| Milliyet

İŞ BİLMEMEK

Daha önce de bu sütunlarda yazdık. 2001 Dünya İşitme Engelliler Oyunları’nda şampiyon olan üç güreşçimize hak ettikleri ödüller verilmedi. Kendileri, 26 Ekim 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Ödül Yönetmeliği’nin (f) maddesine göre sadece 15 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.

Bunu yazdık, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimleri “Bizim hatamız yok” dediler.

Gerçek şöyledir:

13 Aralık 2000 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Ödül Yönetmeliği’nde, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nca düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda, Avrupa Şampiyonaları’nda derece alacak sporculara verilecek ödül,Dünya Şampiyonaları’nda birinci olana 600 adet, Avrupa birincilerine ise 350 adet şeklinde belirlenmiştir.

2001 yılında yapılan değişiklikte edindiğimiz bilgilere göre, bu konuları çok iyi bildiğini kabul eden Genel Müdürlük ilgili birimleri, yönetmeliğe bir de (f) maddesi ekleyerek burada “Engelliler Dünya ve Avrupa Oyunları müsabakalarında derece alan sporculardan birinci olanlara 15 Cumhuriyet Altını verilir” demiştir.

İşitme engellilerin Dünya Şampiyonları, Olimpiyatları, Avrupa Şampiyonaları gibi yarışmalar, “Oyunlar” başlığı altında geçtiği için de, bu maddeye dayanarak, bu engelli sporcuların haklarını bilerek ya da bilmeden yemişlerdir.

Oysa, Dünya’da sağırlar sporunu organize eden tek kuruluş ‘CISS’ vardır. Bunun da organize ettiği oyunların adı ‘Sağırlar Olimpik Oyunları’dır. Yani, bir tek bu kuruluş tarafından, dört senede bir olmak üzere ‘Dünya Oyunları’ yapılır. Adı ister ‘Oyunlar’ olsun, ister ‘Olimpiyat’ olsun, ister ‘Dünya Şampiyonu’ olsun. Buradaki yanlış ve hata, iş bilmeyenlerin işgüzarlık göstererek, bir takım yaptıkları ilaveler sonucu sağır sporcuların mağdur olmasıdır. İş işten geçtikten sonra bu yönetmelik düzeltilmiştir.

Tekrar ediyoruz, bu durum düzeltilip, bu hakları yenen sporcular mağduriyetten kurtarılmazlarsa, bundan sonra başvurulacak yer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olacaktır. Hiç kimsenin de gönlü, ülkemizde bir iki iş bilmez bürokratın yüzünden, kapısında beklediğimiz Avrupa Birliği’ne girmek yolunda işleri daha zorlaştıracak böyle bir başvuruyu yapmaya razı değildir. Bu bakımdan Genel Müdür Kemal Mutlu’ya büyük görev düşmektedir!

Konuları araştırmadan, incelemeden, sadece gazetelerde çıkan haberlere ve yorumlara cevap gönderen Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne duyurulur. Bundan sonra araştırmadan, lütfen bizlere açıklama göndermeyiniz.