PEKİN’E GİDERKEN
| Milliyet

PEKİN’E GİDERKEN

Giderek daha fazla sayıda oyun katılımcısının Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları için Çin’in başkentine seyahat etmeye başlamasının ardından, organizatörler tarafından delegasyonlar için ek pratik ipuçları bir araya getirildi.

Organizasyonlar için:

Herkesin Başucu Kitabı’nı alıp okuduğundan ve belirtilen önlemleri uyguladığından emin olun.

Heyetinizi seyahatlerine kadar mümkün olduğunca evden çalışmaya teşvik edin, okul çağında çocuğu olanların bu çağda ortaya çıkan salgın nedeniyle ek önlemler almak isteyebileceğini unutmayın.

Heyetinizde seyahat edenlere KN95, N95, FFP2 veya eşdeğer koruma standardı olan maske ve bu maskelere erişim, el dezenfektanı ve dezenfektan mendil sağlayın.

Oyun katılımcıları arasında yeterli fiziksel mesafeyi sağlayan ve Oyun dışı katılımcılarla etkileşimi önleyen havalimanlarına kara taşımacılığını deneyin ve uygulamaya koyun.

Mümkünse, rezervasyon acentenizden kurala göre yakın temas riskini en aza indiren bir oturma planı oluşturmasını isteyin.

Bağlantılı uçuşlar varsa, tüm uçuşlar için aynı yaklaşık oturma konfigürasyonunu koruduğunuzdan emin olun, delegasyonunuz, diğer Oyunlar ve Oyun dışı katılımcılar arasındaki karıştırma ve etkileşimi sınırlandırın.

Özellikle Oyun öncesi döngü sırasında, eğer mümkünse, yakın temas olarak kabul ediliyorlarsa, delegasyon üyelerinizin üç gün boyunca kendilerini izole etmelerini sağlayın. Bu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) aldığı bir karardır.

Her uçuşa, seyahat boyunca diğer yolculara yardımcı olması için bir ‘Ekip Lideri’ atamak ve onlara aşağıdaki pratik tavsiyelerle birlikte Başucu Kitabı’ndaki çeşitli kuralları hatırlatmak isteyebilirsiniz. Bu, IOC’nin yakın zamanda hayata geçirdiği bir uygulama.

Seyahat edenler için:

Seyahat öncesi:

Başucu Kitabı’nı baştan sona okuduğunuzdan ve belirtilen önlemleri uyguladığınızdan emin olun.

Çin’e seyahat etmeden önceki 14 gün içinde başkalarıyla fiziksel etkileşimleri minimumda tutun. Kalkıştan önceki son beş gün içinde restoran vb. tüm halka açık ve kalabalık yerlerden kaçının.

Toplantılara kapalı mekanlarda katılmanız gerekiyorsa her zaman maske takın ve iyi havalandırılan mekanlarda olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca, mümkünse, 72 saatten az olan testinizi kalkış saatinize mümkün olduğunca yakın bir tarihe planlamanızı ve yine de sonucu almak için yeterli zaman ayırmanızı öneririz (onaylı test laboratuvarınızın geri dönüş süresine bakın). Bu, Çin’e vardığınızda testin pozitif çıkmasına ve ayrılmadan önce fark edilmemesine yol açabilecek yakın tarihli/yeni bir enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

İki zorunlu ayrılış öncesi PCR testinize ek olarak, hızlı bir test ayarlamak veya seyahat ettiğiniz gün kendi kendinize test yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, PCR yaptırmadığınız günlerde kendi kendinize test yapmaya devam etmenizi öneririz.

Seyahate çıkmadan önce iki adet PCR testi sonucu negatif çıktıktan sonra dahi kesinlikle gardınızı düşürmeyin ve yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm halka açık ve kalabalık yerlerden uzak durun.