| Milliyet

TÜRKİYE ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONU

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’na bağlı, ülkemizde 248 spor kulübü var. Bundan 15 sene evvel, bu rakamın belki de onda biri bile yoktu.

1990 yılında,  o zamanki adı ile Türkiye Özürlüler Spor Federasyonu kurulduğunda, özel sporcularla ilgili rahmetli Prof. Dr. Hıfzı Özcan, Tarık Bitlis, Ali Üredi gibi insanların olması, ülkemizde gerçek anlamda bu konuda sporun başlamasının bir nedeni olmuştur.

Bugün gelinen noktada, ilgili kulüplerimizde 10.055 erkek, 3.279  bayan sporcu görev yapıyor. Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katılıyorlar, Paralimpik Oyunlarında, uluslararası komitenin yer verdiği olanaklarda, diğer ülkelerin sporcuları ile birlikte yarışıyorlar.

Federasyon Başkanı Birol Aydın, özü – sözü bir, mert bir kardeşimiz. Kısa sürede gördüğümüz kadarı ile, bu sporun gelişmesi için elinden geleni yapıyor. Şimdi kendisi aynı zamanda Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi.

Her şeyin devletten beklendiği ülkemizde, özellikle de özel sporcularla ilgili yarışmalarda, sponsor bulmak da oldukça güç. Yine bu güne kadar ki gözlemlerimizde, genelde engelliler sporu ile yapılan bazı sponsorluklarda da bir takım yanlışlar mevcut.

Bundan böyle, bu federasyonumuzla yapılacak görüşmeler sonunda, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV ) özel sporcularımızın bağlı olduğu,  gerçek ihtiyacı olan bazı spor kulüplerine destek olmaya da çalışacak.

Söz TESYEV’ den açılmışken, ülkemizde “Ağzı olan herkesin konuşması” alışkanlık haline geldiğinden, bazı kişiler sağda solda atıp tutuyorlar.

1-TESYEV, bu ülkenin en düzgün sivil toplum örgütlerinden bir tanesidir.

2-Bugüne kadar engelliler sporunun gelişmesi için milyonlarca liralık destek olmuştur.

3-Böyle konuşanlar, unvanları, görevleri ne olursa olsun, önce bir kendilerine bakacaklar, engelliler sporu için TESYEV’in bugüne kadar yaptıklarının çok değil, yüzde 10’unu yaptığını kanıtlayacaklar, o zaman belki konuştukları ciddiye alınır.