KIZLARIMIZDAN TARİHİ BAŞARILAR
| Posta

KIZLARIMIZDAN TARİHİ BAŞARILAR

Pandemi nedeniyle Tokyo 2020’nin 2021 yılında yapılması Olimpik ve Paralimpik Oyunlar arasındaki dört yıllık süreyi bu seferliğine üç yıla indirdi. Yani zaman kısaldı, takvim sıkıştı. Bu da Olimpik ve Paralimpik Oyunlar için kota alma mücadelesi veren sporcuları yoğun bir çalışma programının içine soktu. Bu nedenle içinde bulunduğumuz 2022 ile önümüzdeki 2023 yılları Olimpik ve Paralimpik hayali kuran sporcular için büyük önem taşıyor. Performanslarını en üst düzeye çıkarmak için canla başla çalışıyorlar.

Çünkü, biliyorlar ki, bir sporcunun spor hayatı boyunca en fazla üç, bilemedin dört kez bu fırsat önlerine geliyor. Onların giderek yükselen performansı da Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları gibi diğer büyük başarıların kapısını aralıyor. Bize düşen ise, her zaman olduğu gibi iştigal alanımız içindeki para sporcularımızın uluslararası arenada elde ettikleri bu başarıları sizlere bu sütunlardan aktarmak oluyor. Bu anlamda geçtiğimiz hafta da para sporcularımız için çok verimli ve sansasyonel başarılarla geçti. Ülkemizi yurt dışında yine büyük bir gururla temsil ettiler. yüzme, atıcılık ve tekvando branşlarında elde edilen madalyalarla bir kez daha göğsümüz kabardı, sporcularımızla gurur duyduk.

Özellikle kadın sporcularımız Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası gibi büyük organizasyonlarda elde ettikleri tarihi başarılarla büyük ses getirdiler. Yüzmede Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk, atıcılıkta da Aysel Özgan Türk kadınının yeteneğini, potansiyelini, gücünü bir kez daha dünyaya kanıtladılar.

Elbette, ülkemizi yurt dışında temsil eden bütün sporcularımız kadın erkek ayırt etmeksizin bizim sporcularımız, ancak sanki kadın sporcularımıza şu dönemde biraz daha pozitif ayrımcılık yapmalıyız diye düşünüyorum. Çünkü, onların başarıları giderek daha anlamlı olmaya başladı ülkemiz açısından. Ben buradan, ülkemizi yalnız sporda değil, her alanda başarıyla temsil eden tüm kadınlarımızı bir kez daha yürekten alkışlıyorum. Şimdi geçelim, sporcularımızın haziran ayının ilk yarısında elde ettiği önemli başarılara. Önce tarihi madalyaların geldiği yüzmeden başlayalım:

Sümeyye’den ilk Dünya Şampiyonluğu, Sevilay’dan iki gümüş

12-18 Haziran’da Portekiz’in Madeira Adası’nda düzenlenen Para Yüzme Dünya Şampiyonası’na Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk damga vurdu. 70 ülkeden 600 sporcunun katıldığı şampiyonada ülkemizi Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk, Elif İldem, Koral Berkin Kutlu, Emine Evcu, Meryem Nur Tunuğ ve görme engelli sporcumuz Mustafa Aslan temsil etti. Şampiyonada Sümeyye Boyacı Kadınlar 50 metre Sırtüstü S5 finalinde 41.58’lik derecesiyle altın madalya alırken, bir diğer sporcumuz Sevilay Öztürk ise gümüş madalyanın sahibi oldu. Sümeyye Boyacı bu başarısıyla ülkemize yüzme tarihimizdeki ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandırırken, 50 metre Kelebek S5 finalinde de Dünya 2’ncisi olan Sevilay Öztürk turnuvayı iki gümüş madalya ile tamamladı. Erkeklerde ise Koral Berkin Kutlu, 100 metre Serbest S5 finalinde 1.15.12’lik, 200 metre Serbest S5 finalinde de 2.41.56’lık dereceleriyle iki bronz madalyanın sahibi oldu.

Aysel Özgan’dan dünya rekorlu altın madalya

4-13 Haziran’da Fransa’nın Chateaurox şehrinde düzenlenen Para Atıcılık Dünya Kupası’nda sporcularımız 1 altın, 1 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 10 madalya elde etti. 50 ülkeden 265 sporcunun mücadele ettiği şampiyonaya 10 sporcu ile katılan Milli Takımımızda Aysel Özgan P2 Kadınlar 10 Metre Havalı Tabanca SH1 kategorisinde 240 puanla dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. Aynı kategoride Ayşegül Pehlivanlar ise 236.7 ile dünya ikincisi oldu. Aysel Özgan bu derecesiyle Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota kazandı. 10 Metre Havalı Tabanca’da Cevat Karagöl 214 puan ile üçüncü oldu. P4 Karışık 50 Metre Serbest Tabanca’da Cevat Karagöl, Taha Yasin Küsmüş ve Ayşegül Pehlivanlar’dan oluşan takımımız 1.565 puanla bronz madalya alırken, 10 Metre (P6) Karışık Takım Havalı Tabanca kategorisinde de Cevat Karagöl ve Aysel Özgan üçüncülüğü elde etti.

Para tekvando takımımız zirvede!

4-6 Haziran’da Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da düzenlenen Para Tekvando Grand Prix’de de Türk fırtınası esti. Millilerimiz, 10 sporcuyla katıldığımız şampiyonada 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazanırken takım halinde de zirveye çıktık. K44 kategorisinde erkekler 58 kiloda Alican Özcan, 63 kiloda Mahmut Bozteke ve kadınlar 52 kiloda Meryem Betül Çavdar altın madalya kazanan isimler oldu. 57 kiloda Gamze Gürdal’ın gümüş madalya kazandığı organizasyonda 65 kiloda Seçil Er ve +80 kiloda Mehmet Sami Saraç da bronz madalya elde etti.

Görme Engelliler Milli Takımımız Avrupa İkincisi!

Haftanın son gururu ise Görme Engelliler Futbol Milli Takımız oldu. 8-18 Haziran’da İtalya’nın Pescara şehrinde düzenlenen IBSA Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Milli Takımımız finalde penaltılarla Fransa’ya 2-1 yenilerek ikinci oldu. Grup maçlarının ilkinde Çekya’yı 9-0 yenen Ay-Yıldızlı ekibimiz, ikinci maçta Fransa’ya 2-1 mağlup oldu. Milliler, üçüncü maçında Yunanistan’ı 3-0, son maçında da İtalya’yı 1 -0 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde İngiltere’yi penaltılarla 2-0 yenen Milli Takımımız finalde Fransa’nın rakibi oldu. Fransa’ya, normal süresi 0-0 berabere biten karşılaşmayı penaltılarla 2-1 kaybeden Görme Engelliler Futbol Takımımız şampiyonayı ikinci tamamladı.

Tüm sporcularımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.