| Milliyet

SPORTS TV

3 Aralık günü Sports TV’in , Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan `Spor 360` isimli programın canlı yayınında , sevgili Murat Ağca ile birlikte olduk. Koray Aldemir kardeşimizin sunduğu programda , engelliler sporu ile ilgili bildiklerimizin, yaşadıklarımızın sadece bir kısmını anlatma fırsatı bulduk.

Sports TV , genelde ülkemizdeki engelli sporlarına en çok yer veren özel TV. Bir de TRT Spor da sevgili Cem Çınar’ın her hafta sunduğu  `Engelsiz spor ` isimli programı var. Onun dışında, eğer engelli sporları müsabakalarında bir kavga çıkarsa veya bir olumsuzluk olursa , o zaman bazı televizyonlarımız ilgi gösteriyorlar!

Program sırasında, genelde engelli sporlarının ülkemizde çok hızlı geliştiğini, böyle bir gelişmeye Dünya’da başka hiç bir ülkede rastlanacağını tahmin etmediğimizi konuştuk. Bu gelişme de, 2000 yılında o zamana kadar tek federasyon olan Türkiye Engelliler Spor Federasyonu’nun tarafımızdan 4 ana engelli grubuna bölünmesiyle başladı.

Tabii ki burada, Türk insanının başarma gücünün, arzusunun yanısıra spor konusundaki disiplini ve onlara destek olan antrenörlerimizin emeği çok büyük.

Federasyonlar konusunda konuşmak istemedik. Çünkü Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu konusunda konuşacak bir şey yok. Bu konuda yaşananlar malum! Elimizde belgeler de mevcut zaten.

Öte yandan,  Galatasaray’da ‘Engelsiz Aslanlar’ ın nasıl kurulduğunu, nasıl büyük başarılara imza attıklarını, sonra Galatasaray’a başkan diye gelen Dursun Özbek isimli bir şahsın , peşinden  bugünkü başkan Mustafa Cengiz’in  ve de kıymeti kendinden menkul genel sekreter Mustafa Turgun’un  neler söylediklerini, yaptıklarını da kamuoyu ile paylaştık.

Amacımız kimseyi üzmek değil. Ama,  engelli sporunu spor kabul etmeyen kıymeti kendinden menkul, spor adamı geçinen insanlarla da mücadelemiz her ortamda devam edecektir.

Bu arada aldığımız bilgilere göre, eğer her şey yolunda giderse,  önümüzdeki sene Murat Ağca’nın sunumuyla, Sports TV’ de her hafta bir engelli sporları  programı da planlanıyor. Bizler de gücümüzün yettiği kadar destek olacağız.

Sevgili Koray kardeşimizin konulara hakimiyeti ve görüşleri bizi çok memnun etti. Eğer sevgili okuyucularımızdan ilgilenen varsa , `Spor 360` programı  yarın (10 Aralık) saat 17.00 de Sports TV’de tekrarlanacak.

09.12.2018 Milliyet Gazetesi