GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC COVID-19 Güncellemesi – 10/12/2020
| Bildirimler

IPC COVID-19 Güncellemesi – 10/12/2020

Bu haftanın güncellemeleri aşağıdaki bilgileri içermektedir:

  • Andrew Parsons, IPC Başkanı’ndan, kaynaştırmayı pekiştirecek bir bildirim,
  • Üyeleri destekleyecek olan COVID-19 hibe fonu da dahil olmak üzere, en son IPC & Tokyo 2020 güncel bilgileri.
  • En son Dünya Sağlık Örgütü güncellemesi

Bu düzenli güncellemeleri 19 Mart tarihinden beri gönderiyoruz ve ilk bildirimimize IPC Başkanı Andrew Parsons’tan gelen bir mesaj ile başlamıştık. 2020 yılının son bildiriminde de yine kendisinin düşüncelerine yer vermenin uygun olacağını düşündük.

Mart ayında Parsons, bir nesilde en büyük zorluk haline gelmeye başlayan, eşi görülmemiş bir durumdan bahsetti. Bunun spordan daha büyük bir şey olduğunu söyleyerek, Paralimpik Harekete karşı nasıl bir görevi olduğunu ve sporcuların sağlığı, refahları, esneklik ve adalet ilkeleri tarafından yönlendirilebileceğini detaylı bir şekilde belirtti.

2020 yılının sonuna gelirken ve Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarına yaklaşırken, Parsons BM İnsan Hakları Günü (10 Aralık) ile kesişmelerine dair başka bir yazı daha yazdı. Bunun nasıl bir jenerasyona etki eden en kötü kriz olduğunu, engelli kişiler üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ve bundan neler öğrenip bir sonraki adımda neler yapmamız gerektiğini dile getirdi.

Dünya liderlerinin neden, 2.Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi krizinde olduğu gibi biraraya gelmeleri gerektiğine dikkat çekti ve pandemi sonrasında herkesi bir İnsan Hakları Beyannamesi için çağırırken bu hususun; ayrımcılığı ve  farklılığı hor görmenin bitirilmesi; yenilikçilikte çığır açanların dinlenmesi ve herkesin buna dahil olduğundan emin olunması gibi bileşenlerden oluşması gerekliliğinden bahsetti.

Parsons ayrıca umudun var olduğunu, gelecek yıl ise Paralimpik Oyunların engelliliğin, farklılık gündeminin tam kalbinde yer alacağı bir platform olacağı ve tüm dünyaya benimsemenin neden önemli olduğunun gösterileceğini belirtti.

Ayrımcılık-karşıtlığına odaklanmak

‘Eski toplum’ yanlışlarını doğruya çevirmek için, daha eşit, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomiler ve toplumlar oluşturmak adına güçlü bir odaklanma sağlamalıyız.

İnsanlık COVID-19 karşıtı savaşında birleşti ve bu birliktelik bizi daha güçlü kılıyor. Ancak, bu zor zamanlar süresinde bile toplumun bazı kesimlerinde, bizleri farklı kılan faktörlere odaklanarak bu uyumu sürekli bozmak isteyenler var.  Bizleri biraraya getiren şeyleri görmezden gelerek etnik  yapı, milliyet, sosyal sınıf, cinsiyet, din, cinsel eğilim, politik görüş gibi şeylere odaklanmak yanlış ve çok da tehlikelidir. Farklılık zayıflık değil, güçtür.

Değişim Sporla Başlar

İnsanlığın, İnsan Hakları Beyannamesi’ni desteklemek için kullanacağı araç spor olmalıdır. Sporla yaşamak bizi yalnızca daha sağlıklı ve dolayısıyla hastalıklara karşı daha güçlü savaşabilir duruma getirmez, aynı zamanda insanların birleşmelerini sağlayan eşsiz bir özelliğe sahiptir.

Dünya normal formuna geri döndüğünde, hükümetlerin Paralimpik ve Olimpiyat sporlarına eşit fon ayırdıklarından emin olmaları ve son yıllarda yapılmış olunan iyi işleri de bozmamaları gerekmektedir.

Benim endişem hükümetlerin, iş sektörlerinin ve medyanın tüm tasarruflarını spor ve engelli kişiler üzerinden yapıyor olmaları. Bunun yerine umuyorum ki, gelecekte tam tersi gerçekleşir ve benimseme ve fırsat her şeyin merkezindeki hedef olur.

IPC Başkanı olarak gerçekten inanıyorum ki Değişim Sporla Başlar.

IPC & Tokyo 2020 güncellemeleri

COVID-19 desteği için üye hibe fonu

3 Aralık tarihinde IPC, COVID-19 pandemi süresinde ek bir destek olması için, 2021 yılı boyunca 200 üzeri üye organizasyonuna, 1.8 milyon değerinde bağışta bulunacağını açıkladı.

IPC tarihindeki örnekleri arasında en büyük bağışlardan biri olan bu hibe destek girişimi, Toyota NPC Gelişim Programı ve IPC Uluslararası ortağı Citi’nin finansal desteklerinin bir sonucu. Bu girişim ayrıca, üyelerin sporcuları desteklemek adına geliştirdikleri projeler için başvurabilecekleri, yıllık bir havuz fonu olan IPC 2020 ve 2021 Hibe Destek Programının da bir kombinasyonu.

Tokyo 2020 Güncel Test Faaliyetleri Takvimi

Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar Organizasyon Komitesi, Para Atletizm, Para Yüzme ve TS Rugby dallarını da içeren 18 Olimpiyat ve Paralimpik disiplini için revize edilmiş test faaliyetleri takvimini açıkladı.

COVID-19 karşıtı alınacak olan teknik önlemlere odaklanılması da dahil olmak üzere, Test faaliyetleri; her bir faaliyet için yarış sahası, teknolojinin kullanılması ve iş gücü olmak üzere üç ana başlıkta yapılacak.

COVID-19 durumuna karşılık, Organizasyon Komitesi enfeksiyon önlemlerini uygulayacak ve saha yönetiminde kapsamlı testler yürütecek.

En son faaliyet sıralaması ve sezon bazında yarış programına https://tokyo2020.org/en/games/testevents/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tokyo 2020 Kalifikasyon

22 spor dalının hepsi için geçerli olan kalifikasyon düzenlemelerini; https://www.paralympic.org/tokyo-2020/qualification-criteria sayfasında bulabilirsiniz.

Para spor faaliyetleri ve ertelemeler ile iptaller

İptal edilen Para spor faaliyetleri, IPC internet sitesinde bulunuyor ve düzenli olarak güncelleniyor. Listeye; https://www.paralympic.org/news/covid-19-update-latest-sporting-events-cancelled-or-postponed sayfasından ulaşabilirsiniz.

IPC Yönetim Kurulu Toplantısı – Tokyo 2020 hazırlıkları

86. Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) Yönetim Kurulu toplantısı, 9, 10, 14 ve 15 Aralık 2020 tarihlerinde, tüm Kurul üyelerinin video konferans yoluyla toplantıya katılmasıyla gerçekleşti.

Dünya Sağlık Örgütü Güncellemesi

DSÖ Günlük Durum Tablosuna göre,10 Aralık tarihinde dünya çapında onaylanmış olan vaka sayısı 68 milyona ulaşırken 1.55 milyon ölüm gerçekleşti. John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ise 44 milyon kişinin hastalığı atlattığını belirtti.

DSÖ’nün öncelikli olarak aşı yaptırması gereken kişilerle ilgili önerisi:

  • Enfeksiyon riski taşıyan sağlık çalışanları.
  • Yaş sebebi ile yüksek hastalık riski taşıyan kişiler.
  • Az rastlanılan hastalık riskini yüksek oranda taşıyan kişiler ve marjinal gruplar daha yüksek risk altındalar.  

IPC, DSÖ ve internet sayfasını, COVID-19 ile ilgili olarak ana bilgi kaynağı olarak kullanmaya devam ediyor.