TESYEV 2003

Yavuz Kocaömer Fanatik

TESYEV, 4. yılına gireceği 2003 yılında yoğun bir program hazırladı. Bunun bir nedeni de 2003 yılının Avrupa Birliği tarafından ‘Engelliler Yılı’ ilan edilmesi.

Engelli insanlarımıza spor konusunda destek olmak, ülkemizin uluslar arası alanda söz sahibi olmasına katkıda bulunmak için çaba gösteren TESYEV, önümüzdeki yıl 19 Ağustos 1999’da Sakarya depreminde kaybettiğimiz Alman Eğitmen Dr.Trawinski anısına II.Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası organizasyonunu yapacak. Bu organizasyon, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek.

Görme engelliler ile ilgili de, yine Görme Engelliler Spor Federasyonu ile işbirliği içinde iki gollboal, bir satranç turnuvası organize edilmesi düşünülüyor. Bunlardan bir tanesi henüz görüşmeleri devam eden 2003 Engelliler Yılı Jandarma – TESYEV Goll – Boal Turnuvası, diğeri ise Beşiktaş’ın 100. yılı kutlamaları dolayısıyla birlikte organize edilecek Goll – Boal Turnuvası.

Ayrıca, her sene olduğu gibi, görme engelliler sporuna büyük emeği geçmiş rahmetli Osman Şahin anısına düzenlenecek Görme Engelliler Satranç Turnuvası da var.

Bunun yanı sıra yine, Beşiktaş Kulübü’yle birlikte 100. yıl kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde bir tekerlekli sandalye basketbol turnuvası ve bir de işitme engelliler futbol turnuvası düzenlenecek.

TESYEV’in 2003 yılı etkinlikleri bununla da sınırlı değil. Her yıl olduğu gibi gerek bedensel, gerek görme engelliler spor federasyonuyla işbirliği çerçevesi içinde çeşitli antrenör ve hakem eğitim seminerlerine de destek olunacak. Ayrıca, yurt dışından getirilecek 50 adet tekerlekli basketbol sandalyesi de bu sporun ülkemizde gelişmesine katkıda bulunmak için kulüplerin hizmetine sunulacak.

Spor ve spor eğitiminin yanında, üniversitelerimizde okuyan engelli gençlerimize burs olanağı sağlamak da TESYEV’in 2003 yılındaki bizce en önemli faaliyeti olacak. Üniversitelerimize gönderilen yazılarla, engelli gençlerimizin saptanmasına başlandı bile…

MEYRA’nın ayıbı

Son dört yıldır TESYEV sayesinde ve tanıtımıyla Türkiye’deki tekerlekli basketbol sandalyelerinin büyük bir bölümünü bedelli karşılığı sağlayan MEYRA, TESYEV’le artık işbirliği yapmayacak. Bunun nedeni de, bu firmada çalışan ve Türk pazarına pek olumlu bakmadığı anlaşılan Fransız asıllı bir ihracat müdürü. Ancak, MEYRA dünyadaki tek marka değil. TESYEV bu günlerde MEYRA’dan çok daha kaliteli sandalye üreten iki üç diğer firmayla görüşmelerini tamamlamak üzere. Ve bundan böyle TESYEV’den, destek olan spor kulüplerine yeni alacakları sandalyelerde MEYRA marka kullanmaları halinde ortaya çıkacak aksaklıklar ve problemler, yapılacak bir başkanlar toplantısında anlatılacak.

Tekerlekli sandalye basketbol kulüplerimiz hiçbir endişeye kapılmamalı. Görüşmeler devam ettiği için markalarını vermeyi uygun görmediğimiz çok daha kaliteli sandalyelerin Türkiye’ye ne zaman geleceği bir süre sonra yine bu sütunlardan anons edilecek.

Tüm okurlarımızın mübarek Şeker Bayramı’nı tebrik eder, yeni yılda sağlıklı, başarılı ve mutlu günler geçirmelerini dileriz.