ANDREW PARSONS YENİDEN IPC BAŞKANI SEÇİLDİ
| Bildirimler

ANDREW PARSONS YENİDEN IPC BAŞKANI SEÇİLDİ

Brezilya’lı Andrew Parsons, Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) Başkanı olarak, ikinci dört yıllık dönem için yeniden seçildi. Rakipsiz olarak seçimlere katılan Parsons, 12 Aralık, Pazar günü sanal olarak yapılan 20. IPC Genel Kurulunda, 159 geçerli oydan 156 evet oyu ile, %98 oranla yeniden seçildi.

Eski Brezilya Paralimpik Komitesi ve Amerika Bölgesel Paralimpik Komitesi Başkanlıklarını yapan Parsons, Brezilya Paralimpik Komitesinde stajyer olarak başladığı ilk zamandan beri, son 24 yıldır çeşitli görevlerde hizmet verdi. 2017 yılında ise, 16 yıl görevde kalmış olan Sir Philip Craven karşısında seçimleri kazanarak IPC Başkanı oldu.

Parsons, Yardımcı Başkan Duane Kale de dahil olmak üzere, seçilmiş olan tüm Kurul üyelerini kutladı ve daha önce hiç olmadığı kadar kadın kurul üyesi olması sebebiyle ilginç bir kurul olacağını, kurulda sekiz eski Para sporcunun bulunmasının da önümüzdeki dört yıl boyunca çok yardımının dokunacağını belirtti.

Dört yıllık hizmet süresi boyunca Parsons IPC kültürünün, daha üye-odaklı, sporcu-odaklı bir organizasyon yapmak ve Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarını güvenli ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmek üzere dönüşmesini sağladı. İki organizasyon arasında finansal istikrar sağlayan yeni bir sözleşme imzalanmasıyla, IPC’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile olan ilişkilerini güçlendirdi ve 2032 yılına kadar devam edecek olan, “bir şehir, iki Oyun” modelinin kalıcı hale getirilmesini sağladı. Engelli bireylerin insani haklarının geliştirilmesine odaklanan üçüncü bir IPC faaliyet sütunu ekleyerek, IPC amacını yeniden tanımladı.

Parsons’ın yeniden-seçilmesinin yanında, Yeni Zelanda’lı Duane Kale de yeniden, dört-yıllık bir dönem için IPC Yardımcı Başkanı olarak seçildi. Dört kez Paralimpik yüzme şampiyonluğu bulunan ve seçimlere rakipsiz katılan Kale, 159 geçerli oydan 154 evet oyu aldı. Atlanta 1996 Paralimpik Oyunlarında yarışmış olan Kale, Pekin 2008 ve Londra 2012’de Yeni Zelanda Chef de Mission görevlerini de üstlendi. Kale ayrıca, 2017 yılından beri IPC yönetim inceleme sürecine ve IPC Denetim & Finans Komitesinde Başkanlık görevlerini yürütüyor.

Pazar günü IPC üyeleri ayrıca, üç tur oylama sonucunda 10 Bağımsız üyenin de seçimini yaptı. IPC Yönetim Kurulu artık bir rekor olarak, IPC Sporcuları Konseyi Başkanı Jitske Visser’in de aralarında bulunduğu altı kadın Kurul üyesi ve yine bir rekor olarak sekiz Para sporcu ve Paralimpik Kurul üyesini de barındırıyor.

Dört yıllık süre için seçilen Bağımsız Üyeler:

  • Debra Alexander (Güney Afrika – Dünya Triatlon) 
  • Mohamed Alhameli (BAE – NPC)
  • Muffy Davis (ABD – NPC)
  • Miki Matheson (Japonya – NPC)
  • Chelsey Gotell (Kanada – NPC) 
  • Jai-Jun Chung (Kore – NPC) 
  • Luca Pancalli (İtalya – NPC)
  • John Petersson (Danimarka – NPC)
  • Majid Rashed (BAE – Asya Paralimpik Komitesi) 
  • Robyn Smith (Avustralya – Virtus) 

Pazar günü seçilmiş olan tüm Kurul üyeleri, 2025 yılında gerçekleştirilecek olan 22.IPC Genel Kurulu’na kadar, dört yıl boyunca hizmet verecekler.