| Posta

SAYIN REKTÖRLERİMİZE…

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) her yıl 85 devlet üniversitesinde öğrenim gören 500 engelli öğrencimize burs veriyor. Bu öğrencileri saptamak için her sene yazılar gönderip üniversitelerindeki engelli öğrencilerin bilgilerini isteriz. Geçen yıl bu konuyu yine yazmıştık. Cevaplarda rektör, rektör yardımcıları veya dekanların imzası ile burs alması düşünülen öğrenciler bildirilirken, mektupların sonunda şöyle yazıyordu: “Gereğini rica ederim.” “Profesör…”

Gereğini Rica Edemez 

Geçen yıl yazdıklarımızı tekrar edelim. Herhangi bir üniversitenin rektörü, rektör yardımcısı veya üst düzey yetkilisi, bir sivil toplum örgütünden gereğini rica edemez. Çünkü o sivil toplum örgütü, o üniversitenin bir bölümü, kurumu veya şubesi değildir. Diğer konu ise, mektubun sonunda “Hayırlı günler dilerim”, “Başarı dileklerimle”, “Saygılarımla” gibi kapanış yazısı yok.

İlişkiler Dondurulacak 

Bu profesörlerimizin, rektör ve rektör yardımcılarının unutmaması gereken bir şey var. “Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır.” Sizler gençlerimizi eğiten değerli bilim insanlarsınız. Bu durum, gönderdiğiniz mektuplarda, bir sivil toplum örgütüne karşı saygı kurallarını uygulamamanızı gerektirmez. Ve geçen yıl dedik ki, bir daha mektuplar bu şekilde gelirse iade edeceğiz.

Bu sene yine 85 üniversitenin yüzde 90’ından mektuplar aynı şekilde geldi. Gönlümüz elvermedi. Sonunda engelli gençlerimizin burs almaları engellenecekti. Bunun için mektupları işleme koyduk. Hak edenlere bursları verilecek. Ama üniversite yetkilileri bilsin ki bu saygı eksikliği ve talimat verme gibi yazılar devam ettiği sürece, o üniversite ile ilişkiler TESYEV tarafından dondurulacaktır.

Teşekkürler 

Bu arada nezaket ve saygı kuralları içinde yazılarının sonuna bir cümle ekleyen Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya’ya, Ankara Üniversitesi Öğrenci Destek Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu’na, Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülriz Kozbey’e, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Suat Uğur’a, Gaziantep Üniversitesi’nden Yasemin Kamış’a, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özcan Yıldırım Gülsoy’a, Sinop Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl’a teşekkürlerimizi, sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.

Tekrar etmekte fayda var. Sevgide serbestlik, saygıda mecburiyet vardır. Bu saygı, kişilerin bulunduğu konum, toplumdaki görevleri veya oturdukları koltuklarla ilgili değildir. Görevi, yetkisi ne olursa olsun, insanın insana saygısıdır.

NE HAKİMİZ NE DE SAVCI

Birkaç kez Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda yaşananları bu sütunlarda dile getirdik. Pek çok okuyucudan yorum aldık. Sosyal medyada da yayınlanan yazımıza Birgül Bek isimli birinden yorum gelmiş. Şöyle diyor: “Yazınızda haksızlığa uğramanızı, canınızın çok yandığını ifade ediyorsunuz. Hak etmediğinizi düşünerek üzülüyorsunuz. Peki ben de size soruyorum: Her hafta Görme Engelliler Spor Federasyonu’nu konu ediyorsunuz. Onlar sizin hangi isteğinizi yerine getirmedi? Bu nasıl bir düşmanlıktır? Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı seçimle gelmiştir ancak seçimle gider. O makamda kalıp kalmaması kişilerin isteğine bağlı değildir. Ayrıca Goalball Milli Takım sporcusunun yazılı ifadesi gizli bilgidir. Nasıl oluyor da sizde bulunuyor? Siz hakim mi, savcı mısınız? Belli ki sizi de başkaları eksik ve yanlı bilgilerle yanıltıyor. Suç ve suçlular varsa, zaten soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. Birilerine haksızlık ederken, bir gün sizin de aynı haksızlıklara maruz kalacağınızı hatırlamanız dileğiyle, hoşçakalın.”

Kız Kardeşiymiş 

Araştırdık, bu hanım Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan’ın kız kardeşi. Biz ne savcıyız, ne hakimiz. Engelli sporları ve engelliler konusunda köşe yazıları yazan basın mensubu olarak, bize gelen bilgileri kamuoyu ile paylaşırız. Bu bilgiler bize nasıl geldi, o kimseyi ilgilendirmez.
Ama elimizde gerçekten bazı belgeler var. Bu hanım tabii ki ağabeyini koruyacak. Ama biraz da kendilerine bakacaklar. Birgül Bek, Yenimahalle Belediye Spor Kulübü Başkanı. Bir oğlu goalball hakemi ve B2-B3 Futsal Milli Takım Antrenörü, diğeri de goalball hakemi.

Ailece Destek 

Aşağıda yazdıklarımız yasal olarak suç olmayabilir. Hasan Sayyıdan’ın gelini görme engelliler sınıf öğretmeni. Bir başka Sayyıdan soyadını taşıyan kişi kurum psikoloğu. Hasan Sayyıdan’ın oğlu Goalball Teknik Kurulu ve erkek genç ve A milli takımlar sportif direktörü. Diğer Sayyıdan soyadlı kişi Çankaya Belediye Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı. Federasyon Başkanı Hasan Sayyıdan’ın yeğeni ile evli olan biri de Çankaya Belediyesi Spor Kulübü Antrenörü ve B1 Futbol Milli Takım Antrenörü.
Yani ailece görme engelliler sporuna destek oluyorlar. Bir başka aile üyesi de Gören Kalpler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Bakım Merkezi’nde kurum müdürü. Acaba bu rehabilitasyon merkezi kimin? Bu durumun ne kadar etik olup olmadığı kamuoyunun takdirine kalmıştır. Ayrıca belirtelim ki, bu satırların yazarının kimseden herhangi bir talebi olmaz ve kimseye de düşmanlığı yoktur.

`Emin Adımlar Atıyorum`

2014 yılından beri TESYEV’den burs alıyorum. Sağ ayaktan diz altı ampute bedensel engelliyim. 2000’den beri hep eski tip modüler sistem protezi kullandım. TESYEV aracılığıyla yeni yaptırdığım protezle artık daha sağlam adımlarla yürüyorum. Maddi ve manevi desteğini eksik etmeyen, aile sıcaklığı ve samimiyeti gösteren TESYEV üyelerine teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla…

H. K. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
Eczacılık Fakültesi Eczacılık Bölümü

`Atatürk Işık Olmalı`

13 Kasım’da POSTA Gazetesi’nde yayınlanan ‘Atatürk’ün Yanı Başında’ başlıklı yazınızı okudum. Ankara’da okuyan biri olarak Atamın izinin olduğu her yeri çok seviyorum. Anılar kitabını imzalatıp okumak ve yazarına ulaşmak için araştırma yaptım. Kitabın yazarı Kemal Ulusu’ya ne kadar çok teşekkür etsek az. Kötü zamanlardan Atamızın izinde kalarak çıktık. O ülkemiz için ışık olmalı, Atatürk gençliği olmanın hakkını vermeliyiz.

Z. G. B. Gazi Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Sağlık Yönetimi Bölümü

`Sayenizde Okulu Bitirdim`

TESYEV ekibine selamlarımı iletirim. 2 yıllık eğitim hayatımı sizlerin maddi ve manevi desteğiyle tamamladım. Allah sizin gibi insanların yardımcısı olsun.

V. Ç. Süleyman Demirel Üniversitesi
Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü