NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİZ?
| Milliyet

NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİZ?

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya’nın Başkenti Bogota’da yapılan Para Halter Dünya Kupası’nda sporcularımız 3 altın madalya kazandı. Turnuvanın tamamlanmasının ardından Kolombiya Büyükelçiliğimiz bir bildiri yayınladı. Bildiride aynen şunlar yazıyor: “Milli sporcularımızla büyükelçiliğimizde buluştuk. Gurur duyduğumuz sporcularımızı tebrik ettik, keyifle sohbet ettik. Olimpiyatlara doğru yolları açık olsun.” Bu bildirinin son cümlesine kadar söyleyecek sözümüz yok. Ancak o son cümledeki bilgisizlikten kaynaklanan bir ifade önceki cümlelerin içini boşaltmaya yetti. Yolları açık olsun temennisini anladık da, “Olimpiyatlara doğru” ne demek? Büyükelçiliğin ağırladığı milli sporcular, bir ‘Para Halter Şampiyonası’nda yarışmış ‘Paralimpik sporcular’. Kota alıp yarışacakları oyunların adı da ‘Paralimpik Oyunları’ ve maalesef Kolombiya Büyükelçiliğimiz bunun farkında değil. Daha da kötüsü bunu bilmiyorlar. Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları’nın iki ayrı organizasyon olduğundan bihaberler. Çünkü, onlara da kimse bunu öğretmiyor. Bu büyükelçiliklerimizde ya da konsolosluklarımızda yaşadığımız ilk olay da değil. Daha önce de defalarca bunları yaşadık.

Yalnız onlar mı? Ülkemizde spor alanında faaliyet gösteren devlet kurumlarında çalışanların büyük bir kısmı da dahil olmak üzere kamu personeli hala Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın iki ayrı yarışma olduğunun farkında değil. Bilmedikleri bir diğer konu da Paralimpik oyunlarını yapamayan ülkelere Olimpiyat Oyunları’nı düzenleme hakkının verilmemesi. Üstelik bunu köşemizde defalarca yazmamıza, çeşitli panel ve toplantılarda, televizyonlarda katıldığımız programlarda sayısız kez dile getirmemize karşın bu bilgisizlik devam ediyor.

Spor Genel Müdürlüğü’ne bu sütunlarda yaptığımız çağrıların sayısını unuttuk. Bu çağrılarımızda, 81 ilimizin gençlik ve spor il müdürlerinin yıllık toplantılarından birine Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) yetkililerini davet etmelerini istedik ki, Paralimpik konusunda Türk sporunu yöneten kadrolara bilgilendirme yapalım. Ne duyan oldu ne ilgilenen!.. Acaba 81 ilimizin müdürlerinin kaç tanesi Paralimpik Oyunları konusunda tam donanımlı bilgiye sahip?

Buradan aynı çağrıyı tüm dünyada ülkemizi temsil eden büyükelçilerimiz ve konsoloslarımız için de Dışişleri Bakanlığımıza yapıyorum. Bizleri çağırın, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak diplomatlarımıza ‘Paralimpik’ kavramının ne olduğunu anlatalım.