JAPONYA OYUNLARI
| Milliyet

JAPONYA OYUNLARI

Bu sene yapılacak Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın Organizasyon Komitesi, pandemi dolayısıyla Japonya dışından katılacak seyircilerin gelmelerini yasakladı. Geçtiğimiz hafta verilen bu karar Uluslararası Olimpiyat ve Paralimpik Komitelerine bildirildi. Bugüne kadar 4.5 milyon bilet Japonlar tarafından satın alınmıştı. Japonya dışındaki ülkelerden oyunlar için satılan bilet sayısı ise 630 bin. Alınan karar sonrası bu kişilerin bilet ücretleri iade edilecek. Ayrıca Japon seyircilerin oyunlara katılıp katılmayacaklarına dair son karar ise Nisan sonuna kadar kesinleşecek.

Japonya’da yapılan kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlara göre; Japon halkının çoğunluğunun oyunların bir yıl daha ertelenmesini, hatta toptan iptal edilmesini istedikleri ortaya çıktı. Japonya dışından seyirci alınmaması yönünde alınan kararın ve Japon halkının oyunlarla ilgili teamülüne uyulması halinde ileride alınması muhtemel daha radikal kararların sonuçlarının ada ülkesinin ekonomisine ve turizmine nasıl yansıyacağını ileride göreceğiz. Tabi, diğer ülke seyircilerine satılan bilet bedellerinin geri ödenmesini de…

Bütün bu gelişmelerden sonra bizim önerimiz ise, oyunlara katılacak tüm yabancı sporcuların da Japonya’ya gelmesinin yasaklanması yönünde olacaktır! Bunun yerine bir kısım Japon sporculara İngiltere, Almanya, ABD vs. ülkelerin milli formalarının giydirilmesi ve oyunların kendi aralarında yapılması!!!

Tekrar edelim, Japonya’daki yetkili kurumlar bu işin tadını kaçırdılar. Bu şekilde düzenlenecek Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın kime ne faydası olacak? Her şeyden önce olan bitenin Olimpizm ruhuna aykırı olduğunu belirtmeliyim. Sporun, toplumlar arası bağın güçlendirilmesi ve ülkelerin birbirleriyle olan münasebetlerinde dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın tesis edilmesi için insanoğlunun elindeki en önemli araç olduğunu göz önüne alırsak Japonya’nın Tokyo 2020 karşısındaki tutumuna anlam vermek mümkün değil. Üstelik, COVİD 19 Salgını’nın belinin kırılması noktasında bir çok ülkede ümit verici tıbbi gelişmelerin olduğu şu günlerde.