| Milliyet

ÖZEL SPORCULAR

2018 yılında, özel sporcularımız Uluslararası müsabakalarda önemli başarılara imza attılar. Tabii ki işitme engelli, bedensel engelli ve görme engelli sporcularımızın da çok önemli başarıları var. Ancak, özel sporcularımızın şanssızlığı, Paralimpik Oyunları’nda çok sınırlı sayıda spor branşında yarışabilmeleri. Bunun nedeni ise; 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’nda, Özel Sporcular Basketbol İspanyol Milli Takımı’nın  9 oyuncusunu da engelsiz sporculardan seçerek bir sahtekarlığa imza atması. Ve bundan sonra da 2004-2008 yıllarında, Atina ve Pekin’de özel sporcuların Paralimpik Oyunları’na katılması yasaklandı.

2012’de Londra’da başladılar, ancak, sadece belli bir sayıda, 3 veya 4 branşta yarışmaların yapılmasına izin verildi. Bu durum  Tokya’da da aynen devam edecek.

Bir diğer konu ise; Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun 2018 de organize ettiği “Yavuz Kocaömer Özel Sporcular Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası”nın ikincisinin  Ocak ayında bölgesel yarışmalar şeklinde  başlayacak olması. Şubat ayının ikinci yarısında ise Türkiye Finalleri yapılacak.

Bölgesel yarışmalar dahil, tüm bu müsabakalara yaklaşık 1500 engelli özel sporcumuz katılacak. Biz de yine, Antalya’da olup, onlarla birlikte bu güzel günleri yaşayacağız.

Yeni yılınızın sizlere öncelikle sağlık getirmesi dileğiyle, huzurlu ve mutlu günler dilerim.

30.12.2018 Milliyet Gazetesi