TOKYO’YA OHAL DARBESİ
| Milliyet

TOKYO’YA OHAL DARBESİ

Olimpiyat organizatörleri, Japonya Başbakanının ev sahibi şehirde Olağanüstü Hâl (OHAL) ilan etmesinin ardından Tokyo Oyunları’nın tamamen seyircisiz oynanmasına karar verdiler.

Haber, hükümet, organizatörler ve Olimpik ve Paralimpik temsilciler arasındaki görüşmelerin ardından Olimpiyat Bakanı Tamayo Marukawa tarafından doğrulandı.

Marukawa, “Tokyo’daki mekanlarda seyirci olmayacak” dedi. “Olağanüstü hâlin uygulanmadığı alanlar için ise tartışacağız” diyerek açık kapı da bıraktı.

Yaygın olarak beklenen hamle, pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen ve büyük bütçe aşımları da dahil olmak üzere bir dizi aksilikle boğuşan sorunlu Olimpik ve Paralimpik Oyunları’na son darbe oldu.

Ancak Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Tokyo’nun, özellikle son derece bulaşıcı Delta Covid-19 varyantının yayılmasıyla birlikte başka bir enfeksiyon dalgasının kaynağı olmasını önlemenin gerekli olduğunu söyledi.

Tokyo’nun dördüncü Olağanüstü Hâli, Oyunların başlamasından 11 gün önce pazartesi günü başlıyor ve Paralimpik Oyunları’nın başlamasından iki gün önce 22 Ağustos’ta sona erecek.

Tokyo, çarşamba günü 920 yeni enfeksiyon bildirdi. Bu, geçen çarşamba günü 714 ile karşılaştırılıyor ve 13 Mayıs’ta bildirilen 1.010’dan bu yana en yüksek rakam.

Suga, “Koronavirüs varyantlarının etkisini ve enfeksiyonların tekrar ulusun geri kalanına yayılmasını önleme ihtiyacını göz önünde bulundurarak, karşı önlemlerimizi güçlendirmemiz gerekiyor.” dedi. “Durum göz önüne alındığında, Tokyo için Olağanüstü Hâl ilan edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir iktidar partisi kaynağı Reuters’e verdiği demeçte, “Siyasi olarak konuşursak, seyirci olmaması artık kaçınılmaz” diyor.

IOC ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi geçen ay, katılımın bir mekân kapasitesinin yüzde 50’si veya maksimum 10.000 kişi ile sınırlandırılacağını açıklamıştı.

Tıbbi danışmanlar ise, on binlerce sporcunun, yetkilinin, sponsor raporlarının ve destek personelinin gelişinin yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyebileceğine dair kamuoyunun endişeleri arasında, oyunlarda seyirci olmamasının en az riskli seçenek olacağını söylediler.

Perşembe günü IOC, organizatörler ve Japon hükümet yetkilileri arasındaki görüşmelerde, hazırlıkların son aşamasını denetlemek için Tokyo’ya gelen IOC Başkanı Thomas Bach da yer alacak. Son değerlendirmeler yapılacak.

Diğer yandan hatırlatalım ki; bu yılın başlarında, hazırlıkları denetleyen IOC Başkan Yardımcısı John Coates, Tokyo’da Olağanüstü Hâl altında olsa bile Oyunların ‘kesinlikle’ düzenlenebileceğini söyledi.

Artık Tokyo 2020’nin en heyecanlı zamanları. Nefesleri tuttuk. Gün geçmiyor ki yeni bir gelişme olmasın. Tüm dikkatimiz Tokyo’da. Tek dileğimiz tüm sporcuların, ekiplerin, teknik heyetin oyunları sağlıkla tamamlayıp ülkelerine dönmesi.