| Milliyet

KISA KISA

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk bir süre önce Spor Genel Müdürlüğü’nde yapılan, benim bulunmadığım bir toplantıda “Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı ile iletişim kuramıyoruz” demiş.

Biz de kendisine buradan soralım: “Bay Uztürk, ne zaman telefonla aradınız da ulaşamadınız ve biz size geri dönmedik? Ne zaman bir mail gönderdiniz de cevapsız bıraktık? Başka nasıl iletişim kurulabilir ki?”

Daha sonra devamında Rio Paralimpik Oyunları sırasında, Olimpiyat Köyü’nde ki Kurban Bayramı tebrikleşmesine gelmediğimizi söylemiş. Doğrudur, o saatlerde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin bir sponsor görüşmesi için daha evvelden yapılmış bir randevu vardı.

Biz de kendisine soralım: “4 gün devam eden Kurban Bayramı süresince en az 3-4 defa Olimpiyat Köyü’nde 3-5 metre yanımızdan geçerken neden başını çevirdi? Niçin kendisinden yaşça büyük olan birinin yanına gelip ‘Bayramın mübarek olsun’ demedi?”

Böyle arkamızdan konuşmak kolay, ama biz hâlâ yıllardır tanıdığımız Arif Ümit Uztürk’ü görmek istiyoruz.

Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı’nın avukatlığını üstlenen kız kardeşi Birgül Hanım yine yazmış, çizmiş, başarıları falan anlatıyor. Biz Görme Engelliler Spor Federasyonu’na ‘başarısız’ demedik ki. Bu başarının temeli yıllara dayanıyor.

Bu satırların sahibinin Goalball toplarını bir çuvala doldurarak, 1999 senesinde Türkiye’ye getirdiğini, daha sonra da Dünya’nın en ünlü antrenör hocalarını getirerek, antrenörlerin yetişmesini sağladığını kimse unutmasın.

Biz başarıları eleştirmiyoruz. Tam tersine, bu federasyonumuzda yapılan ve artık ayyuka çıkan söylentilerin bazı belgelerinin elimizde olduğunu söyleyip, Spor Genel Müdürlüğü’nün harekete geçmesine bekliyoruz. Tabii 6-7 aydır beklendiği üzere; disiplin kuruluna yeni üyelerin atanmasından sonra. Zira bu kadar uzun süre atama yapılmayan Spor Genel Müdürlüğü’nün Merkez Ceza Kurulu çalışmıyor.