırma liderleri, Uluslararası Federasyon (IF) klasifikatörleri, IF ve NPC sporcu temsilcileri, Ulusal Paralimpik Komiteler, Uluslararası Federasyonlar, engelliler için bölgesel ve uluslararası spor organizasyonları. 
  • Yıllık IF ve NPC Sınıflandırma Toplantısı (15-17 Eylül), Üyelik Buluşması (Kasım–henüz onaylanmadı) tarihlerinde.
  • Ayrıca, üyeler için sunulan seçeneğin yanında, Klasifikasyon Kodu ile ilgili fikir sahibi olan herhangi bir kişi veya organizasyonun da yazılı olarak geri bildirimde bulunabilme seçeneği var. Doldurulması gereken bir PDF formunda taslak Kod için oluşturulmuş çok sayıda sorular yer alıyor ve Kod ile ilgili herhangi bir bölüme geri bildirimde bulunmayı sağlayan bir alan da bulunuyor.

Üçüncü ve son bir müzakere aşamasının, Aralık 2023 tarihindeki IPC Genel Kurulu’nda yeni Kod ve Uluslararası Standartlar için yapılacak olan oylamadan önce, Temmuz–Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyor. Yeni IPC Klasifikasyon Kodu’nun 2024 yılında yayınlanması bekleniyor.

Yeni IPC Sporcu Klasifikasyon Kodu’nun, Ocak 2025’teki Kış Oyunları ile Temmuz 2026’daki Yaz Oyunları’nda yürürlüğe konulması öngörülüyor. 2015 tarihli mevcut Sporcu Klasifikasyon Kodu ve beraberindeki Uluslararası Standartlar ise, yeni Kod’un yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçerli olacak ve yürürlükte kalacaktır.