PARİS 2024’TE SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİMİZ 24 KONU

PARİS 2024’TE SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİMİZ 24 KONU

Dinamik sporlar, ikonik sahalar, unutulmaz sanat performansları ve toplumu daha da kapsayan girişimler… Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda son birkaç yıla girmişken, sabırsızlıkla beklediğimiz çok şey var. Spor, kültür, tarih… Benzeri olmayan bir şehir ortamı… Fransa’da iki yıl içerisinde Paralimpik Oyunlar başladığında, herkesin zevkine hitap eden bir şey bulunacaktır. Dört gözle beklenilen ilk 24:

Fransa’daki ilk Paralimpik Oyunlar

1-Fransa’nın başkentinin üçüncü kez Yaz Olimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak olması ve Londra’dan sonra bunu başarmış dünyadaki ikinci şehir olması sebebiyle Paris; Yaz Paralimpik Oyunları’na ilk defa ev sahipliği yapacak. Fransa daha önce 1992 yılında Albertville’de Kış Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmıştı.

İlk Paralimpik Günü

2-İlk defa yapılacak olan Paralimpik Günü, 8 Ekim 2022 tarihinde Paris’te gerçekleşecek. Her yıl 23 Haziran tarihinde yapılan Olimpik Günü temasını izleyecek olan Paralimpik Günü, insanlara Para sporları deneyimleme ve Paralimpik sporcularla konuşma fırsatı verecek.

Paylaşılan amblem

3-Ayrıca Paris 2024’te, tarihte ilk defa Olimpik ve Paralimpik Oyunların amblemleri aynı olacak. Amblemin üç özelliği bulunuyor: Altın madalya, meşale ve devrimin ve ulus olarak Fransa’nın sembolü Marianne.

Maskot

4-Mandeville, Tom, Someity… Kim bir sonraki sevgili Paralimpik Maskotu olacak? Paris 2024’ün hangi maskotla ortaya çıkacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Paris 2024te sabırsızlıkla beklediğimiz 24 konu

Sadeck’ten bir başyapıt

5-Fransız dansçı ve koreograf Sadeck Waff, bir sene önce Tokyo 2020 ve Paris 2024 arasındaki devir teslim seremonisi için kurguladığı grup performansı ile izleyicileri heyecanlandırdı. Performansın özelliklerinden biri de, dokuz tekerlekli sandalye kullanıcısı ve 10 dilsiz veya sağır kişinin, müzik eşliğinde mükemmel bir ahenkle hareket etmesiydi. Waff, projelerle ilgili her ne kadar sessizliğini korusa da, Paris 2024 ile ilgili çalışmasının devam ettiğini onayladı ki bu da bizlere, başka bir unutulmaz performansın hayalini kurma şansını verdi.

Kalifikasyon faaliyetleri dalgası

6-Üst düzey spor faaliyetlerini beklemek için iki yıl çok mu fazla? Sorun değil. Paris 2024’e giden yol, heyecan verici kalifikasyon programları ile dolu. Kotaların büyük bölümü 2023 yılında dağıtılacak.

Herkes için spor

7-Komite, oyunlardaki katılımı yükseltmek için çok çeşitli girişimler başlattı. Bu girişimlerden birinde, erişim uzmanları spor kulüplerini ziyaret ederek personele engelli kişileri nasıl karşılamaları gerektiğini ve onların deneyimlerini nasıl daha eğlenceli hale getirebileceklerini gösteriyor.

Tarihi mekanlar

8-Zamanda yolculuk kolaydır. Paris 2024 için bir bilet almanız yeterli! Paralimpik spor faaliyetleri, şehrin en tarihi bazı mekanlarında gerçekleşecek: Tekerlekli Sandalye Eskrim ve Para Taekwondo yarışları Grand Palais’de, Para Okçuluk Les Invalides’de ve Judo ile Tekerlekli Sandalye Rugby ise Champ-de-Mars Arena’da.

Seyirciler geri döndü

9-Seyirciler, koronavirüs önlemleri sebebiyle, Paralimpik Oyunlarda sayılarının iki kez sınırlandırılmasından sonra, spor sahalarına geri dönecekler.

Süper hafta sonu

10-Açılış hafta sonunda daha da güçlü bir şekilde, en az 16 Para Spor branşının yer alacak olmasının yanında, oyunların ilk gününde, 22 branş içerisinden 11 dalda yarışlar yapılacak.

Yayınların genişleyen objektifi

11-Paralimpik Oyunları tarihinde ilk kez, 300 saatlik canlı yayın teminatıyla, tüm Para Sporlar filme alınacak ve canlı yayınlanacak. Geçmiş oyunlarda seyircilere 100 saatlik bir yayın erişimi sağlanmıştı.

Rekor sayıda bilet

12-Paralimpik Oyunları televizyondan seyretmek yetmiyor mu? Favoriniz olan Para Sporu tribünlerden seyretmek için bir bilet alma şansınız var. Paralimpik Oyunlar için 3.4 milyon bilet satışı gerçekleşecek.

Cinsiyet eşitliğine doğru

13-Paris 2024 programları, tarihteki en yüksek rakamlarla, kadınlarda rekor bir sayı olan 236 madalya töreni ve kadın sporcular için en azından bin 859 kota verme özelliklerine sahip olacak.

Gençler, büyüdüler

14-Macaristanlı Para Kano sporcusu Peter Kiss ve Hintli Para Atıcılık sporcusu Avani Lekhara gibi genç sporcular, Tokyo 2020’nin yıldızlarıydı. Üç yıllık antrenmandan sonra Paris’ten nasıl ayrılacaklar?

Efsaneler geri dönüyor

15-Tokyo 2020’de parlamış olan gençler, üç sene sonra daha parlak ışıkların altında yer alacak olsalar da Paralimpik efsanelerinin, madalya için gençlere karşı iyi bir savaş vereceğinden emin olabilirsiniz. Kadınlar bireysel yol yarışında altın madalya alan Japon Para Bisikletçi Keiko (50) Sugiura Paris’te kendi rekorunu kırmayı planlıyordur.

Spor + Eyfel Kulesi

16-Onu filmlerde gördünüz, kartpostallarda gördünüz, ancak hiç bu şekilde görmediniz. İkonik sembol, Paris 2024’te görme engelliler futbolunun arka fonu olarak hizmet verecek.

Namağlup görme engelliler şampiyonları

17-Brezilya, görme engelliler futbolunda hiçbir Paralimpik turnuvayı kaybetmedi ancak Fransa, Paris 2024’te durumu tersine çevirmeyi umuyor. Fransa Görme Engelliler Futbol Takımı, kendi evlerinde tarih yazmak için sıkı bir şekilde çalışıyorlar.

Hindistan yükselişte

18-Hindistan’daki ‘Paralimpik Hareket’, son dönemde yükselişe geçti. Tokyo 2020’de beş tanesi altın olmak üzere 19 madalya kazanmalarıyla, Hindistan Para Sporlarda gerçek bir güç merkezi olma yolunda ve Paris’te madalya sonuçlarını daha da parlatmaya çalışacak.

Tokyo 2020 mirası sınanacak

19-Japonya, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nı, tüm madalya sayılarında ilk 10 sırada yer alarak bitirdi. 13 altın olmak üzere 51 madalya ile ve büyük bir farkla ülkenin Paralimpik Oyunlardaki en başarılı performansı idi. Japon sporcular, Tokyo 2020 mirasını yaratmayı başarabilecekler mi?

İkinci Paralimpik döngü

20-Para Badminton ve Para Taekwondo Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda başlangıç yaptıklarında, sporcuların yetenekleri karşısında hayrete düşmüştük. Bu iki sporun daha yüksek bir yarış seviyesine ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Detaya dikkat

21-Paris 2024, cinsiyete özel madalya etkinliklerini hedefliyor. Paris 2024’te ayrıca, total görme engelli sporcular ilk defa B1 kategorisinde sınıflandırılacak ve judo müsabakalarında ayrı bir madalya alacak.

Toprak kort için deli olmak

22-Bir tenis turnuvaları var bir de Roland-Garros. Büyük tenis turnuvaları alanı, Paris 2024 Paralimpik Oyunları boyunca Tekerlekli Sandalye Tenis Müsabakalarını ağırlayacak. Oturarak Voleybol yarışları da yine burada yapılacak.

Herkes için maraton

23-2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları boyunca yapılacak olan maraton koşularına katılarak bir gün için elit bir sporcu gibi hissedin. Tarihte ilk defa, seyirciler 42 km veya 10 km seçenekleri ile, yarışları deneyimleyebilecekler.

İklim dostu oyunlar

24-Paris 2024, ilk iklim dostu oyunlar olmayı taahhüt ediyor. Paris 2024’ün iklim stratejisi, sera gazı emilimini azaltmanın, iklimde pozitif bir etki yaratacak olan projelerin ve iklim değişikliğine karşı girişimleri hızlandırmanın yollarını arıyor.

Kaynak: Uluslararası Paralimpik Komitesi