DERELİ’NİN ÖYKÜSÜ
| Milliyet

DERELİ’NİN ÖYKÜSÜ

Serkan Dereli… 1996 yılında hayata merhaba dediğinde sol ayağı yoktu. Doğuştan engelli olarak önünde uzun ve meşakkatli bir hayat mücadelesi vardı. Ve Serkan’ı bekleyen mücadele dolu yıllar sadece engeliyle alakalı değildi. Henüz üç yaşındayken babası yaşadıkları geçim sıkıntısı nedeniyle onu yetiştirme yurduna vermek zorunda kalmıştı. Küçücük yaşında, üstelik engelli bir çocuk olarak sıcak yuvasından ayrılmak zorunda kalan Serkan’ı hayat acı bir sürprizle daha yüzleştirdi. Yurda girdikten bir müddet sonra anne ve babasının hayatını kaybetmesi sonucu, bir başına ve sonsuza kadar aile şefkatinden mahrum kaldı.

Artık ailesi ve her şeyi yurttaki diğer arkadaşları ve öğretmenleriydi. Onların desteği Serkan için çok önemliydi. Onlar da bu desteği kendisinden esirgemediler. Birlikte başaracaklardı ve başardılar da… Yurtta geçen günlerinde Serkan’ın sahip olduğu bir yetenek beden eğitimi öğretmeni Bülent Aksu’nun hemen dikkatini çekti. Protez ayağıyla diğer arkadaşları kadar iyi futbol oynuyordu. Bunun üzerine Bülent hocası futbola tutku derecesinde bağlı olan Serkan’ı 11 yaşında ampute futbola yönlendirdi.

İlk başlangıçta koltuk değnekleriyle futbol oynamak zor geldi Serkan’a ama alışması da fazla uzun sürmedi. Bir yandan eğitim hayatını sürdürüyor, diğer yandan da  futbol oynamaya devam ediyordu. Yeteneği, tutkusu ve azmiyle basamakları hızla tırmandı ve 18 yaşında Ampute Futbol Milli Takımı formasını sırtına geçirdi. Ve bir daha da Ay-Yıldızlı formayı sırtından çıkarmadı. Ampute Futbol Milli Takımımızın 2017’de Avrupa Şampiyonu, 2018’de de Dünya 2.’si olmasında rol oynayan futbolculardan biri oldu. Milli takımın önemli bir parçası haline gelen Serkan Dereli, yeni zaferler için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bilindiği gibi ampute futbol henüz ‘Paralimpik Oyunları’na dahil değil. Bunda en büyük etken, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu spor konusundaki yorumları. İleride bu konuda bir değişiklik olur mu, bekleyip göreceğiz. Olursa, Serkan ve arkadaşlarını Paralimpik Oyunları kürsüsünde de göreceğimizden eminim.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) bursiyerlerimizden olan Serkan Dereli ilham verici öyküsüyle, azmiyle, başarısıyla Türkiye’yi daha birçok platformda temsil edecek ve daha nice engelli gencimize örnek olacaktır.