GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC Güncellenmiş Yönetim Değerlendirmesi Teklifini Açıklıyor
| Bildirimler

IPC Güncellenmiş Yönetim Değerlendirmesi Teklifini Açıklıyor

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC), kendi “Amaca Bağlı Kalmak” başlığı altındaki yönetim değerlendirmesi teklifini, gelecek 10 ay boyunca IPC üyelerine, Para sporculara ve ilgili kişilere danışmanlık vermek üzere güncellenmiş bir versiyonuyla yayınladı.

Orijinali Ekim 2019 tarihinde, IPC’nin Bonn, Almanya’da gerçekleşen Konferansında ilgili kişilerle paylaşılmış olan “Amaca Bağlı Kalmak”, IPC’nin dünya lideri bir spor organizasyonu olarak kalmasını amaçlayan dokuz ana prensibe odaklanıyor.

Yayınlandığından beri, IPC Yardımcı Başkanı Duane Kale liderliğindeki IPC Yönetim Değerlendirmesi Çalışma Grubu, geri bildirim toplamak ve teklifleri güncellemek için, ilgililerle geniş çaplı bir danışma süreci yürüttü. Orijinal teklife getirilen ana değişiklikler şunları içeriyor:

•  Tüm IPC sporlarının IPC’den ayrılmasının istendiği tarih 2026 yılına ertelendi.

• IPC Yönetim Kurulunda sporcuların daha iyi bir şekilde temsil edilmesi ve aynı zamanda IPC Sporcuları Konseyi yapısının, artı beş atanmış üyenin eklenmesi olarak değiştirilmesi.

• Agitos Vakfı için yapılacak değişiklikler, zaten uygulanmış olmalarından dolayı Revize Tekliften çıkartıldı.

• 2021 Genel Kurulu’nda yapılacak olan seçimlere bağlı olarak, IPC Yönetim Kurulu yapısında değişiklikler ve görev süreleri için yapılan değişiklik önerileri kaldırıldı. Kurulun yapısı, atama süreci ve koşullarının yeni Yönetim Kurulu tarafından bu zaman içerisinde, daha fazla yapısal düzeltme yapmak üzere, 2023 Genel Kurul’unda yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor. Kuruldaki görev dağılımları ve sorumluluklarda yapılacak değişiklikler içerisinde, Başkan ve Yardımcı Başkan teklif içerisinde kalıyorlar.

• Tanınmış Uluslararası Federasyonlar (RIF)’ın kritlerleri, onların hak ve yükümlülükleri ile daha iyi bir şekilde netleştirildi.

IPC Başkanı Andrew Parsons, “Yönetim Değerlendirmesi sürecinin 2018 yılında başlamasından beri iki basit hedefi takip ettiklerini söyledi: IPC’nin daha çok, üye odaklı ve sporcu merkezli olduğundan emin olmak için ilgili kişileri dinlemek ve onlardan öğrenmek”.

Ayrıca, yönetim değerlendirmesi tekliflerinin bu ikinci taslağının yayınlanmasına takiben, daha fazla geri bildirim alabilmek ve 2020 yılından geri kalanlar için daha fazla danışmanlık elde etmek adına çalışılacağı ve gelecek sene başlarında da, 2021 yılı sonunda gerçekleşecek IPC Genel Kurulu’ndaki oylama öncesinde tartışılabilmesi açısından, IPC tüzük ve mevzuatlarının yeni bir taslağının sürümünün çıkarılacağı da belirtildi.

Revize Teklifin İngilizce versiyonuna https://www.paralympic.org/publications adresinden ulaşabilirsiniz.