| Milliyet

MUTLU YILLAR

Üzüntüsüyle, sevinciyle, iyi günleri, kötü günleriyle bir yılı daha geride bırakıyoruz.Bu sene içinde engelli sporlarında, hangi engel grubu olursa olsun, Avrupa ve Dünya çapında başarılara imza attı sporcularımız. Ümidimiz aynı başarıların daha da artarak yeni yılda da bizleri sevindirmesi.

Birçok soruna çözüm bulunuyor. Ama önemli konulardan biri, belki de ülkemizdeki olayların yapısı gereği hâlâ çözüm bulunamadı. O da bazı federasyon başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, engelli sporcuları korkutarak, tehdit ederek, elde ettikleri primlerin bir kısmına el koymaları.

En son yazdığımız bir engelli federasyonunda, elimizde belgeler olduğunu açıklamış, federasyon başkanının oğlu olan Milli Takım antrenörünün, sporcuları nasıl tehdit ederek paralar aldığına ve bu paraları da annesinin hesabına gönderdiğini anlatmıştık.Olay böyle ortaya çıkınca, bize gelen duyumlara göre, o anne, yani federasyon başkanının eşi, hemen bir para bularak, bu sporculara paralarını iade ediyor ve şöyle de bir tembihte bulunuyor: Size ne zaman aldın diye sorarlarsa, ‘eskiden aldık’ dersiniz.

Ne kadar doğru olduğunu sporcular bilir. Ama böyle duyumların olması bile, sporcuları ve kamuoyunu rahatsız ediyor. Buna da bir çözüm bulmak Spor Genel Müdürlüğü’nün elinde. Kendisine gelen ihbarları, o federasyonların Disiplin Kurulu’na gönderdiği zaman, ortaya çıkan sonuçlar meydanda.

Yazıktır, günahtır. Engelli oldukları için değil, yaptıkları spora verdikleri emekler için, o çocukların ellerinden paralarının bir kısmını almak ve tehdit etmek, ‘insanım’ diye ortalıkta gezinen bazı kişilere yakışmıyor.

Not: Tüm okurlarımızın yeni yılını kutlar, sağlık ve huzur dolu günler dilerim.