| Posta

VEDAT BAYRAM

Yavuz Kocaömer Posta

Vedat Bayram Niğde doğumlu, Marmara Üniversitesi Spor Akademisi mezunu. 1986 yılından beri İstanbul İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde sırasıyla Uzman İlçe Müdürü ve Şube Müdürü olarak görev yapmış. 1996 yılindan beri de İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü…

Okurlarımız bu sütunlarda Vedat Bayram’in ne işi olduğunu düşünebilirler. Vedat Bayram’ı bu sütunlara aldık, çünkü, Vedat Bayram adam gibi adam. Çünkü, Vedat Bayram insan adam. Çünkü, Vedat Bayram engelli sporcuların dostu bir adam…

Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında bundan bir süre önce bir protokol tribünü krizi yaşanır. Herkes kendine göre savunmasını yapar, eleştirilerini yapar ama sonunda kabak Vedat Bayram’ın basına patlar. Çünkü, Vedat Bayram İstanbul ilinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü temsil eder ve yasaları uygulamakla yükümlü bir devlet memurudur. Bu görevini yaptığından dolayı da bazı çevrelerce gereksiz olarak eleştirilir, daha doğrusu ülkemizde çok yaygın olan “çamur at izi kalsın” modeli uygulanmaya çalışılır.

Ancak, Vedat Bayram’i yıpratmak kimseye bir sey kazandırmaz, ayrıca da kolay değildir. 24 saat mesaisini İstanbul iline yeni spor tesisleri kazandırmak, spor müsabakalarını organize etmek, gençliğe hizmet vermek için geçiren bir insanı kolay kolay yıpratamazlar. Burasi Türkiye olsa bile…

Engelliler baş tacı

Her insan gibi Vedat Bayram’ın da hataları vardır. Bu satırların yazarı Engelliler Spor Federasyonu Başkanu iken, kendisi ile prensipler yönünden ok defa tartışmıştır. Ama bu karşılıklı eleştiriler, yapılacak bir işi daha iyiye götürmek için gerekli davranışlar olmuştur. Hiç kimse belden asağı vurmamıştır. Sert tartışmaların sonunda bile kol kola girilmiş, amacın engelli insanlara spor yaptırmak olduğu hiçbir zaman unutulmamıştır.

1997 yılında yanlış ve eksiklerle dolu bir şekilde hizmete açılan İstanbul Engelliler Spor Salonu, Vedat Bayram’ın üstün gayretleri ile bugün engelli sporcuların kullanımına uygun hale getirilmiştir. Engelli sporcuların ve kulüplerin hiçbir mantıklı ve haklı isteği bu insan tarafından geri çevrilmemiştir.

Son yapılan I.Uluslararası Dr.Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’nda, Ahmet Cömert Spor Salonu’nu çok kısa sürede yardımcıları ile birlikte engellilere uygun hale yine Vedat Bayram getirmiştir.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü’nün talimatları ve İstanbul Valisi Erol Çakır’in, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu’nun destekleriyle başlatılan 100 Gönüllü 100 Tesis spor projesi için inanılmayacak bir enerjiyle çalışmaktadır. Bu güne kadar 20 spor tesisi gönüllüler tarafından protokolleri imzalanarak yapımına başlanmış, bunlardan iki tanesi bitirilmiş, kalanların ise yüzde 75’i tamamlanmıştır.

Engelli salonları

Şimdi Vedat Bayram’a bu 100 tesisten hiç değilse 2-3 tanesini engelli insanların kullanabileceği kapalı yüzme havuzları ve spor salonları şeklinde organize etmek görevi de yüklenmiştir. İnaniyoruz ki, kalbi insan sevgisiyle dolu İstanbul İl Gençlik ve Spor Müdürü bu görevin de üstesinden gelecektir.

Böyle çalışkan, yüreği insan sevgisi ile dolu, sporun içinden gelmiş insanlar bu ülkede kolay yetişmiyor. Bu bakımdan onlara tüm toplum olarak sahip çıkmamız gerekir. Bir şeyi yıkmak kolaydır. Yapabilmek ise çok zor…

Bu sütunlarda, devletin hangi kademesinde olursa olsun yapılan yanlışları açik yüreklilikle her zaman eleştiriyoruz ve eleştireceğiz. Ancak, toplumumuzun yapılan iyi seylerden de bilgi sahibi olmasını istedik. Yoksa kimseyi durduk yerde göklere çıkarmak bizim görevimiz değil. Kaldı ki sevgili Vedat Bayram da eleştirilerimizden gerektiği zaman üzerine düşen payı almıştır.