THOMAS VE ARKADAŞLARININ YENİ KARAKTERİ BRUNO
| Posta

THOMAS VE ARKADAŞLARININ YENİ KARAKTERİ BRUNO

Engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları güçlüklerin başında, hiç kuşkusuz tam olarak topluma dahil edilememeleri gelir. Bunda da en büyük etken engelliler hakkında toplumların sahip olduğu ön yargılardır. Bu ön yargıları kırmak için, modern toplumlar uzun yıllardır çalışıyor. Özellikle de çocuklara yönelik, engellilerin dahil edilmesi ve kapsayıcılık konularında projeler üretiyorlar. Çünkü biliyorlar ki, toplumsal sorunlarla baş edilmesi için gerekli olan bilinç; küçük yaşlarda çocuklara aşılandığı takdirde başarılı olunabilir. Bunun yolu da çocuklara ulaşabilecek materyallerde engellilik ile ilgili bilgilere ve engelli karakterlere yer vermekten geçiyor. İşte, bunun son örneğini aşağıdaki haberimizde göreceksiniz. Modern dünya ile ülkemiz arasındaki makasın ne kadar açıldığına da üzülerek şahit olacaksınız.

TANITIM BAŞLADI

‘Thomas & Friends’ hayranları, Frenli Araba Bruno, franchise’ın ilk otizmli karakteri olarak Tank Engine Thomas’a katılırken yeni bir karakterle tanışacaklar. Mattel, sevilen İngiliz çocuk programına 7 Eylül Çarşamba günü eklendiğini duyurdu. Şirket, bir haber bülteninde Bruno’yu ‘neşeli, kelime oyunu yapan bir fren arabası’ olarak nitelendirdi ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve diğer ülkelerde de yayınlanan gösteride hayati bir rol oynuyor. Ayrıca parlak kırmızı dış yüzeyinde duygusal durumunu gösteren ve heyecanlandığında veya temkinli olduğunda hareket eden merdivenler ve bir fener var. Mattel Television, ikonik ‘Thomas&Friends: All Engines Go’ serisinin otizmli yeni karakteri olan Bruno’yu tanıtmaya başladı. Mattel, Bruno karakterini Otizm Öz Temsil Ağı (ASAN) ve Easterseals Güney Kaliforniya gibi saygın kuruluşların yanı sıra otizmli yazarlar ve sözcülerle birlikte geliştiriyor

ARKADAŞLARIYLA MUTLU

75 yılı aşkın süredir çocuklara arkadaşlığın önemini anlatan Thomas ve Arkadaşları, ‘All Engines Go!’ dünyasında önemli bir rol oynayan Bruno’yu izleyiciyle buluşturuyor. Kelime oyunu yapmayı seven fren vagonu Bruno, neşeli halleriyle dikkat çekiyor. Bruno, işini titizlikle yaparak güçlü frenleriyle büyük ve ağır yükleri tutuyor. Otizmli karakter Bruno, trenin sonunda geriye bakarak ilerliyor ve bu sayede geniş bir bakış açısına sahip oluyor. Detaycı Bruno karakteri rutinlerden hoşlanıyor ve Sodor’daki tüm rayların nereye çıktığını biliyor. Bruno’nun basamaklarının ve parlak kırmızı yüzeyinin üzerinde duygu halini gösteren, heyecanlandığında veya endişelendiğinde hareket eden bir feneri bulunuyor. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten mutlu olan Bruno’nun dostlarıyla iletişimi, izleyiciyi pozitif ve nöroçeşitli bir rol modelle tanıştırıyor. Mattel, otizmin kurgusal olarak doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için önemli ortaklarıyla birlikte Bruno’nun karakterini özenle oluşturdu. Mattel Television’ın yapımcı ve yazar ekibi, ASAN ve Easterseals Güney California’dan uzmanlarının yıllar süren tecrübesinden yararlanarak Bruno karakterine can verdi. Bruno, sıkı çalışmaları, dikkati ve özeni sayesinde izleyicilere; Thomas&Friends markasının daha önce hiç açmadığı bir kapıyı araladı.

’OTİZMLİ BİREYLERİN KATKILARI ÇOK DEĞERLİYDİ’

Otizm Öz Temsil Ağı (ASAN) Temsil Direktörü Zoe Gross, “Bruno’nun geliştirilmesinde en önemli unsur, karakteri yaratma süreci boyunca otizmli bireylerin de bu sürece dahil edilmesi oldu. ASAN danışmanlarından oluşan bir ekibin parçası olarak buna katkıda bulunabilmek harikaydı. Bruno’nun yaratılmasında otizmli insanlar, danışman olarak dizideki yazarlardan Bruno’nun seslendirme sanatçısına kadar her yönüyle yer aldılar. Böylece Bruno gerçekçi bir otizmli karakter oldu. Umarım Bruno, izleyicilere günlük yaşamda kapsayıcılığın anlamlı örneklerini sunar” şeklinde konuştu. Bruno otizmli kişilerin özelliklerini ve tercihlerini düşünceli bir şekilde yansıtsa da tek bir animasyon karakteri her otistik kişinin gerçek yaşam deneyimini kapsamıyor. Thomas&Friends serisinde Bruno’nun dahil olduğu yeni bölümler 9 Eylül itibariyle Youtube kanalında izleyiciyle buluştu.

‘ÖZEN VE DÜŞÜNCE İLE GELİŞTİRİLDİ’

Easterseals Güney Klinik Kurul Başkanı Dr. Paula Pompa Craven: “Mattel ile ortaya çıkardığımız Bruno karakteri, dünyanın dört bir yanındaki çocukların ve ailelerin otizmli bireylerin yaşantısını deneyimlemesine olanak sağlayacak. İzleyiciler Bruno aracılığıyla otizmli bir çocuğun gerçek hayattaki deneyimlerini görebilecekler. Çocukların, Bruno’nun arkadaşlarından destek alma ve verme becerisini izlerken onunla öğrenme ve büyüme fırsatları da olacak,” dedi. Mattel Küresel İçerik Geliştirme ve Yapımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Yapımcı Christopher Keenan: “Bruno’nun tanıtımı, çocuk programlarında yeterince temsil edilmeyen ve kutlanmayı hak eden küresel bir kitleyi organik olarak anlatıyor. Karakter özen ve düşünce ile geliştirildi, izleyicilerin Bruno ile tanışıp onu bizim kadar sevmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı