| Milliyet

ULUSLARARASI PARA-GENÇLİK KAMPI

2008 yılında Pekin Paralimpik Oyunları sırasında yapılan görüşmeler sonunda, Dünya’da ilk defa, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin önderliğinde 2009 senesinde Marmaris’te ilk Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı yapıldı.Almanya, Hollanda, Yunanistan, Kenya, Amerika, Güney Kore ve Türkiye’den 12-17 yaş arası engelli sporuna ilgi duyan engelli gençler geldiler ve bir hafta birlikte çeşitli spor branşlarında eğitimler alıp yarışmalar yaparken, öte yandan da aralarındaki arkadaşlığı pekiştirdiler.

Daha sonra 2010’da Güney Kore’de, 2011’de Hollanda’da benzer kamplar yapıldı. 2012 senesinde, o zamanın kıymeti kendinden menkul, ne yaptığı belli olmayan, sadece federasyon başkanlarını, çalışanları tehdit eden bir Spor Bakanı vardı ve kendisi ‘Böyle bir kampa gerek yok’ deyince konu kapandı.Ama daha sonra Güney Kore gibi bazı ülkeler bu kampı örnek alarak, kendi bölgelerinde devam ettiler. Uluslararası Paralimpik Komitesi de ‘Biz bunları yaparız’ dedi. Orda da ne yaptığı belli olmayan bir yönetim kurulu üyesi, Hollanda’lı Ritavan Driel isimli bir bayan hiçbir şey yapamadı.Şimdi 2018 senesinde, Türkiye’nin önderliğinde bu Gençlik Kampları yeniden başlayacak. 27 Ekim ile 3 Kasım arasında Antalya’da düzenlenecek olan kampta, katılımcı gençler, tekerlekli sandalye masa tenisi, goalball, boccia ve yüzme sporlarında bilgilendirilecek ve aralarında yarışmalar düzenlenecek.

Kampa aşağıdaki ülkelerden (spora yatkın veya sporcu) 10 engelli genç ile 4 görevli gelecek.Davet edilen ülkeler; Afganistan, Fas, Pakistan, Polonya, Tunus ve tabi ki bizim gençlerimiz. Bu kez Avrupalı katılımcılara pek yer vermedik, onların zaten olanakları var, kendileri isterlerse yaparlar.

Bu kampta bir ilk olarak Suriyeli mültecilerin aynı yaşlardaki engelli çocuklarından da 10 kişi olacak. Bunun için Malatya Beydağı’ndaki ‘Geçici Barınma Merkezi’ne ziyarette bulunan (TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ nın izlenimlerini, pazartesi (yarın) Posta’daki Çengelli İğne köşemizde okuyabilirsiniz.